Petrović je istakao da se može desiti da ukoliko sajam u 2013. ne bude održan, Beograd više nikada nema međunarodni Sajam automobila i da se preseli negde u okruženje, a domaće tržište automobila postane nebitno

BEOGRAD - Uvoznici automobila u Srbiji su u teškoj situaciji i trenutno ne postoji ekonomska opravdanost za održavanje međunarodnog Sajma automobila u Beogradu u martu 2013, izjavio je predsednik Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Miloš Petrović.

„Mi vrlo dobro znamo da je to međunarodna manifestacija od velikog značaja za našu zemlju i ne bi voleli da se ona ne održi“, rekao je predsednik Asocijacije Petrović koji je upozorio da bi u tom slučaju mogla da bude izgubljena licenca za održavanje sajma.

Petrović je izrazio žaljenje što „uvoznici nemaju pomoć zakonodavca, niti institucija zaduženih za uvoznike i prepušteni su sami sebi, a takse se uvode kako nekom treba i bez konsultacije“

Petrović je napomenuo da uvoznici godinama unazad uplaćuju stotine miliona evra u budžet na osnovu raznih taksi, doprinosa i poreza i da bi država sa njima morala više da komunicira.

„Mi smo pokušali sve, da pregovaramo sa sajmom i oni su bili veoma korektni sa najboljom mogućom ponudom koju mogu da nam daju. Ta ponuda je nažalost identična kao pre dve godine, kada je održan poslednji međunarodni sajam automobila“, rekao je predsednik Asocijacije.

Petrović je istakao da se može desiti da ukoliko sajam u 2013. ne bude održan, Beograd više nikada nema međunarodni Sajam automobila i da se preseli negde u okruženje, a domaće tržište automobila postane nebitno.

Beograd ima, prema Petroviću, najbolji termin za održavanje međunarodnog salona automobila, u poslednjoj sedmici marta i početkom aprila, što je odmah posle ženevskog Salona automobila na kome se predstavljaju novi modeli.

Premijerno predstavljeni automobili se iz Ženeve sele u Beograd i zato je Sajam u glavnom gradu Srbije važan svim svetskim proizvođačima automobila, napomenuo je Petrović.

Prodaja novih automobila u Srbiji je, prema Petroviću, u 2012. pala za oko 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.