Slušaj vest

U poslednjih nekoliko dana, Balkan potresaju učestali zemljotresi. Potresi su zabeleženi u Srbiji, Makedoniji, Grčkoj i Bugarskoj. Juče je, u razmaku od samo sat vremena, niz podrhtavanja tla registrovan u Majdanpeku, Kraljevu i Boru. Mnogi se pitaju da li je reč o nagoveštaju jačeg potresa, a pojedini stručnjaci upozoravaju na mogućnost do 5 stepeni Rihterove skale.

U jutarnji program na ovu temu uključila se novinarka Nevena Milošević, koja je razgovarala sa Predragom Mijatovićem, geologom. 

Mijatović je najpre otkrio da li u Srbiji postoje uslovi za jači zemljotres.  

- U kakvom se području Srbija nalazi, ne postoje uslovi da bi moglo da se dese neki jači potresi od 6 stepena po Rihteru. Mada uvek priroda je veoma nepredvidljiva, tako da... Uvek postoji rizik da se desi nešto nepredvidljivo ili da odskoči od neke ili statistike ili uobičajenog načina delovanja i manifestacija tih potresa. Zato što zemljina kora stalno radi i potresi se stalno dešavaju. Uzroci takvih potresa su uglavnom kretanje kontinentalnih ploča gde dolazi do sudara. Konkretno na ovim našim prostorima afrička ploča udara u evropsku ploču i to dovodi do pritiska koji se odražava i na grčku i na tursku i na jadransku mikro ploču koja se podlači pod dinaride i izaziva potrese na celom prostoru od Slovenije do Srbije - rekao je Mijatović i dodao: 

- U Srbiji postoji nekoliko tih veoma aktivnih područja, gde se mogu očekivati jači zemljotresi, kažem tu negde do otprilike 6 stepeni po Rihteru. To je to centralno mesto, Rudnik, Kopaonik i, na primer, dolina Zapadne Morave. To su ti neki značajniji centri, gde može doći do jačih potresa.

04:13
"OVI DELOVI SRBIJE MOGU BITI META ZEMLJOTRESA JAČINE 6 STEPENI RIHTERA!" Geolog upozorava: Grčka u opasnom položaju, preti joj potres koji je razorio Tursku Izvor: Kurir televizija

Seizmolozi su predvideli zemljotres od 5 stepeni Rihterove skale. Koliko je to moguće i da li treba da brinemo? 

- Pa ne bi trebalo da se zabrinemo. Mi imamo dosta dobre propise o izgradnji objekata koji su otporni na seizmičke potrese. A potresi koje se ovde mogu očekivati prema nekoj statistici i prema merenjima što našima ovde u Srbiji negde od 1909. godine, što po podacima iz drugih seizmoloških laboratorija, na primer iz SAD-a još od 1700. i neke godine, tu ne mogu se očekivati jači potresi od 6 stepeni. Mada, kažem, uvek postoji mogućnost, priroda je nepredvidljiva, tako da mogu se očekivati jači potresi - istakao je.  

Kakva je situacija u Makedoniji, Grčkoj i Bugarskoj? 

- To je ista ta zona u kojoj potresi nastaju pod uticajem tih tektoničkih kretanja. Grčka je u veoma opasnom položaju. Tu se mogu očekivati potresi značajno jači od 6.5 stepeni po Rihtera, kao i u Turskoj. Zemljotres u Turskoj, videli ste šta je napravio. Doduše onolike štete i žrtve su nastale kao posledica i loše primene građevinskih propisa za seizmičku stabilnost objekta. Tako da to su trusna područja. Imate zemljotres 60-ih godina koji je bio u Skoplju, koji je razorio ceo grad. Ja mislim da se od tada i u Skoplju vode, tj. u Makedoniji vode i pridržavaju rigoroznih propisa o seizmičkoj izgradnji objekta - rekao je Mijatović.  

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Tursku pogodio zemljotres od 6.1 stepena po Rihteru

04:04
Tursku pogodio zemljotres od 6.1 stepena po rihteru Izvor: Kurir televizija