VOŽNJA PO MRAKU NIKOM NIJE OMILJENA: Evo nekoliko saveta koji će pomoći da budete bezbedniji za volanom, a umorni nikako ne vozite
Prelazni period izmedju godišnjih doba označava početak jednog od najtežih perioda u godini za vožnju.
Istraživanja su pokazala da svake godine u kasnim večernjim satima postoji nagli porast broja povređenih učesnika u saobraćaju koji su poginuli ili teško povređeni. Da bismo pomogli da ostanete bezbedni, sastavili smo osnovni vodič prepun saveta o vožnji po mraku.
Koristite vaša svetla na odgovarajući način
Nezakonito ujedno i sumanuto je voziti noću bez pravilnog funkcionisanja prednjih i zadnjih svetala, pa redovno proveravajte da biste bili sigurni da su svi u punom radnom stanju.
Ako ustanovite da je potrebno promeniti sijalicu, uradite to što je pre moguće kako biste izbegli da vas zaustavi policija i naplati vam debelu kaznu.
Način na koji koristite svoja svetla je takođe veoma važan. Kod nas zakon nalaže da su sevtla uvek upaljena (bez obzira na doba dana) kako biste bili sigurni da ste uvek jasno vidljivi drugim učesnicima u saobraćaju.
U sitvacijama sa na jako lošim i neosvetljenim seoskim putevima da biste jasnije videli raspored puta trebali da ukljucite duga svetla, ali ako naiđete na drugo vozilo, odmah se vratite na kratka svetla kako ih ne biste zaslepili vzozača koji vam dolazi u susret.
Potrudite se da vam vozila koja dolaze u susret ne odvraćaju pažnju
Da ne biste bili zaslepljeni, nikada ne gledajte direktno u farove drugih automobila. Odsjaj može privremeno narušiti vaš vid, zbog čega ćete biti skloni panici i gubitku orijentacije.
Pogledajte na drugu stranu puta i pratite belu liniju koja označava ivicu ako postoji, tako da možete pratiti svoju poziciju. Ako je odsjaj toliko loš da ne možete ništa da vidite, usporite, ali izbegavajte naglo zaustavljanje jer ne biste želeli da vam automobil koji putuje iza vas naleti na leđa.
Redovno održavajte vaša stakla čistim
Nagomilavanje kondenzacije na unutrašnjoj strani vaših prozora i prljavština spolja takođe mogu umanjiti vidljivost, pa je važno da odvojite vreme da ih očistite pre nego što krenete. Vetrobranska stakla su posebno podložna zaparenju iznutra, posebno po hladnom vremenu, dok grejači automobila mogu da izduvaju prljav vazduh na staklo, uzrokujući stvaranje mutnog filma iznutra. Ovo može povećati odsjaj od nadolazećih farova.
Pazite na decu, bicikliste i životinje
Ugroženi učesnici u saobraćaju kao što su deca, stariji i biciklisti su uvek pod povećanim rizikom. Budite posebno oprezni kada vozite pored škola i u gutim stambenim naseljima kako biste imali vremena da reagujete ako neko istupi ispred vas.
Takođe treba da obratite posebnu paznju na divlje životinje koje neretko umeju da izlete na autoput ili psi i mačke u gradskim naseljima , takodje treba biti oprezan na seoskim putevima gde nije retkost naići na stado domaćih životanja. Smanjite brzinu i uvek budite na oprezu za sve neočekivane situacije.
Ukoliko sumnjate, proverite svoj vid
Vožnja dok dan prelazi u noć može biti veoma nezgodna jer se vaše oči moraju stalno prilagođavati smanjenom osvetljenju.
Ovo može veliki problem kada vozači shvate da imaju problem sa vidom jer se bore da pravilno vide saobraćajne znakove kada su suočeni sa odsjajem vozila i semafora koji dolaze iz suprotnog smera.
Neki ljudi se okreću takozvanim naočarima za noćnu vožnju, ali nema naučnih dokaza da one imaju pozitivan efektak, u stvari, postoje dokazi koji sugerišu da žuta nijansa zapravo može smanjiti vidljivost.
Ako imate problema sa vidom, najbolje je da testirate oči kako biste bili sigurni da nosite ispravne naočare za noćnu vožnju. Vaš optičar može preporučiti antirefleksni premaz na vašim sočivima kako biste smanjili odsjaj.
Ne sedajte za volan kada ste umorni
Iako ste imali dodatni sat u krevetu dok se satovi vraćaju unazad, sezonske promene mogu uticati na vaše obrasce spavanja. Sa sat vremena manje svetlosti uveče, nivoi melatonina mogu biti viši, zbog čega ćete se osećati malo više mamurnim nego inače.
Umorna vožnja predstavlja opasnost za sebe i druge učesnike u saobraćaju, a čak može biti štetna kao i vožnja u alkoholisanom stanju! Dakle, ako počnete da se osećate pospano, zaustavite se i napravite pauzu. Ako krećete na dugo putovanje koje uključuje vožnju tokom noći, pobrinite se da zakažete odmor barem svakih nekoliko sati i uzmite jaku kafu ili piće sa kofeinom kako biste ostali budni.
Usavršite svoje veštine noćne vožnje
Ako ovog leta planirate da polažete vožnju, možda ćete imati ograničeno iskustvo u noćnoj vožnji, tako da bi dobar način da unapredite svoje veštine pre nego što zima nastupi.
Ako učite da vozite ili se osećate neprijatno u vožnji nakon mraka, iskustvo noćne vožnje može biti izuzetno dragoceno. Većina auto-školi nudi večernje časove kako bi svojim učenicima dali više samopouzdanja.
(Kurir.rs/Srbija Danas)
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!