U SUBOTICI OSNOVAN LOKALNI TIM ZA ZAŠTITU ŽRTAVA TRGOVINE LJUDIMA Svake godine, na severu Srbije, registrovano je više prijava, a dosta počinilaca je u zatvoru
"Najčešće žrtve trgovine ljudima su žene, ali ima i muških osoba. Subotica je među glavnim tranzicionim centrima, obzirom na blizinu granice, te je podizanje svesti važno oko ovog problema, a neophodno je ovu temu približiti i deci"
Gradsko veće Grada Subotice, na 10. sednici, održanoj 28.novembra, donelo je rešenje o obrazovanju lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima. Tim čine koordinator Đenđi Seleši, član Gradskog veća za socijalnu zaštitu i zdravstvo i 18 članova.
Lane je u Subotici zabeležen slučaj seksualne eksploatacije tri ženske osobe, među kojima je i maloletnica, a kako je tada saopšteno i pisano u medijima, počinioci su u zatvoru. Ove godine je u postupku jedan prijavljen slučaj. Ova vrsta pošasti pogađa sve uzraste, posebno žene, pa je u Subotici osnovan lokalni Tim za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
- Najčešće žrtve trgovine ljudima su žene, ali ima i muških osoba. Subotica je među glavnim tranzicionim centrima, obzirom na blizinu granice, te je podizanje svesti važno oko ovog problema, a neophodno je ovu temu približiti i deci - ističu iz subotičkog Crvenog krsta.
- Tim će raditi i na implementiranju projekata prevencije, u saradnji sa pokrajinskim i republičko, organima i NVO, analiziraće stanje bezbednosti i zaštite žrtava trgovine ljudima kao i potencijalnih žrtava na teritoriji grada Subotice i preduzimati mere da bi se osigurala prevencija sekundarne viktimizacije žrtava trgovine ljudima, a uz planove aktivnosti iniciraće i odluke nadležnih organa grada i drugih organa i organizacija kojima se unapređuje položaj i zaštita žrtava trgovine ljudima - istakla je zamenica gradonačelnika, Čila Goli.
Prevencija i edukacija mladi su najvažniji
Prevencija i edukacija svih generacija, posebno najmlađih, najvažniji su u borbi protiv trgovine ljudima, da bi prepoznali opasnost i zaštitili se.Kako su ranije napominjali edukatori Crvenog krsta za borbu protiv trgovine ljudima, deca bi trebalo da znaju da ne ulaze u tuđi automobil, ako im neko nudi prevoz, da ne otvaraju vrata kuće kada roditelji nisu prisutni, ne uzimaju slatkiše od nepoznatih i slični primeri.
U Timu će raditi i dvoje predstavnika policijske uprave Subotice, Adrijan Barna i Nada Konstantinović, predstavnici OJT i VJT, Bojana Maravić i Milka Belančić, troje predstavnika Centra za socijalni rad, načelnik komunalne policije, zatim predstavnici Doma zdravlja, inspekcije rada i Gradske uprave, koordinator za romska pitanja Grada Subotice, Igor Jurić, iz Fondacije "Tijana Jurić" i drugi.
Lokalni tim za borbu protiv trgovine ljudima imenovan je na period od četiri godine, a radiće i sa stručnjacima, recimo, zaštitnikom građana, organizacijama civilnog društva i medijima. Stručne i administrativne poslove Tima obavljaće Sekretarijat za društvene delatnosti Gradske uprave Subotice, a zadaci Tima su da unapredi saradnju lokalnih aktera, u cilju prevencije i zaštite žrtava trgovine ljudima, promocije ljudskih prava, u skladu sa nacionanom strategijom.
Kurir.rs/Nadica Harminc
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta