Srce je najvažniji organ u ljudskom telu, a bolesti srca i krvnih sudova su neki od najvećih problema današnjice. O tome koliko često nismo svesni da mali pomaci mogu mnogo popraviti opšte zdravstveno stanje, govorili su lekari na Drugom međunarodnom kardiološkom kongresu koje je organizovalo udruženje HISPA (Heart Infarction Stroke Prevention) u Republici Srpskoj.

Skidanje stomaka ubija depresiju

Mediteranska ishrana je bolje rešenje za naš organizam od konstantnog konzumiranja tradicionalnih domaćih specijaliteta. Prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković, endokrinolog jednostavno objašnjava da mediteranska ishrana zapravo predstavlja "našu tradicionalnu ishranu obogaćenu maslinovim uljem i ribom".

Ona potvrđuje da se na ovaj način ostvaruje poboljšanje zdravlja: „Imamo rezultate kod Ijudi koji su prešli na ovaj vid ishrane. Takav nutritivni režim se pokazao veoma korisnim u rešavanju problema sa masnom jetrom, seksualnom disfunkcijom, depresijom, fertilitetom. Može se reći da skidanje stomaka ubija depresiju!". Doktorka Srećković dodaje da ovakav način ishrane smanjuje obim struka, pa tako zdravija hrana znači i bolji izgled, ali i smanjenje štetnosti po celo telo.

pexelsronlach10046938.jpg
Pexels 

Pušenje ima alternativu

Koncept smanjenja štetnosti dovodi do manje izloženosti organizma potencijalno štetnim materijama i može se primenjivati svugde. Prof. dr Tamara Kovačević Preradović objašnjava smanjenje štetnosti na primeru pušenja: „Prvi korak je prestanak pušenja i promena stila života. Međutim, često nailazimo na ljude koji ne žele da prestanu da puše. Tada imamo mogućnost korišcenja alternativa jer pušenje nije genetika!", jasna je profesorka.

Profesorka Preradović zato podvlači: „Pušenje je jedan od faktora rizika koji se mogu modifikovati i smanjiti i zato moramo mnogo više da pričamo o ovom, ali i o svim ostalim faktorima rizika". Ona ističe još i značaj odvikavanja od pušenja u primarnoj i sekundarnoj zaštiti, ali i bitnost traženja alternativa za sve one koji ne žele da prestanu da puše.

pexelssebastianvoortman663437.jpg
Pexels 

Počnimo od lagane šetnje

Profesor Univerziteta u Beogradu, dr Vesko Drašković, ukazuje na bitnost prevencije prilikom pogoršanja fizičkog zdravlja i kaže da je za početak dovoljno šetati nekoliko sati nedeljno kako bi se potencijalna šteta smanjila. Značaj ove teme profesor sažima rečima: „Posvetio sam ovome 46 godina i kao da sam na početku. Oblast fizičke kulture je devalvirana".

Profesor Drašković, kao i koleginice, zaključuje značaj širenja tačnih informacija i kaže: „Drago mi je da pričamo o zdravlju jer je život ugrožen. Zdrav život je dosadan, zdrav čovek je neinteresantan, a zdrava hrana je bljutava. Čovek je pao i polako postajemo zapušteno društvo". Doktorka Srećković se slaže sa ovim i zaključuje: „Mnogi poremećaji nastaju zbog nedostatka fizičke aktivnosti, ali i loše ishrane, a bez kontinuirane edukacije ne možemo da učinimo ništa".