ŽENA MI JE UZELA I POSLEDNJU PARU ZA OPERE I MUZEJE: Cepterovi proslavljaju POLA VEKA ljubavi uz otvaranje PALATE UMETNOSTI!
Filip i Madlena Cepter slave pola veka ljubavi i otvaraju svoju Palatu umetnosti. Vila se nalazi na Dedinju na 7.000 m2, ima četiri etaže, nekoliko biblioteka, bioskopsku salu, Muzej stilskog nameštaja, antikviteta i Orijenta, u kojem su izložena umetnička dela iz Japana, Kine i Hongkonga.
Beograd će danas dobiti novi muzej, a Madlena i Filip Cepter će na njegovom otvaranju proslaviti i 50 godina ljubavi i poznanstva. Zdanje je smešteno na Dedinju (Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića 61) i nosi ime Palata umetnosti "Madlena". I vila je palata u svakom smislu te reči. Na površini od 7.000 metara kvadratnih pokazuje svoju lepotu, izaziva strahopoštovanje i donosi savremenu visoku umetnost u Beograd.
Cepterovi, tj. Jankovići, upoznali su se 1972. godine u Univerzitetskoj biblioteci "Svetozar Marković" u Beogradu. Ona je studirala književnost, a on ekonomiju. Venčali su se četiri godine kasnije, a 1979. otišli u Austriju i skromno počeli svoj život u inostranstvu, da bi već posle nekoliko godina osnovali kompaniju "Cepter", koja otad beleži vrtoglavi rast. Dve decenije već imaju svoju privatnu operu, a sada i novi muzej, Palatu umetnosti "Madlena", koje je osmislila Madlena Cepter, a svoj današnji oblik dobila je nakon šest godina rada same vlasnice, tima arhitekata, brojnih umetnika i mnogih drugih saradnika.
- Sa kolegama Zoranom Simićem kao autorom ovog zdanja i Vladanom Đukićem radili smo na ovako ambicioznom i velikom projektu. Madlena je ceo proces pratila sa velikom pažnjom, imala je uvek osećaj za estetiku i enterijer, već smo sarađivali sa njom na drugim objektima po svetu. Ova palata je kao umetničko delo, ne posmatrate ga samo kao zdanje - objasnio je arhitekta Zoran Marković na konferenciji za štampu.
Palata umetnosti "Madlena" se nalazi na četiri etaže i potpuno je drugačija od drugih muzeja koje smo imali priliku da vidimo. Njena namena je višestruka, ali se kao najvažnija nameće isticanje i prikazivanje umetnosti, kako one koja je već našla svoje mesto u svetu, tako i one koja će se tek afirmisati, svima koji umetnost žele da osete svim čulima.
Unutar samog objekta nalazi se nekoliko biblioteka, kao i bioskopska sala, Muzej antikviteta, kao i Muzej Orijenta, u kojem se nalaze umetnička dela iz Japana, Kine i Hongkonga. Posebnu pažnju privlači i postavka Muzeja stilskog nameštaj, koji je urađen u ampir stilu, a koji će na samom otvaranju biti obogaćen delima čuvene umetnice Karle Tolomeo, a koja krase salone širom sveta.
Osim muzejskih postavki, posebno je važna i kamerna scena za teatarske forme, namenjena za manji broj glumaca i intimne koncerte. Na ovom mestu gosti će imati prilike da slušaju priznate muzičare, ali i mlade talente koji će ovde prikazivati svoju viziju umetnosti.
Enterijer ovog zdanja obogaćen je predivnom kolekcijom bračnog para Cepter, ali i brojnim umetničkim delima, koja su u palati raspoređena prema periodu kome pripadaju, ali i prostoru gde su nastala, te će posetioci palate imati prilike da prate razvoj umetnosti kroz epohe i različite kulture iz celog sveta.
U okviru zadnja napravljen je i jedan manji objekat, na 2.000 metara kvadratnih, u sklopu kog se nalaze staklena bašta i bazen, a koji opasuje prelepo sređen vrt, koji insistira na miru i otmenosti i istinskoj lepoti.
(Kurir.rs/A.G.)
Bonus video:
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)