Slušaj vest

U okviru nacionalnog programa unapređenja mentalnog zdravlja mladih i realizacije projekta "Hej, tu smo" održan je sastanak kojem su prisustvovali predstavnici iz lokalnih timova za unapređenje mentalnog zdravlja iz Kruševca, Kragujevca i Novog Pazara, kao i predstavnici donosioca odluka i omladinske politike u Srbiji, a u cilju razmene iskustava i preporuka za dalji rad.

Uvodno izlaganje podnela je predsednica Tima za unapređenje mentalnog zdravlja mladih Kruševca dr Dragana Barišić.

Mentalno zdravlje 1.jpg
Grad Kruševac 

- Krajem prošle godine Grad Kruševac je potpisao Sporazum, kao i još 10 gradova u Srbiji, u cilju sprovođenja projekta, koji je finansiran od strane Ministarstva turizma i omladine i uz saradnju mreže organizacija NAPOR, KOMS, OPENS, Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade i Saveza izviđača Srbije. Najveći problem su vršnjačko nasilje i bolesti zavisnosti, pa je obaveza mladih I njihovih roditelja da se, ukoliko primete bilo kakve simptome koji ukazuju na njihovo prisustvo, što pre obrate nadležnim ustanovama u cilju pravovremenog i efikasnog rešavanja. Prepoznavanje problema je od ključne važnosti, a u stručnom smislu imamo i odgovarajući kadar, dečijeg psihijatra, izjavila je dr Barišić.

Mentalno zdravlje 2.jpg
Grad Kruševac 

O aktivnostima Tima za unapređenje mentalnog zdravlja mladih grada Kruševca koji je formiran februara ove godine, govorila je psiholog Svetlana Aleksić.

- Prva aktivnost realizovana je u martu kada je napravljen Plan unapređenja mentalnog zdravlja mladih, na osnovu analiza potreba i uz saradnju sa organizacijom OPENS. Mapirani su ključni ciljevi, među kojima je informisanost učenika i roditelja o važnosti teme. Takođe, definisani su odgovori na pitanja kako motivisati mlade da učestvuju u aktivnostima lokalne zajednice, ali i kako unaprediti usluge u cilju unapređenja njihovog mentalnog zdravlja. U izradi Plana učestvovali su stručnjaci iz obrazovnog, sektora socijalne zaštite, zdravstvene struke i Kancelarije za mlade Gradske uprave, koja ima jednu od ključnih uloga u realizaciji projekta, kazala je Aleksić.

Prema njenim rečima, u aprilu je održana prva tribina sa učešćem predstavnika učeničkih parlamenata srednjih škola sa temom mitova i zabluda o mentalnom zdravlju koje je stigmatizovano u društvu, ali takođe i autostigmatizovano. Nakon toga, izviđački odred "Jastreb" imao je svoje aktivnosti, a naredna tribina u Kulturnom centru bavila se zloupotrebom i prevencijom korišćenja psihoaktivnih supstanci.
Jedna od sledećih tema bila je vezana i za aktivizam mladih, odnosno razmatranje razloga za njihovu slabu uključenost i motivisanost. Govorilo se i o važnosti učešća roditelja koji su popunjavali on line anketu sa izborom tema koje bi trebalo staviti u fokus. Kraj godine bio je u znaku ispitivanja uticaja društvenih mreža na mentalno zdravlje, gde je takođe prepoznat set problema koje kod mladih uzrokuje ovaj vid moderne komunikacije.

Predsednica Skupštine grada.jpg
Grad Kruševac 

Inače, Nacionalni program za unapređenje mentalnog zdravlja mladih je standardizovan i preventivan program koji ima za cilj da mladima obezbedi znanja, veštine i resurse potrebne za unapređenje njihovog blagostanja i prevenciju mentalnih poremećaja.