SJAJNA ISTRAŽIVAČKA GODINE ZA ČAČANSKE ARHEOLOGE: Terme u srcu grada veliki izazov, sada se stiglo do novih saznanja (FOTO)
Na koncu 2024. godine Narodni muzej Čačak završava još jednu sezonu arheoloških istraživanja prostora zapadno od Rimskih termi. Započeta u sklopu plana za sveobuhvatniju prezentaciju, za sada još uvek jedinog prezentovanog spomenika rimske epohe u ovom delu Zapadne Srbije, iskopavanja na Termama svake nove sezone donose nove detalje vezane za prošlost modernog Čačka.
Pored još jedne prostorije termi za koju se do sada nije znalo kao i najstarije srednjovekovne nekropole (11 – 12. veka) na prostoru Čačka koje su istraživane 2023. godine, ove godine su otkriveni nalazi koji govore o vremenu pre i posle izgradnje antičkog kupatila, odnosno periodu mlađe praistorije ali i rimskoj epohi u doba 3. i 5. veka.
- Narodni muzej je i ove godine imao bogat i razgranat program. Arheološka iskopavanja koja se finansiraju iz redovnih sredstava Grada otkrivaju nove slojeve nasleđa minulih epoha, nove nepokretne i pokretne nalaze koji Čačak svrstavaju među retke urbane celine sa veoma dobro proučenom prošlošću. Izvesno je da je slika koja se stiče posle ovih iskopavanja, na, u velikoj meri ograničenom prostoru, vrlo kompleksna – kaže direktorka Narodnog muzeja Delfija Rajić.
Arheolog Aleksandra Gojgić ističe da najnovija istraživanja potvrđuju da na prostoru na kom su kasnije izgrađene terme postoje tragovi života iz starijeg antičkog perioda, konkretnije sredine i druge polovine 3. veka.
- Ovaj sloj je iznedrio veliku količinu nalaza antičke grnčarije, staklenih posuda, delova epigrafskih spomenika od kamena i opeke, fragmenata keramičkih lampi. Posebno interesantan detalj čini otkriće velikog broja ukrasnih igala i drugih predmeta od roga i kosti, ali i nešto sirovine za izradu ovih predmeta – navodi ona.
Rezultati ovogodišnjih iskopavanja sugerišu da smo najverovatnije na tragu civilnog naselja koje je bilo u funkciji rimskog utvrđenja otkrivenog u dvorištu Narodnog muzeja.
I ove godine je istraživana srednjovekovna nekropola, ukupan broj do sada istraženih grobova je preko 80. Više detalja o načinu života i zdravstvenom stanju srednjovekovne populacije dobićemo nakon završenih antropoloških analiza koje na Medicinskom fakultetu sprovodi tim dr Ksenije Đukić. Za sredstva za ove analize Narodni muzej Čačak se zahvaljuje Ministarstvu kulture Republike Srbije.
Svojevrsno iznenađenje ove kampanje je prisustvo praistorijskog sloja sa kraja bronzanog i početka gvozdenog doba iz vremena oko 1000 godine pre naše ere, što može ukazivati na postojanje naselja iz ovog vremena u neposrednoj blizini.
Rukovodioci istraživanja bili su Aleksandra Gojgić i Vujadin Vujadinović, arheolozi Narodnog muzeja Čačak. Za tehničku dokumentaciju zadužena je Ljubinka Bogićević, arheolog iz Čačka.
Kurir.rs/RINA/R.J.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti