Slušaj vest

Povodom obeležavanja 25. Novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Grad Loznica i Omladinski centar organizovali su juče tribinu ‘’Prevencija nasilja u savremenom društvu’’, sa posebnim akcentom na virtuelno nasilje. Tribina je organizovana radi podizanja svesti o važnosti prevencije i edukacije, kao i podsticanja dijaloga o načinima borbe protiv različitih oblika nasilja u savremenom društvu, a prisustvovali su joj srednjoškolci.

Prema rečima Bojana Lučića iz Kancelarije za mlade, stav Omladinskog centra uvek je bio nulta tolerancija prema nasilju nad ženama i godinama se trude da kroz edukaciju mladih ukažu da je potrebno govoriti o nasilju i predstave im modele nasilja koji postoje.

LOZNICA - Bojan Lučić.JPG
Kurur/T.Ilić 

- Često je mladima poznato samo fizičko, a ne i verbalno nasilje, važno da znaju oblike nasilja, koje su institucije zadužene da im pomognu i na koji način se mogu odupreti nasilju. Do sada je ovde oko 3.000 mladih prošlo takvu edukaciju. Trudićemo da što više radimo na osvešćivanju mladih, zašto je potrebno da se o nasilju na ćuti, zašto je potrebno da postoji nulta toleracija na nasilje, posebno nad ženama i na koji način Omladinski centar može da pomogne – kazao je on.

Procenjuje se da je globalno oko 736 miliona žena i devojaka bar jednom u životu bilo izloženo fizičkom, ili seksualnom nasilju, istakla je članica Gradskog veća Dr Svetlana Milinković.

LOZNICA - Svetlana Milinković.JPG
Kurur/T.Ilić 

- Prema podacima lozničkog Centra za socijalni rad ove godine prijavljeno je 57 slučajeva nasilja nad devojkama i 160 nad ženama, a prošle godine bilo ih je 75 nad devojkama i 203 nad ženama. Ovaj problem i prijave povećavaju se tokom praznika zbog zloupotrebe alkohola i narkotika. Rešenje problema leži u snažnim odgovorima i investiranju u prevenciju nasilja, potrebna su veća ulaganja u organizacije žena, bolje zakonodavstvo, procesuiranje počinilaca, bolja obuka policajaca, bolja zaštita preživelih žrtava porodičnog nasilja. Važna je i momentalna reakcija pojedinca kada primeti porodično nasilje. Nažalost, često se čuje da je ono privatna stvar i ljudi ne žele da se mešaju. Loznica je jedan od retkih gradova u Srbiji koji ima multidisciplinarni tim za borbu protiv nasilja nad ženama, čine ga predstavnici sudstva, policije, tužilaštva, Centra za socijalni rad i Zdravstvenog centra i sastaje se jednom mesečno – rekla je ona i podsetila da Loznica ima dosta žena na mestima gde se donose odluke, gradonačelnicu, predsednicu Skupštine, zamenicu načelnika gradske uprave, brojne direktorke škola, ustanova i odbornice.

Biljana Filipović, direktorka Regionalne razvojne agencije Podrinja, Podgorine i Rađevine (RRA), kaže da je način borbe protiv nasilja nad ženama njihovo obrazovanje i ekonomsko osnaživanje. Pre sedam dana je 14 žena u RRA potpisalo ugovore o sufinansiranju i dobijanju bespovratnih sredstava za podsticaj razvoja ženskog preduzetništva.

LOZNICA - Biljana Filipović.JPG
Kurur/T.Ilić 

- Loznica je prošle godine kroz Lokani akcioni plan opredelila 20 miliona dinara za samozapošljavanje, novo zapošljavanje i druge podsticaje vezane za NSZ, konkurisale su 54, a 45 žena potpisalo je ugovore o registrovanju preduzetničke radnje – navodi ona.

Na tribini je bila i Olgica Samoilović, preduzetnica i žrtva virtuelnog nasilja. Iskusila sam prošle godine virtuelno nasilje posle gostovanja u jednom podkastu, jedna moja rečenica izvučena je iz konteksta i doživela sam osudu dela javnosti, navodi ona.

- I da sam rekla nešto pogrešno nasilje se ne može opravdati. O nasilju treba pričati, želim da budem podrška ženama koje doživljavaju nešto slično, moramo o tome govoriti kako bismo pomogli drugima. To je iza mene, ali sigurno postoji žena koja prolazi kroz nasilje, virtuelno ili neko drugo – kaže ova žena.

LOZNICA -Baloni.JPG
Kurur/T.Ilić 

Povodom globalne kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", na kraju tribine pušteni su narandžasti baloni u znak sećanja na žene koje su ove i prošle godine izgubile život kao žrtve nasilja.

Kurir.rs/T.Ilić