Slušaj vest

Jedan od najstarijih festivala u Srbiji, 49. Festival monodrame i pantomime, otvara se u sredu 27. novembra u Pozorištu lutaka Pinokio sa početkom u 19.30. Festival će otvoriti naš proslavljeni glumac i selektor festivala, Predrag Miletić.

Glorija.jpg
Foto: Promo

Prvog dana 49. Festivala monodrame i pantomime publiku očekuju: monodrama ”Pjaf” - Olge Skerletović Đorđević, o životu najpoznatije francuske pevačice šansona Edit Pjaf,; ”Lusi nije bila tako davno” - Aleksandra Aceva koja je imala premijeru u Beču 2022. godine; ”Glorija” - Nataše Lasica u režiji Kaline Kovačević.

Satnica programa za sredu, 27.11.2024:
19:30 Svečano otvaranje festivala
19:45 ”Pjaf” - Olga Đorđević
21:00 ”Lusi nije bila tako davno” - Aleksandar Acev
22:00 ”Glorija” - Nataša Lasica


Tradicionalni 49. Festival monodrame i pantomime održava se od 27. do 30. novembra 2024. u Pozorištu lutaka Pinokio, pozorišni program svakog dana počinje u 19.30 . Na programu je 12 predstava iz zemlje i inostranstva od kojih je 11 u konkurenciji za nagradu Festivala.

Ulaznice za Festival monodrame i pantomime mogu se nabaviti na blagajni Pozorišta Pinokio, na svim Ticket Vision prodajnim mestima i onlajn na tickets.rs.

Pjaf.jpeg
Foto: Promo

Lusi nije bila tako davno, Aleksandar-Acev.jpg
Foto: Promo

Festival monodrame i pantomime podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Gradska opština Zemun. Festival su pomogli Lutkarsko pozorište Pinokio i Štamparija Birograf Zemun.

Detalji o predstavama za 27.11.2024:

"Pjaf" - Olga Đorđević
Monodrama ,,Pjaf" govori o životu, usponima i padovima Edit Pjaf, najpoznatije francuske pevačice šansona. Monodrama predstavlja vid slobode glumice da u toku igranja predstave, potpuno ogoljeno, prikaže emotivno pamćenje koje joj izaziva igranje jedne uloge. Šta sve u glumičinom biću izaziva igranje tuđeg života i kakve emotivne posledice, ulazeći u lik, odnosi sa sobom kući. Inspirisana životom žene koja je živela kratko, ali je za sobom ostavila toliko mnogo, daje prostor mladim ljudima da se upoznaju sa veličinom ljudskosti i težinom života Edit Pjaf.


"Glorija" - Nataša Lasica
Dramaturgija i adaptacija teksta- Nataša Lasica
Režija- Kalina Kovačević
Šta se dogodi kada Majku Božiju na oltaru zameni prava žena? Živa žena. Časna sestra. Akrobatičarka. Čista duša. Magdalena. Glorija! Poznata priča Ranka Marinkovića pretočena u vizuru glavne junakinje naterane da stane između vere i ljubavi, crkve i cirkusa, scene i oltara. Prevara ili možda ipak...čudo!

Nataša Lasica rođena je 1999. godine u Beogradu. Diplomirani audio-vizuelni umetnik u klasi profesorke Ljiljane Blagojević. Angažovana u Narodnom pozorištu u Beogradu u predstavama "Velika drama" i "Godine vrana". Učesnik na festivalu poezije "Dani Danila Lazovića" i voditelj na filmskom festivalu "Filmski susreti" u Nišu 2022. Četvrtu godinu glume završila na Akademiji umetnosti u klasi Kaline Kovačević i Bojana Žirovića.

Lusi nije bila tako davno, Aleksandar-Acev 02.jpg
Foto: Promo


"Lusi nije bila tako davno" - Aleksandar Acev
U svom performansu „Lusi nije bila tako davno“ Aleksandar Acev govori o nastanku i razvoju ljudskog telesnog izraza kroz milione godina. Kao početak priče on uzima ostatke kostiju takozvane Lusi, legendarnog skeleta. Ljudski hod kao jedan od najpresudnijih događaja ljudske evolucije je nakon nekoliko miliona godina praktikovanja dobio neograničen broj varijacija i nijansi. Na raskrsnici evolucije, anatomije, svakodnevnog funkcionisanja i pozorišta Aleksandar Acev pokušava kroz praktičnu demonstraciju i verbalna objašnjenja da da odgovore na elementarna pitanja o genezi ljudske telesne ekspresije i komunikacije.

Aleksandar Acev živi na relaciji Berlin-Beč-Zagreb. Ovaj projekat imao je premijeru na Max Reinhardt Seminaru u Beču 2022. godine (na kojem je učestvovao kao profesor za pokret za glumce i režisere) i nakon čega je igran na brojnim festivalima.

Promo