OVE STVARI O BROJANICAMA SIGURNO NISTE ZNALI: Imaju 33 čvorića, a svaki od njih predstavlja molitvu koju treba izgovoriti! Evo kako izabrati pravu (FOTO)
Na kojoj ruci se nosi brojanica, koja je njena simbolika i značaj u životu i molitvi i kako birati brojanicu pitanja su koja nam se često nameću
Brojanice njihov značaj u pravoslavlju i kako ih birati
Veliki broj vernika na ruci nosi brojanicu. U pravoslavlju brojanica ima 33 čvorića, koji se vezuju za godine života Gospoda Isusa Hrista, a svaki od njih predstavlja molitvu koju treba izgovoriti.
Brojanica je niz povezanih čvorića od vune, koji se koriste za molitvu kod pravoslavaca.
Na kojoj ruci se nosi brojanica, koja je njena simbolika i značaj u životu i molitvi i kako birati brojanicu pitanja su koja nam se često nameću.
Predmete slicne brojanici nalazimo van hrišćanstva.
Sveštenik Eparhije vranjske Nemanja Milić za Kurir objašnjava da predmet sličan brojanici poznaje islam (tespih), judaizam (tzitzit), a kod rimokatolika se on naziva krunica, ili rozarija.
"To je jedan niz pletenih vunenih čvorića, a ređe drvenih. Kod nas ona je "brojanica" zbog simbolike brojanja. U istoriji ljudske civilizacije postojali su predmeti slični brojanicama koji su služili za brojanje i računanje. Kada se razvija monaštvo na hrišćanskom istoku, tokom IV veka, u vreme Svetog Antonija Velikog i Svetog Pahomija Velikog, mnogo monaha je bilo nepismeno. Najlakše pamćenje broja izgovorenih molitava je bilo upravo kroz brojanje i tako dolazimo do "brojanice", objašnjava sveštenik Nemanja Milić.
On navodi da su na redovnim bogosluženjima u crkvi koristili brojanice upravo iz tog razloga brojanja molitvi, koliko puta izgovorimo neku molitvu i onda broj tih čvorića je bio različit bio je 50, bio je 100, 30 kod nas je 33 čvorića koji se vezuju za godine Hristovog života.
Brojanica nije modni detalj.
"Brojanica nije modni detalj. Ona ima simbolički karakter i obično je brojanica napravljena od vune, vezuje se za Hristovo stado, Brojanice su ispletene od čiste ovčije vune, crna boja upućuje nas da vodimo trezven i ozbiljan život u neprestanom pokajanju. Danas imamo brojanice svih boja, svih veličina. Po predanju jedan anđeo doneo je jednom monahu brojanicu i rekao mu pomoću ovog ćeš bolje biti srcem i dušom u molitvi. Taj čvor kojim se pravi brojanica on je u obliku krsta, nekoliko puta se vezuje, baš je teško odrešiti takav jedan čvor, to je jedan od najkompleksnijih na svetu", napominje naš sagovornik sveštenik Eparhije vranjske.
On objašnjava kako se brojanica koristi u molitvi..
"Kod molitve, desnom rukom se krstimo, a brojanica je u levoj ruci gde okrećemo čvoriće, ili brojanicu dok se krstimo desnom rukom držimo u šaci, to je sasvim svejedno. Svaki taj čvorić, a ima ih 33 na našoj brojanici to su 33 molitve koje treba da se izgovore. Najobičniju brojanicu od vune crnu treba birati po pravoslavlju. Ona nam pomaže da se skoncentrišemo na samu molitvu, da nešto jednostavno ne preskočimo u molitvi. Naravno da možemo da se molimo i bez brojanice", kaže sveštenik Eparhije vranjske Nemanja Milić.
Najveća zaštita nam je Bog.
Ukoliko brojanicu izgubimo nije strašno, nabavićemo drugu, važno je da se ona koristi u molitvi.
Ako se pokida brojanica, pukne ikona padne i razbije se kandilo sve se to baca u vatru,ne ostavlja se u crkvi. Ne treba se kupati sa brojanicom, čistiti, ili mesiti sa njom, kako bi se sačuvala njena čistota. Čuvajte brojanicu, ali je i koristite u molitvi. Nemojte je birati po lepoti, osnovno je da je brojanica crna sa čvorićima koje je teško razvezati. Ostati čvrst u veri. Ne može niko da vas natera na nešto što vi nećete", ukazuje sagovornik Kurira.
Kurir.rs/Tatjana Stamenković
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti