PRAKTIČNI SAVETI: Kako najbolje iskoristiti mali prostor
Kada prelazite iz prostrane porodične kuće u predgrađu u mali gradski stan koji deluje kao da je veličine kutije za cipele, moraćete da se prilagodite novom prostoru.
Možda ste se odrekli velike kuhinje i punog podruma kako biste dobili centralnu lokaciju u srcu živahne metropole kakav je Beograd.
Mali prostori mogu biti prilično nezgodni – samo nekoliko stvari viška i brzo će delovati prenatrpano i zagušeno. Ipak, život u malim stanovima nije toliko težak koliko može izgledati na prvi pogled.
Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da se prilagodite i uživate u kompaktnom životnom prostoru.
Planirajte raspored pre nego što izaberete nameštaj
Ukoliko razmišljate o kupovini nekretnine u Beogradu, planiranje rasporeda unapred može vam pomoći da maksimalno iskoristite svaki kvadratni metar prostora i učinite vaš novi dom funkcionalnijim i prijatnijim za život.
Pokušajte da podelite prostor tako da svaka oblast ima jasno definisanu svrhu i namenu. Postoji prostor za spavanje, mesto za opuštanje i zona za rad. Svaka od njih ima svoju svrhu: krevet u najtamnijem uglu, kauč u najsvetlijem delu i radni sto ispod polica. Podela prostora pomaže da se fokusirate na mali prostor i omogućava vam da ga iskoristite na najbolji način.
Birajte nameštaj koji deluje lagano, a ne teško i masivno. To znači jednostavne sofe sa uskim nogama, stočiće sa tankim površinama i stolice sa elegantnim, vitkim linijama.
Takođe, kod trpezarijskog stola, izaberite dizajn gde je broj nogu smanjen na minimum – na primer, okrugli sto sa jednom fluidnom nogom – kako ne bi izgledalo pretrpano i zbunjujuće kada dodate stolice.
Stvorite iluziju veće prostornosti
Ne možete da srušite zid i upadnete kod komšije ako se osećate klaustrofobično, ali možete prevariti sebe da pomislite da imate više prostora nego što ga zapravo imate.
Postoje načini da vaš stan u Beogradu deluje veći nego što jeste. Hajde da vidimo šta možete da uradite:
Trikovi s bojama
Možete isprobati različite trikove s bojom tako što ćete uskladiti glavne komade nameštaja – poput kauča ili kreveta – s bojom zidova, kako bi se stapanje postiglo i prostor vizuelno uštedeo.
Na primer, tamnoplava sofa uz tamnoplavi zid ili bež sofa uz zid u nijansi skoro bele boje bi izgledali sjajno. Nakon toga, možete dodati aksesoare u kontrastnim bojama kako biste uneli akcentne tonove.
Da biste stvorili osećaj ravnoteže i izbegli prenatrpan izgled prostorije, držite se dve-tri, najviše četiri boje – na primer jedna ili dve neutralne i jedna svetlija akcentna boja. Ovo pruža smiren, harmoničan osećaj i stvara vizuelnu koherentnost.
Ako prostorija ima više funkcija, koristite aksesoare i umetnička dela u sličnim tonovima i teksturama kako biste povezali različite namene.
Manje, ali veće
Umesto da se zagušite s puno malih stvari, bolje je da se odlučite za manje komada, ali većih dimenzija. Na primer, umesto dva mala kauča, izaberite jednu veliku ugaonu garnituru, ili umesto nekoliko sitnih stolova, stavite jedan veći pravougaoni klub sto.
Kada je reč o tepisima, birajte veće nego što mislite da vam treba – cilj je da tepih deluje prostrano, a ne da izgleda kao da je izgubljen u sredini sobe.
Možete da postavite deo nameštaja na tepih kako biste prostor učinili celovitim i organizovanim. Ovo usmerava pogled i pomaže da se skup predmeta spoji u jedan skladan prostor.
Prostor između
Negativan prostor oko predmeta je jednako važan kao i sam predmet. Ostavite dovoljno prostora oko nameštaja i pomerite ga dalje od zida. U malom prostoru može vas zaintrigirati da pomerite sve što dalje možete, ali razmak između nameštaja i zida može stvoriti iluziju da je zid dalje nego što zapravo jeste, čime se stvara osećaj da je prostor veći nego što uistinu jeste.
Kada aranžirate police u malom prostoru, grupišite predmete različitih visina zajedno i ostavite neki prostor bez predmeta na nekoliko polica. Ovo pomaže da sve izgleda urednije i promišljenije.
Birajte stolove od stakla kako biste mogli da gledate kroz njih i dalje od njih. Stakleni dizajn izgleda lakši i čine se (očima) da zauzimaju manje prostora u poređenju sa čvrstim predmetima.
Iskoristite punu visinu prostora
Ne razmišljajte samo o rasporedu nameštaja na podu; planirajte i u visinu – pogledajte gore i iskoristite prostor na zidovima.
Police koje se montiraju na zid mogu pomoći da iskoristite visinu zida za skladištenje umesto da sve bude na podu i zauzima dragocen prostor. Možete postaviti viseće police iznad kauča za prikazivanje knjiga, imati police koje se protežu do vrha niše, ili iskoristiti inače neiskorišćen prostor kao što je razmak između vrha vrata i plafona (ovo je sjajno za kupatilo za skladištenje toalet papira i dodatnih peškira). Ako nemate puno prostora s obe strane kreveta, razmislite da komode pored kreveta montirate na zid ili o maloj polici.
Na kraju, učinite stan svojim!
Najvažnije je da budete kreativni i uživate u procesu. Ovo je vaš prostor, pa iako je dobro pridržavati se nekoliko pravila za uštedu prostora, vi ćete biti ti koji će svakodnevno boraviti u stanu.
Najbitnije je da prostor prilagodite svom načinu života, pa zaista razmislite o tome kako koristite prostor, kako se krećete kroz sobu i šta bi moglo da olakša stvari. Često je samo kroz svakodnevni život u prostoru moguće shvatiti šta vam je zaista potrebno za vaš dom.
(Kurir.rs)
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3