PONOVO RADI MUZEJSKI TEATAR U DOMU JEVREMA GRUJIĆA: Glumice Vjera Mujović i Marija Bergam čuvaju od zaborava srpske dobrotvorke
U salonima istorijske kuće i muzeja Doma Jevrema Grujića, koji čuva remek dela srpskog slikarstva i jedinstvene umetničke predmete s kraja 19. veka, ponovo počinje sa radom muzejski teatar predstavom „Dve žene i jedan rat“.
Gledaoci će u intimnom ambijentu za samo 30 posetilaca, 29. oktobra i 11. novembra od 20 časova moći da pogledaju predstavu u kojoj glavne uloge tumače Vjera Mujović i Marija Bergam i između mnogih drugih zaniljivih priča iz naše istorije, saznaju ko je bila srpska Jovanka Orleanka, a koji je stranac za samo jedan dan usvojio preko 200 naše dece!
Nakon predstave svim gostima će biti poslužen liker od višnje koji u predstavi piju i naše junakinje.
Predstava će se na repertoaru ovog muzeja i u buduće održavati svakog meseca i to u dva termina.
Ovo je predstava o prijateljskom odnosu dva naroda, srpskog i američkog tokom Velikog rata, a koja se ogleda kroz sudbinu dveju žena, koje su višegodišnjim, strastvenim zalaganjem za Srbiju širile diplomatsku misiju širom sveta.
Jedna je Amerikanka - Mabel Danlop Gordon Grujić (Vjera Mujović), udata za srpskog diplomatu, Slavka Grujića, a druga Srpkinja - Jelena Lozanić (Marija Bergam), kasnije udata za najvećeg američkog dobrotvora srpskog naroda Džona Frotingama.
One su pravi primer zaboravljenih srpskih heroine, potisnute u tišinu i zaborav, što nas je podstaklo da ih ponovo oživimo u našem sećnju.
Za Mabel Grujić prepričavalo se kako je okupila i ujedinila američke dame iz visokog društva da pletu vunene čarape za srpske vojnike na frontu i sa svojim usvojenim narodom prešla Albaniju, tokom čega je zauvek izgubila šansu za potomstvom. Zajedno sa Mihajlom Pupinom gradila je domove za napuštenu srpsku siročad. Njenom predavanju o stradanju srpskog naroda na Univerzitetu Prinston prisustvovalo je preko 4 000 studenata, kao i Vudro Vilson, koji postaje njen veliki prijatelj.
Jedna od najvećih zasluga ovog srpsko-američkog para, Mabel i Slavka Grujića, jeste obezbeđivanje tadašnjih 100 000 dolara od Karnegi fondacije, za izgradnju Univerzitetske biblioteke u Beogradu.
Sa druge strane - Jelena Lozanić, ćerka prvog rektora beogradskog univerziteta, Sime Lozanića, bila je veliki borac za ženska prava, a tokom rata dobrovoljna bolničarka koja se brinula o ratnoj siročadi. Kao predstavnica jugoslovenskog Crvenog krsta, tokom rata, od 1915. do 1920. godine, odlazi u veliku humanitarnu misiju za pomoć Srbiji u Ameriku.
Upravo tamo upoznaje svoju najveću ljubav - Džona Frotingama, Ovaj zaboravljeni američki dobrotvor je poklonio Srbiji u vidu donacija iznos od čak četiri državna budžeta naše zemlje iz 1915. godine i odhranio preko 600 dece iz Vranja i okoline.
Predstava „Dve žene i jedan rat“ pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, nastupiće i u Kulturnom centru Srbije u Parizu 24. novembra ove godine za francusku publiku.
Uloge tumače: Vjera Mujović, Marija Bergam i Petar Arsić.
Predstava je rađena u režiji Aleka Conića, a po tekstu Jelene Kajgo.
(Kurir.rs)
Bonus video:
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA