Slušaj vest

U Muzejskoj zbirci Narodnog univerziteta u Trsteniku otvorena je izložba „Duša Rusije“ u čast srpsko – ruskog prijateljstva, a povodom potpisivanja primirja u Prvom svetskom ratu 11. novembra 1918. godine.

Organizator izložbe je nevladina nekomercijalna organizacija Teritorija kulture i tradicije (Jekaterina Ponomarenko, Viktorija Rjapuhina, Vadim Razumov, Andrej Prohorenko, Sergej Parfenov) iz Rusije, koja se bavi realizacijom projekata putujućih kulturnih i obrazovnih izložbi, i sa srpske strane Aleksa Gajić i Katarina Petković. Generalni partner je Institut za srpski jezik i komunikacije Belgorodskog Državnog Tehničkog Univerziteta V.G. Šuhov. Pokrovitelj: AD Informatika (Beograd, Srbija).

U okviru izložbenog projekta pod nazivom „Duša Rusije“, posetioci imaju priliku da se upoznaju sa manjim istorijskim gradovima Rusije. Fotografije prikazuju hramove, drevne građevine, prirodu, cveće, ljude, kuće sa čipkanim fasadama. Na izložbi su predstavljene fotografije iz kolekcije Vadima Razumova.

- Ova izložba je svojevrsni pokušaj da se dotakne beskrajno lepa, jedinstvena i veoma duševna ruska kultura. Probajte je osetiti i razumeti kroz upoznavanje sa istorijom ruskih malih drevnih gradova. Simbolično značenje i priče koje nam ove fotografije pružaju daju nam priliku da sagledamo autentičnost kulture i koliko je važno biti ponosan na svoju zemlju, poštovati svoju tradiciju i pažljivo je prenositi s generacije na generaciju. Izložba će biti otvorena u deset gradova Republike Srbije: Vranju, Aleksandrovcu, Čačku, Kragujevcu, Nišu, Beogradu, Novom Sadu, Trsteniku, Valjevu, i Rači.

Izložba Duša Rusije u Trsteniku Foto: Muzejska zbirka Narodnog univerziteta u Trsteniku

Izložba predstavlja fotografije 31 drevnih gradova savremene Rusije. Svi kompleksi sabornih hramova, drevne zgrade, kuće sa čipkanom fasadom rezultat su talenta veoma mukotrpnog rada ruskih majstora. Drevni gradovi koji ni danas nisu zaboravljeni nastavljaju da zadivljuju svojom prostranstvom inspirišući poznavaoce ruske kulture i tradicije. Svaki grad je duboko simboličan i duhovan, u svakom od njih možete doći u kontakt sa veličanstvenim sabornim kompleksima hramova i crkava. Hajde da bliže pogledamo svaku fotografiju i čujemo njenu priču!

Ova izložba je ogroman izvor inspiracije za gledaoce, jer što više lepote vidimo, više će je biti i u nama samima, kaže Jelena Vukčević, kustos Muzejske zbirke Narodnog univerziteta u Trsteniku.

Stihove ruskog pisca Mihajla Ljermontova, na svečanom otvaranju Izložbe, govorio je glumac Tr steničkog pozorišta Dušan Jović Ćule.

Kurir.rs/Ž. Milenković