DŽONI DEP KAKVOG BI TREBALO GLEDATI: Oduvek je odudarao od očekivanog i sebe zvao ANTIZVEZDOM
Rat u Ukrajini, energetska kriza, poremećeno snabdevanje namirnicama i... suđenje nakon razvoda glumačkog para Amber Herd i Džonija Depa. Bizarno, ali mediji sa istim žarom prenose vesti o ovom poslednjem; interesovanje javnosti za privatne živote onih koje gledaju na filmu i televiziji skoro je ravno događajima koji potresaju čitav svet.
Primerenije je, pošto se valjda stišava bura oko suđenja i detalji o tome šta je Dep zaticao na krevetu, podsetiti se koliko je raznovrsnu karijeru ovaj glumac imao i dao nemerljiv doprinos u zadivljujućem broju vrhunskih ostvarenja.
Džon Kristofer Dep Drugi je oduvek odudarao od očekivanog i sebe je s pravom nazivao antizvezdom. U jednom trenutku najplaćeniji glumac na svetu za manje od deset godina došao je do statusa persone non grata u Holivudu. Ali oduvek je gajio imidž čoveka koji je na svoju ruku, nije mario za izveštačenu uglađenost u javnosti, pušio je, pio i svirao rokenrol.
Više je puta isticao da je njegova želja bila da se probije u muzici i glumom je počeo da se bavi kad je, družeći se uz čašicu s Nikolasom Kejdžom, ovaj njega ohrabrio za audiciju. Prve Depove uloge uglavnom su male, ali u vrhunskim i uticajnim filmovima "Stravi u Ulici brestova" i "Vodu". To su oni filmovi za koje gledaoci, gledajući ih naknadno, kada je već postao slavan, kažu: "Gle, pa ovde glumi i Džoni Dep!" Status glumačkog lepotana i miljenika devojaka stekao je "Plačljivkom" i serijom "Na tajnom zadatku", ali se toga gnušao, te se može reći da je karijeru razgranao u otprilike tri pravca - glumom u umetničkim filmovima, gradnjom gotik imidža u višegodišnjoj saradnji sa režiserom Timom Bartonom i ulogom Džeka Speroua u serijalu "Pirati s Kariba", po kome je i najpoznatiji.
Emir Kusturica ga je angažovao za svoj "Arizona Dream" (naslov se uglavnom ne prevodi, ali ponegde se imenuje kao "Američki sanjari"). Odlične kritike dobio je za "Šta izjeda Gilberta Grejpa", gde ga je donekle zasenio Leonardo Dikaprio, ali je već tada bilo jasno da se radi o čoveku sposobnom da iznese ozbiljne karakterne uloge. Glumio je i u "Mrtvom čoveku" Džima Džarmuša. Ovaj režiser, Kusturica i Dep tada su već godinama bili prijatelji. Turbulentne 1992. godine bili su gosti na Festu, a ostao je zapamćen i Depov nastup s bendom Partibrejkers. Od tada vezan za Srbiju, ove godine mu je predsednik Vučić uručio Zlatnu medalju za zasluge. Film "Minamata", izašao 2020, sniman je u Srbiji.
Devedesete su mu donele niz zapaženih uloga, od mafijaškog "Donija Braska" uz Ala Paćina, preko otkačene "Paranoje u Las Vegasu", gde (otprilike) tumači lik pisca Hantera Tompsona u ludoj vožnji na svakojakim drogama, pa do saradnje sa Romanom Polanskim u "Devetoj kapiji", gde igra ćudljivog stručnjaka za knjige u opasnoj potrazi za jednom koju je navodno napisao Lucifer lično.
Svog prijatelja Hantera Tompsona glumio je i u "Dnevniku opijanja", kad je upoznao Amber Herd. U 21. veku biće pirat Džek Sperou, a odluka studija da se više ne pojavljuje u tom serijalu propraćen je peticijom koju je potpisalo pola miliona ljudi da ipak bude vraćen. Saradnja s Timom Bartonom počela je s otkačenim, ali i dirljivim "Edvardom Makazorukim", praćena nizom čudnovatih uloga. Glumio je (navodno) najgoreg režisera svih vremena Eda Vuda. A potom su išle bajke s mračnim tonom: "Uspavana dolina", "Čarli i fabrika čokolade", "Mrtva nevesta", "Svini Tod", "Alisa u zemlji čuda" i "Mračne senke". Iako neki od ovih filmova nisu prošli najbolje kod publike, tandem Barton i Dep stvorili su neke od najupečatljivijih likova u istoriji. Nikad nije dobio Oskara, ali je bio nominovan triput. Dobio je brojne druge nagrade i čak je ovaj kratak (i nedovoljan) pregled njegove karijere dovoljan da se uvidi koliko je besmisleno ono čime trenutno puni svetske vesti.
Kurir.rs/ TV Ekran: Nikola Popević
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega