MOJ PRVI POLJUBAC BIO JE SA OVOM GLUMICOM! Šerbedžija: U sebi sam zadržavao dah, jer je iz mene kuljao beli luk i slanina
Komemoracija nedavno preminuloj glumici Snežani Nikšić održana je u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.
Od dramske umetnice koja je bila zaboravljena, kako je rekao Petar Božović, i od filma i od pozorišta oprostili su se njeni saradnici i prijatelji Rade Šerbedžija, Želimir Žilnik, Goran Marković i ćerka iz braka s pokojnim glumcem i režiserom Vukom Babićem Miona Deler-Babić.
U emotivnom govoru koji je održao Šerbedžija prisutnima je otkrio i simpatičan detalj iz njihovog profesionalnog života.
- Bila je gospođica jugoslovenskog filma. Kad se pojavila na platnu, sve je zaplenila svojom natprirodnom lepotom. Retko ko je od naših glumaca i glumica imao gospodstveno lice kao Snežana Nikšić. Bili smo partneri u dva filma, u "Čudnovatoj mladosti Borisa Horvata" i u "Sedmini". Sećam se i našeg prvog poljupca, bilo je proleće, došli smo tog jutra rano na snimanje, ona je došla na set, a reditelj je rekao da ćemo sad snimiti scenu poljupca.
Snežana se u belom mantilu zatrčala ka meni, trebalo je da imamo prvi filmski poljubac, a ja sam u sebi zadržavao dah, jer je iz mene kuljao beli luk i slanina, od doručka. Kad je snimljena ta scena, ona se zagledala u mene, zakolutala očima i rekla: "Znači, ti si taj čovek". Volela je Snežana i film, ali je više, čini se, volela život. Bila je velika glumica i naša gospođica, koja je odlučila da se filmu ne preda potpuno... Izabrala je da svoj život drži čvrsto u svojim rukama. Do kraja - izjavio je glumac.
Nakon njega, prisutnima se obratila i njena ćerka Miona, koja je ispričala nekoliko detalja iz privatnog života glumice.
- Snežanu je, i u privatnom životu, bila dostojanstvena i stroga i njena karijera je mnogo patila zbog toga. Ljubiša Ristić je spasavao predstavu u kojoj su igrali Snežana i Ljuba Tadić, koji je uskočio kao zamena. Bila sam jako mala, probe su se održavale kod kuće, a mene su izbacivali iz sobe. Ljuba je govorio kobasice teksta i s vremena na vreme stane, a ja sam iza vrata dobacivala tekst. Nakon nekoliko puta Ljubiša je insistirao da i mene ubace u predstavu, što je moja majka imperativno odbila, jer nije želela da se ja bavim javnim poslom. Nakon što ju je Ljuba ubedio, predstavu smo zajedno igrali naredne tri godine širom Jugoslavije - ispričala je Miona.
Komemoraciji su prisustvovali Branka Petrić i Tihomir Stanić.
Posle komemoracije prikazana je digitalizovana verzija filma "Majstori, majstori" Gorana Markovića. To je prvi iz ciklusa filmova ove značajne umetnice, koji je na programu u Jugoslovenskoj Kinoteci tokom maja 2022. godine.
Snežana Nikšić, preminula je 2. arpila u 78. godini. Iz zagrebačke porodice ličkog porekla, rođena je sticajem okolnosti u Nišu da bi se kao dete preselila u Beograd.
S nepunih 18 godina odigrala je naslovnu ulogu u komadu "Krotka", Fjodora Mihajloviča Dostojevskog na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu.
Na filmu je debitovala 1965. godine (Inspektor, Mila Đukanovića), zatim su usledili Sretni umiru dvaput (Gojka Šipovac, 1966) i Pre rata (Vuka Babića, 1966). Glumila je glavne i veće sporedne uloge u petnaestak filmova, od kojih se izdvaja Na papirnatim avionima (1967) Priča koje nema (1967) i Pozdravi Mariju (1969) Matjaža Klopčića.
Nikšićeva je radila i kao voditeljka u obrazovnim emisijama TV Beograd, a posebno treba izdvojiti serije "Neven" Timotija Džona Bajforda i "TV Bukvar" svog prvog supruga. Jedan od najpopularnijih filmskih naslova, u kojem je tumačila Gordanu, nastavnicu engleskog jezika, bio je "Majstori, majstori" Gorana Markovića, ali i "Sok od šljiva". Dobitnica je Srebrne arene na Filmskom festivalu u Puli.
Devedesetih se povukla. Snimala je i vraćala se na scenu samo povremeno. Bila je posvećena isprva nezi bolesne stare majke, a kasnije suprugu Ljubi Tadiću. Poslednje godine života je provodila na Tari, baveći se zdravim životom i prirodom, stoji u saopštenju njene porodice.
Kurir.rs
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore