Nekada je bilo nezamislivo da jedna žena ili devojka koja hoće da se uda ne zna da plete, tka ili prede

SIROGOJNO - U muzeju na otvorenom ,"Staro selo" u Sirogojnu, održan je treći Vašar starih zanata i zanimanja na kome se predstavilo dvadesetak zanatlija sa područja Zlatiborskog okruga.

Vešte ruke, neobični alati, viševekovno iskustvo koje se prenosi s kolena na koleno, i ovaj put udružile su majstore zanatlije i posetioce "Starog sela" u Sirogojnu koji su se okušali u izradi zanatskih proizvoda sačuvanih do danas u užičkom kraju.

"Oprobala sam se u pravljenju kolača od šljiva. To je nešto novo i što se ne može videti nigde osim ovde. Pravi se samo od šljive, od džema, koliko sam ja razumela. Takođe učila sam kako se tka na razboju", kaže Jelena Draškić iz Zlakuse.

Sanja Mitrović iz Crne Gore kaže da je videla tradicionalnu izradu i pripremanje vina, proizvoda od sira i da je probala specijalitete.

I mada su mnogi od ovih predmeta gotovo izgubili upotrebnu vrednost, na Vašaru starih zanata i zanimanja prezentovane su tradicionalne tehnike izrade i umeća koje lagano nestaje.

Vuna je sirovina od koje su se u ovim krajevima tkali ćilimi, srdžade, guberi, plele kape rukavice, čarape. I zato je bilo nezamislivo da jedna žena ili devojka koja hoće da se uda ne zna da plete, tka ili prede.

"Svi požele da sednu, da probaju i svi kažu da je lepo da bi voleli da ima više tih radionica, možda bi neko i naučio", kaže Divna Sekulić iz Sirogojna.

A da su u jedinom muzeju na otvorenom u nas, u Sirogojnu, na pravom putu, potvrđuje i ovogodišnja lista nematerijalnog kulturnog nasleđa.

"Uspeli smo da dva zanata upišemo na nacionalnu listu nematerijalnog nasleđa, a to su zlakuška grnčarija i izrada drvenih čutura u selu Pilica", kaže Snežana Tomić Joković, muzejski savetnik.

Kovači, kačari, grnčari, tkalje, pletilje, vezilje,samo su deo ovdašnjeg nasleđa, koje Muzej "Staro selo" izučava, ali i čuva i na pravi način prezentuje javnost.

http://www.youtube.com/watch?v=VqbOK8BWA7o