Slušaj vest

Bogatić je jedna od deset opština u Srbiji sa geotermalnim potencijalom. Posle četiri decenije od prvih istraživanja, koristi se za grejanje javnog prostora, a najavljena je izgradnja još dve banje.

Svakoga dana termalna voda iz sedam bušotina u Mačvi proizvede energiju koja se može porediti sa 63 tone tečnog goriva. Posle niza godina meštani Bogatića koriste je za grejanje osam javnih ustanova među kojima je i Mačvanska srednja škola.

Ušteda energije i novca je, ovde kažu, velika, a temperatura vode koja je na izvorištu 78 stepeni, toplovodom do škole, smanji se za samo dva stepena.

„Ušteda je velika, mislim oko 60 procenata sigurno. Mi smo se na tečno gorivo grejali ranije. Ovako toplu vodu u toku godine plaćamo, ali po znatno nižoj ceni. Ali je, što je najbitnije, veoma toplo čak i kada su temperature niskei u hodnicima i u učionicama“, naglašava Bojana Kojić Jezdimirović, direktorka Mačvanske srednje škole u Bogatiću.

Nadležni kažu da za grejanje 16.000 kvadranih metara termalnom energijom ušede 15 do 18 miliona dinara u sezoni, zbog čega planiraju proširenje toplovoda.

shutterstock-506297470.jpg
Shutterstock 

„Druga veoma bitna ušteda je emisija otpadnih gasova, gde je na nivou godine smanjena 700 kubika ugljen-dioksida i otpadnih gasova na nivou opštine. Tako da je iskorišćenost velika i značajna. Ono što želim da istaknem, jeste da smo sa Ministarstvom rudarstva i energetike potpisali predugovor o proširenju toplifikacije na još četiri ustanove“, navodi Milan Damnjanović, predsednik opštine Bogatić.

Termalne vode u Mačvu dovode investitore. Na prostoru od 20 hektara gde je podignut prvi sportsko-rekreativni kompleks, koji je u međuvremenu promenio vlasnika, renoviran je velnes centar. Plan je da se uz kupanje započne terapija lekovitim blatom i izgradi hotel.

„Trenutno smo u izgradnji jednog velikog bazena sa preko hiljadu kubika termomineralne vode u njemu. Trenutno imamo posetilaca najviše vikendom. Kreće nam zimska sezona. Temperatura vode u bazenima je 37 stepeni, u džakuziju čak i do 42 ili 3 stepena. Na izvorištu nam je 70 stepeni voda“, kaže Stefan Radovanović iz „Termalne rivijere“ Bogatić.

Opština Bogatić dobiće uskoro još dve banje, a na prostoru uz termalni izvor poznat kao Jokin grab, uveliko su plantaže za proizvodnju paradajza.

„Pored 'Termalne rivijere', u najavi imamo još jedan kompleks sa hotelom i bazenima koji je u procesu proglašenja projekta od nacionalnog značaja, gde će turisti moći da uživaju u svim blagodetima mačvanske tople vode. Ova voda je značajna, ne samo kada su upitanju rehabilitacije nakon povreda, operacija, lečenja različitih vrsta oboljenja, nego je od velike važnosti za opuštanje i oslobađanje od stresa“, napominje Marija Nikolić, PR menadžerka opštine Bogatić.

Zbog većih investicija, Mačvani očekuju da će Ministarstvo prosvete odobriti njihov zahtev da se u ovdašnjoj srednjoj školi uvede turistički smer, kako bi deca po završetku školovanja ostala da rade u svojoj sredini.