Gradonačelnik Bakić otvorio 55. Susrete profesionalnih pozorišta lutaka Srbije
Dečje pozorište u Subotici sinoć je gala predstavom „Što stariji, to mlađi“, koju je režirala profesorka Biljana Vujović Bajka, iz Niša, dodelom nagrada i prigodnim obraćanjima obeležilo jubilej – 90 godina rada i stvaralaštva, kao i početak 55. Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije koji se od 1. do 4. decembra, održavaju u Subotici. Tradicionalne, 55. Susrete profesionalnih lutkarskih pozorišta Srbije svečano je proglasio otvorenim gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je uz čestitke zaposlenima u Dečjem pozorištu na značajnom jubileju i ocenu da je upravo odigrana predstava koja simbolizuje dugogodišnju tradiciju i posvećenost lutkarskoj umetnosti u ovom gradu – bila fantastična, podsetio da je u Subotici, zahvaljujući, pre svega, poletu grupe entuzijasta, amatera na čelu sa inženjerom Otonom Tomanićem – začetnikom lutkarske delatnosti kao pozorišne forme u ovom gradu – 1. decembra 1934. godine, pod okriljem „Sokolskog društva“, prvi put podignuta zavesa – Lutkarskog pozorišta Subotica.
„Subotičko Dečje pozorište je od tog dana – kada su lutke na pozornici oživele i odmah postale dečiji ljubimci – do danas preživelo i brojne nedaće i dane kada se radilo pod veoma teškim materijalnim, tehničkim i kadrovskim uslovima. Na tom svom putu dugom devet decenija, izraslo je u ustanovu čiji organizacioni i umetnički nivo može da odgovori na najsloženija pitanja savremenog teatra za decu, stasalo u pozorište koje može da se pokazuje i dokazuje kako na domaćim, tako i na inostranim scenama i svoj kvalitetan rad i stvaralaštvo zasluženo krunisalo brojnim nagradama i priznanjima“, naglasio je gradonačelnik Bakić.
On je izrazio zadovoljstvo što je Dečje pozorište u Subotici i u ovoj svojoj jubilarnoj godini – na devedeseti rođendan – domaćin 55. Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije, festivala oslonjenog na tradiciju koji okuplja sva profesionalna lutkarska pozorišta iz naše zemlje.
„Posebno me raduje činjenica da će na ovom lutkarskom festivalu – koji predstavlja podsticaj savremenog domaćeg lutkarskog stvaralaštva i ističe važnost lutkarstva u pozorišnoj umetnosti, kulturi, obrazovanju i vaspitanju – prvi put kao ravnopravan učesnik nastupiti i Dječije pozorište Republike Srpske, iz Banje Luke. Poznato je da to pozorište, osnovano 30. decembra 1955. godine, priprema i izvodi vrlo kvalitetne lutkarske, baletske, glumačke i druge predstave, prevashodno namenjene deci“, rekao je Bakić.
Dodao je da mu je drago što su u okviru obeležavanja ovog jubileja subotičkog Dečjeg pozorišta ugošćena i pozorišta iz regiona koja će, kako je rekao, na veliku radost najmlađih Subotičana prikazati svoje predstave.
„Dozvolite mi da, na kraju, subotičkom Dečjem pozorištu još jednom uputim čestitke povodom devedesetog rođendana, uz želju da bude dugoveko i da u godinama koje dolaze obeleži još mnogo jubileja. I da svim učesnicima ovogodišnjih Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije poželim što uspešniji nastup i da sve mališane iz našeg grada obraduju kvalitetnim predstavama i novim svetovima lepote“, istakao je Bakić.
Srdačnu dobrodošlicu u prelepu Suboticu poželeo je, takođe, i svim gostima Festivala.
„Uveren da će se ovde svi osećati prijatno, da će tokom festivalskih dana imati priliku da upoznaju naš grad koji je odavno prepoznatljiv po gostoprimstvu, druželjubivosti i negovanju bogatstva različitosti i da će iz Subotice u sredine iz kojih dolaze sa sobom poneti lepe uspomene – još jednom vas sve najsrdačnije pozdravljam i, s radošću, pedeset i pete Susrete profesionalnih pozorišta lutaka Srbije proglašavam otvorenim“, kazao je gradonačelnik Stevan Bakić.
S obzirom na to da je u Dečjem pozorištu u Subotici osnovan Međunarodni festival pozorišta za decu i da je obeležavanju 90. godišnjice postojanja i rada Dečjeg pozorišta prisustvovao i dugogodišnji direktor i selektor tog festivala Slobodan Marković, gradonačelnik Stevan Bakić je istakao da je Slobodan Marković mnogo uradio da Međunarodni festival pozorišta za decu postane manifestacija koja je svojim umetničkim dostignućima i doprinosom lutkarstvu stekla ugled širom Evrope i sveta i doprinela afirmaciji pozorišta za decu i pozorišne umetnosti.
Direktorka Dečjeg pozorišta u Subotici Marta Aroksalaši je, obraćajući se prisutnima, istakla da je u planu da se Otonu Tomaniću (1890 – 1982), kao pokretaču i stvaraocu Lutkarskog pozorišta u Subotici, napravi bista, i da će najistaknutijim pojedincima uručiti nagrade što su, kako je navela, na profesionalnom planu utkali sebe u Dečje pozoriše.
Priznanja su dobili glumci Laslo Ripco i Boško Boškov, zatim tehničar, operativac, Vojislav Mihajilović i reditelji– nedavno preminuli Živomir Joković, koji je režirao deset predstava na srpskom i mađarskom jeziku, i bugarski reditelj Todor Valov koji je, između ostalog, režirao predstave „Snežna kraljica“, „Par cipela“, „Ivica i Marica“, „Orfej“ i „Izvini mama“ sa kojima je subotičko Dečje pozorište osvojilo najveći broj nagrada, pojedinačnih, autorskih i glumačkih, ali i „Gran pri“ priznanja.
Prema njenim rečima, priznanje namenjeno Živomiru Jokoviću biće uručeno njegovom sinu Neđu Jokoviću, na promociji monografije o Dečjem pozorištu koju je sačinila Ana Janković pod nazivom „Lutke koje život znače“, koja će se održati 3. decembra u prostorijama Dečjeg pozorišta u Subotici, dok će poznatom reditelju iz Bugarske, Todoru Valovu, koji je u obraćanju video porukom rekao i da zbog ranije preuzetih obaveza nije bio u mogućnosti da dođe u Suboticu da mu se dodeli priznanje, nagrada biti uručena naknadno.
U subotičkom Dečjem pozorištu prvi profesionalni ansambl je formiran 1953. godine, zahvaljujući saradnji sa Učiteljskom školom u Subotici, i od tada ovo pozorište gradi svoj put institucije koja danas, svojim profesionalnim i umetničkim dometima spada u sam vrh scenskog stvaralaštva za decu.
Grad Subotica
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti