Snežne padavine i mećave nisu baš na listi omiljenih stvari mnogih ljudi, a njih se posebno zgražavaju skoro svi vozači, jer osim što smanjuju vidljivost, one stvaraju i klizavi pokrivač na putu, zbog kog i najmanja greška može da izazove sudar.

465465465487698.jpg
Screenshot Twitter 

Takođe za temperaturu ispod nule treba biti oprezan i zbog leda koji se zimi stvara na putu, a ni gusta magla ne pomaže.

U takvim se uslovima vozači iznenade pa ponekad previše agresivno stisnu papučicu kočnice, što dovodi do blokiranja točkova i proklizavanja vozila, a tu ni ABS ne pomaže.

Treba smanjiti brzinu, ubaciti u niži nivo prenosa i laganim "tapkanjem" po kočnici zaustaviti vozilo. Tako ćete sprečiti blokiranje točkova i aktiviranje sistema ABS.

Naglo okretanje upravljača takođe može biti opasno jer točkovi ne prianjanju na podlozi pa njihovim naglim okretanjem može da se stvori efekt jednak naglom kočenju.

whatsapp-image-20230114-at-11.24.03-pm-2.jpg
Nenad Kostić 

Takođe, treba smanjiti pritisak na papučicu gasa, jer osim veće potrošnje, proklizavanjem točkova nećete dobiti ništa. Laganim puštanjem sklopke omogućite da vozilo samo krene, a potom umereno dozirajte gas i uglađenim pokretima menjajte nivoe prenosa. U svakom trenutku budite krajnje koncentrisani na sebe, ali i na druge oko vas.

Držite sigurnosni razmak i veći nego što mislite da je dovoljno - na primer ako za idealne uslove držite distancu na oko 20 metara onda je na snegu i ledu povećajte na najmanje 50 metara. Izbegavajte vožnju kraj drugih vozila, jer nikada ne znate šta može poći po zlu onom kraj vas.

Na uzbrdici vrede gotovo jednaka pravila kao i za vožnje po suvoj podlozi. Nakon što je vozilo zaustavljeno povucite ručnu kočnicu, a kretanje izvršite na sledeći način - levom rukom pridržavajte upravljač, a desnom lagano otpuštajte ručnu kočnicu.

c9d85b20e6fa49db8bb49a57d356bed809c4868294bb54332b51959eee8b33533.jpg
AP/WKBW 

Umereno otpuštajte kvačilo i dodajte gas, a nakon što se vozilo "zakotrljalo" u željenom smeru potpuno otpustite kočnicu i nastavite lagano da dodajete gas. Ovo pravilo ne vredi za automobile s elektronskom ručnom kočnicom. Ona će se sama otpustiti nakon što sistem prepozna da je vozilo krenulo napred.

Trikovi kako brzo odlediti vrata, brave i stakla na vozilu

Zaleđena vrata na automobilu ne otvarajte na silu, tako ih možete oštetiti. Prelijte ih mlakom vodom, ali nikako vrućom - vruća voda može da ošteti i vrata i bravu. Ukoliko pri ruci nemate tople vode, tad pokušajte da se naslonite na vrata i pomerite ih malo svojom težinom - ovaj trik ponekad pomogne da led koji drži vrata popuca.

I fen za kosu vam može ako imate mogućnost dovući produžni kabl i spojite na struju. Takođe, možete da pokušate i da malo ugrejete ključ upaljačem pa da ga stavite u bravu, ali pazite da ne bude vruć, već topao. Ovaj postupak ćete možda morati da ponovite nekoliko puta.

screenshot-1.jpg
Kurir 

Napravite sprej za otapanje leda

Sipajte u bocu s raspršivačem mešavinu alkohola i vode u razmeri 2:1 (dve trećine alkohola i trećina vode). Isprskajte po zaleđenim delovima - po bravi, ivicama vrata, staklima. Led bi ubrzo trebalo da oslabi i vrata ćete lakše otvoriti.

Vozilo je moguće odlediti i mešavinom hladne vode i soli. Na litru vode stavite kašićicu soli, promućkajte da se so otopi pa pažljivo prelijte zaleđene površine - ivice automobilskih vrata i kvake.

Takođe, ako se nađete negde u gradu, stakla se zalede, a kod sebe nemate ni sprej, ni toplu vodu ni strugalicu - posegnite za kreditnom karticom i ostružite naslage leda. To će ići malo sporije, ali ipak ćete nakon nekog vremena moći da sednete u auto.

automobil.jpg
Youtube/screenshot 

Saveti kako da vam se staklo, vrata, retrovizor i brava ne zalede:

  • Zaštitite brave od leda pomoću WD40. Ušpricajte ga u brave na automobilu i neće se zalediti preko noći.
  • Premažite gumu oko vrata automobila nekom masnoćom, jer to može pomoći da se vrata ne zalede. To može biti glicerin, vazelin, jestivo biljno ulje itd.
  • Navucite stare čarape na brisače kako ih ujutro ne bi našli "zalepljene" za zaleđeno staklo. Ili, jednostavno ih dignite da ne stoje na staklu.
  • Spoljni retrovizori na automobilu neće se zalediti ako na njih stavite plastične vrećice. Možete ih omotati i gumenom trakom.
  • Stavite karton na stakla - to je odličan način prevencije da se stakla na autu ne zalede. Umesto kartona možete staviti i stari peškir.

(Kurir.rs/24sata.hr)

Bonus video:

02:35
VOZI AUTOMOBIL OD 100.000 EVRA, A TRAŽI DA PLAĆA MINIMALAC Izvor: kurir televizija