2.000 EVRA ZA BAHANALIJE: Na proslavi 18. rođendana 100 zvanica
NOVI SAD - U vreme kada prosečna plata pada, a broj nezaposlenih raste, Novi Sad je zahvatila moda proslavljanja osamnaestog rođendana sa 100 zvanica. Proslave se odvijaju sa svim svadbarskim elementima, a roditelji za njih plaćaju oko 2.000 evra. Veseli skup podrazumeva izbor izvikanog restorana, angažovanje benda, video snimak i skupe haljine.
Marijana Jović je prošlog vikenda pozvana na proslavu 18. rođendana u restoran na Podbari i mislila je da će to biti skroman susret za nekolicinu gostiju. Kada je stigla na mesto proslave, mislila je da je pogrešlila.
- U sali je bilo više od stotinu ljudi. Sa strane je bio sto sa poklonima, bend je svirao na bini, sala je bila ukrašena balonima, a stolice presvučene satenom. Na ulazu je stajao snimatelj i sve beležio - priča Marijana.
Restoranske sale se sve češće iznajmljuju i za proslavu prvog rođendana. Uz restoransku salu, po pravilu, unajmljuje se i bend, pozorišna predstava za decu, torta na nekoliko spratova, a na slavlju prisustvuje najmanje 150 gostiju.
Za roditelje su ovakvi rođendani prilika za dokazivanje. Samo za bend plaćaju 600 evra. Zakup sale košta 200 evra, a ukoliko se plaća restoran, cena je tek nešto niža nego za svadbe - 10 evra po stolici. Fotografu i kamermanu, koji će napraviti snimke na mestima gde folk zvezde snimaju spotove, roditelji će platiti još 150 evra. U poslednje vreme rođendani se slave po određenom obrascu, pa su zbog toga neki bendovi i kamermani gotovo specijalizirani za pratnju na proslavi 18-tih rođendana. Novosadski roditelji često plaćaju popularne bednove i fotografe iz Beograda i Zrenjanina.
- Roditelji nas često pozivaju i pitaju za cenu. Ove godine smo svirali na pet rođendana. Takvi nas nastupi ne oduševljavaju, jer se na njima ne zaradi kao na svadbi - kaže Vladan iz “Kameleon” benda.
I dok se slavljenici takmiče ko će napraviti skuplju žurku i čiji će video klip sa rođendana pregledati više ljudi na „Jutjubu“ ili „Fejsbuku“, psiholozi i sociolozi upozoravaju da ova pojava pokazuje do koje mere je sistem vrednosti iskrivljen. Srećom, smatraju oni, ovakve proslave još uvek nisu postale masovna pojava.
- Dobro je nekim susretom obeležavati inicijaciju i kraj jedne etape u životu. U savremenom društvu to je 18. rođendan. Ali, to bi trebalo uskladiti sa stanjem u društvu i ne praviti od takvih slavlja bahanalije. Nažalost, mnogi žele da budu tamo gde ne pripadaju, a pritom zaborave da u svetu najluksuznije automobile voze samo oni koji imaju milione. kod nas, dokazuju se oni koji još otplaćuju stan i žive izvan realnosti i mogućnosti - kaže Aleksandar Šibul, porodični psihoterapeut.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti