Slušaj vest

Bliže se praznici. Trgovi i ulice se ukrašavaju, kao i porodični domovi. Jedan od neizostavnih detalja je novogodišnja jelka.

Jelka je univerzalni simbol praznične radosti.Asocira na toplinu i zajedništvo. Lampioni, kuglice, zvezdice, različiti ukrasi bude lepa osećanja.

Kreacije su sve maštovitije. Pravo novogodišnje zimzeleno drvo poslednjih godina menjaju veštačke jelke. Ipak ima onih koji su ostali verni tradiciji, ali na sreću sa ekološkom svešću.

"Nema ništa lepše od prave žive jelke, ali jelke koja bi nastavila da živi i posle donošenja u kuću, to je najbolja opscija“, kaže anketirana Kruševljanka. Druga dodaje: „Tradicionalno kitim prirodnu jelku, a posle praznika je zasadim u dvorište."

Prirodne jelke se mogu kupiti u Javnom komunalno preduzeću i Šumskom gazdinstvu.

jelka-novogodisnja-jelka-foto-ap-2017.jpg
AP/Ilustracija 

„To su jelke koje mi ovde vadimo sa busenom. Jedan deo sadimo u saksije, jedan ostaje u busenu da naše mušterije mogu da izaberu, mogu i da donesu saksiju da im mi ovde posadimo“, navodi Slavica Marinković, rukovodilac Staklenik JKP Kruševac. Dodaje i da mora da im objasni kako da sačuvaju jelke kad ih unesu u svoje prostorije. „Ne smeju da budu blizu grejnog tela, ne sme da bude visoka temperatura u stanu i moraju da ih polivaju svo to vreme dok bude u stanu, jer znaju da budu od Nove godine do Srpske Nove godine jedno 15-tak dana u stanu i moraju obavezno da se polivaju da ne bi jelke odbacile iglice“, naglašava Slavica.

Dodaje: „Kada se završi Nova godina, kada se raskite jelke nemojte da bacate, ili ih posadite u dvorište ili ispred zgrade, ili ako imate terasu iznesite na terasu polivajte i prihranjute. Sačuvajte za sledeću godinu. Ako nemate ni tu mogućnost, onda pozovite nas, mi ćemo da dođemo, da je preuzmemo, posadimo u gradu na našim zelenim površinama da ta jelka nastavi da živi i raste i ulepšava ovaj naš grad."

Zoran Živančević, šef Šumske uprave Rasina kaže da je u ponudi smrča u dve veličine - od 70 do 100 cm i od - metar do metar i po. „To su novogodišnje jelke sa zaštićenim korenim sistemom. Nekada smo imali i sečene i sa busenom, međutim sada praktikujemo samo prodaju sa busenom da bi mogli tu jelku da iskoristimo da je zasadimo da koliko toliko doprinesemo prirodi, da je vratimo u njeno prvobitno stanište“, ističe Živančević.

Na ovaj način novogodišnje drvo bez kog su predstojeći praznici nezamislivi nastaviće da živi.

Kurir.rs/RTS/B.V.