RODBINA SONJE SAVIĆ OSPORAVA POSLEDNJU ŽELJU NJENE MAJKE: Legat Sonje Savić pod ključem, naša glumica ne može da počiva u miru!
Kuća-legat Sonje Savić u Donjoj Gorevnici, gde se nalazi njena celokupna umetnička zaostavština, trenutno je predmet sudskog spora i ovaj kompleks već nekoliko godina nije dostupan javnosti.
Razlog za to je što deo Sonjine rodbine osporava testament i traži deo imovine.
Poslednja želja njene majke Mikaine bila je da nakon svoje smrti celokupnu imovinu zavešta Gradu Čačku, a radi obezbeđenja ona je 2011. godine potpisala i protokol s gradskim vlastima. Nakon njene smrti 2018. Grad je celokupnu Sonjinu imovinu zajedno sa umetničkom zaostavštinom predao umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović" na upravljanje i prezentaciju.
Sudski spor
Još za života Mikaine Savić, koja je inače bila sudija, a u jednom periodu i predsednica opštine Vračar, 2015. godine uređen je deo kuće u Donjoj Gorevnici, koji je još tada pretvoren u Sonjin legat.
- Uradili smo rekonstrukciju njene spomen-sobe, koja je bila otvorena za javnost sve do smrti njene majke. Posete su obavljane uz prethodnu najavu, a mi smo jednu sobu koju je Mikaina odredila pretvorili u izložbeni prostor.
Međutim, pre pet godina rođaci su osporili taj testament i ceo slučaj je od tada pred sudom. Osim što spomen-soba nije u funkciji, mi nemamo pravo da uđemo u te prostorije - izjavio je Predrag Živković iz UG "Nadežda Petrović", koji već godinama predano radi na očuvanju i prezentaciji Sonjinog umetničkog opusa.
Sudski spor za poništenje testamenta pokrenuo je deo Sonjine rodbine s očeve strane, koji, između ostalog, potražuju deo livade, pašnjake, parcele pod šumom i voćnjak s bunarom.
U Sonjinu čast
Zahvaljujući komšijama u selu, s kojima je Mikaina bila u dobrim odnosima, prostor pod katancem danas koliko-toliko izgleda uređeno, jer komšije iz pijeteta prema porodici Savić imanje i dvorište godinama redovno kose i održavaju.
- Stranke koje su u sporu tom prostoru nemaju pristup. Znamo da je tamo potrebno više angažovanja, da grane koje su se nadvile nad tuđa dvorišta prave štetu, ali mi smo tu nemoćni. Tamo je pod ključem ostala celokupna Sonjina zaostavština. Taj sudski spor traje godinama, a sva je prilika da će potrajati - kaže Živković i dodaje:
- Iako nemamo pristup objektu i Sonjinoj zaostavštini, to nas ne sprečava da realizujemo programe u njenu čast. Radimo na prezentaciji i ukazivanju na značaj njenog dela, širimo međunarodnu saradnju, zahvaljujući kojoj se danas za Sonju Savić zna širom sveta. Raduje me činjenica da se mladi autori i teoretičari sve više interesuju za njen rad.
Svet u Čačku
Umetničku zaostavštinu Sonje Savić čini obiman materijal: fotografije, audio i video zapisi, među kojima i oni s radio i TV nastupa, njeni video-radovi, dokumentarni i igrani filmovi, video-snimci pozorišnih predstava u kojima je nastupala, mnogobrojni lični predmeti, reč je o više hiljada predmeta, među kojima i oni iz oblasti alternativnog pozorišta.
U okviru manifestacije Čačak - prestonica kulture 2023, a povodom "Sonjinog septembra", grad na Moravi će tokom avgusta i septembra ugostiti dve svetske umetnice, sledbenice Sonjinog slobodnog umetničkog pravca.
Iranka Majam Tafakori, koja se i sama bori protiv problema i predrasuda s kojima se ženska populacija danas susreće, i Austrijanka Glorija Gejmer biće gošće Čačka. Međutim, umesto da budu rezidencijalno smeštene u Gorevnici, gde bi radile i boravile sa umetnicima, pored Sonjinog legata, dobiće alternativni smeštaj. Između ostalog, i to je bila jedna od poslednjih želja Sonjine majke, da kuću napuni umetnicima i da ona živi, kaže Živković.
(Kurir.rs / Denis Čeković)
Bonus video:
UŽIVO "OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA