Petnaest ugovora za ekonomsko osnaživanje izbegličkih porodica i dva za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom juče su svečano uručeni u lozničkoj gradskoj upravi. Ugovore su predali Nataša Stanisavljević, komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije, i zamenik gradonačelnika Petar Gavrilović.

Stanisavljevićeva je kazala da Komesarijat za izbeglice i migracije zajedno sa gradovima i opštinama širom Srbije pomaže i zbrinjava kako izbegličke porodice tako i porodice interno raseljenih lica.

LOZNICA - Nataša Stanisavljević.jpg
Kurir/T.I. 

- Uručili smo 15 ugovora za ekonomsko osnaživanje izbegličkih porodica što znači da su mogle da se prijave za sredstva kojim se kupovalo ono što im je potrebno. To su plastenici, novac za pokretanje malog biznisa, ili dodatno unapređivanje privrednih delatnosti kojima se bave. Ono što nam je najvažnije je da smo uspeli da ojačamo te porodice tako što smo im pružili dodatnu podršku i pomoć kako bi im ovde život bio što uspešniji. Osim toga, dve izbegličke porodice su trajno rešile stambeno pitanje tako što su dobile podršku za otkup seoskih kuća sa okućnicom. Komesarijat će nastaviti da sprovodi javne pozive kako bi se pomoglo svim porodicama kojima je pomoć potrebna - rekla je ona.

LOZNICA - U gradskoj upravi.jpg
Kurir/T.I. 

Navela je i da su prošle i ove godine u Loznici podržane 92 izbegličke porodice, dodelom građevinskog materijala, kupovinom kuća, paketima hrane, nabavkom ogrev, za šta je iz budžeta izdvojeno više od 15 miliona dinara. Godina nije zarvršena i još imamo javne pozive i za pakete hrane i za ogrev, tako da ćemo na kraju videti koliko je novca odvojeno za 2024. rekla je komesarka za izbeglice i migracije.

LOZNICA - Sedamnaest ugovora.jpg
Kurir/T.I. 

Prema poslednjim podacima oko 900 porodica je ovde još uvek u statusu izbeglica, a svake godine sa Gradom Loznicom ispitujemo potrebe izbegličkih porodica, zaključila je ona. Gavrilović je istakao dugogodišnju, kontinuiranu i plodonosnu saradnju Loznice i Komesarijata, i podsetio da je 90- ih godina tokom ratnog proterivanja srpskog življa sa teritorije Hrvatske i BiH Loznica bila jedno od prvih mesta gde su ti ljudi našli utočište, a mnogi od njih su ostali ovde i pokrenuli sopstvene poslove.

- Do sada je učešće Loznice u stambenom zbrinjavanju izbeglih lica bilo 60 miliona dinara, trajno smo stambeno zbrinuli više od 400 izbeglih i interno raseljenih porodica. Rešili smo stambeno zbrinjavanje 61 porodice otkupom seoskih domaćinstava na području Loznice.

To je stalna aktivnost koja će biti nastavljena sa Komesarijatom, a naša saradnji je ocenjena kao vrlo uspešna – kaže Gavrilović.

Procene su da na području grada Loznice boravi više od 4.500 lica iz bivših republika SFRJ, a evidentirano je i 145 interno raseljenih  sa Kosova i Metohije i 11 povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji.

Kurir/T.Ilić

 Bonus video: 

Kurir TV "KNIN SE VIŠE NE SME BRANITI" Vesna Pešić kod Basare: Milošević je izbeglice mobilisao za Erdut, a ostalima hteo na naseli Kosovo