"OVI DELOVI SRBIJE MOGU BITI META ZEMLJOTRESA JAČINE 6 STEPENI RIHTERA!" Geolog upozorava: Grčka u opasnom položaju, preti joj potres koji je razorio Tursku
U poslednjih nekoliko dana, Balkan potresaju učestali zemljotresi. Potresi su zabeleženi u Srbiji, Makedoniji, Grčkoj i Bugarskoj. Juče je, u razmaku od samo sat vremena, niz podrhtavanja tla registrovan u Majdanpeku, Kraljevu i Boru. Mnogi se pitaju da li je reč o nagoveštaju jačeg potresa, a pojedini stručnjaci upozoravaju na mogućnost do 5 stepeni Rihterove skale.
U jutarnji program na ovu temu uključila se novinarka Nevena Milošević, koja je razgovarala sa Predragom Mijatovićem, geologom.
Mijatović je najpre otkrio da li u Srbiji postoje uslovi za jači zemljotres.
- U kakvom se području Srbija nalazi, ne postoje uslovi da bi moglo da se dese neki jači potresi od 6 stepena po Rihteru. Mada uvek priroda je veoma nepredvidljiva, tako da... Uvek postoji rizik da se desi nešto nepredvidljivo ili da odskoči od neke ili statistike ili uobičajenog načina delovanja i manifestacija tih potresa. Zato što zemljina kora stalno radi i potresi se stalno dešavaju. Uzroci takvih potresa su uglavnom kretanje kontinentalnih ploča gde dolazi do sudara. Konkretno na ovim našim prostorima afrička ploča udara u evropsku ploču i to dovodi do pritiska koji se odražava i na grčku i na tursku i na jadransku mikro ploču koja se podlači pod dinaride i izaziva potrese na celom prostoru od Slovenije do Srbije - rekao je Mijatović i dodao:
- U Srbiji postoji nekoliko tih veoma aktivnih područja, gde se mogu očekivati jači zemljotresi, kažem tu negde do otprilike 6 stepeni po Rihteru. To je to centralno mesto, Rudnik, Kopaonik i, na primer, dolina Zapadne Morave. To su ti neki značajniji centri, gde može doći do jačih potresa.
Seizmolozi su predvideli zemljotres od 5 stepeni Rihterove skale. Koliko je to moguće i da li treba da brinemo?
- Pa ne bi trebalo da se zabrinemo. Mi imamo dosta dobre propise o izgradnji objekata koji su otporni na seizmičke potrese. A potresi koje se ovde mogu očekivati prema nekoj statistici i prema merenjima što našima ovde u Srbiji negde od 1909. godine, što po podacima iz drugih seizmoloških laboratorija, na primer iz SAD-a još od 1700. i neke godine, tu ne mogu se očekivati jači potresi od 6 stepeni. Mada, kažem, uvek postoji mogućnost, priroda je nepredvidljiva, tako da mogu se očekivati jači potresi - istakao je.
Kakva je situacija u Makedoniji, Grčkoj i Bugarskoj?
- To je ista ta zona u kojoj potresi nastaju pod uticajem tih tektoničkih kretanja. Grčka je u veoma opasnom položaju. Tu se mogu očekivati potresi značajno jači od 6.5 stepeni po Rihtera, kao i u Turskoj. Zemljotres u Turskoj, videli ste šta je napravio. Doduše onolike štete i žrtve su nastale kao posledica i loše primene građevinskih propisa za seizmičku stabilnost objekta. Tako da to su trusna područja. Imate zemljotres 60-ih godina koji je bio u Skoplju, koji je razorio ceo grad. Ja mislim da se od tada i u Skoplju vode, tj. u Makedoniji vode i pridržavaju rigoroznih propisa o seizmičkoj izgradnji objekta - rekao je Mijatović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Tursku pogodio zemljotres od 6.1 stepena po Rihteru
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3