DOBROTVORNO VEČE ZA FRESKOPIS MANASTIRA SVETOG LUKE: Učestvuju naši glumci sa kolažom "Ne gubi se dobro kad se za dobro daje"
Sa blagoslovom Njegove Svetosti Arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog Porfirija i Njegovog preosveštenstva Metodija, episkopa budimljansko-nikšićkog u ponedeljak, 18. septembra 2023. godine u MTS dvorani u Beogradu održaće se dobrotvorno veče - predstava "Ne gubi se dobro - kad se za dobro daje".
uz svesrdnu sabornu pomoć mnogobrojnih pravoslavnih hrišćana i prijatelja manastira, a pre svih prof. dr Vanje Ković i prof. dr Nebojše Dugalića.
"Ne gubi se dobro - kad se za dobro daje" je slogan pod kojim se održavaju događaji putem kojih se nastoje prikupiti sredstva za freskopisanje crkve srpskog pravoslavnog manastira Svetog Apostola Luke u Župi Nikšićkoj (Crna Gora).
Jedan od njih je i ovo dobrotvorno veče u kojoj će Njegovo preosveštenstvo g. Ilarion, episkop novobrdski, blagosloviti sabranje i održati uvodnu besedu, a učešće glumačkom kolažu uzeće istaknuti dramski umetnici: Nebojša Dugalić, Branislav Zeremski, Aleksandar Srećković, Andrej Šepetkovski, Nebojša Ilić, Radivoje Bukvić, Sloboda Mićalović, Ivan Bosiljčić i vokalno-instrumentalni sastav "Fenečki biseri".
Voditelj i narator biće Aleksandar Gajšek.
Manastir je nemanjićka zadužbina iz 13. veka (više puta rušena i obnavljana)
koja je bila zborno mesto i duhovni stožer srpskog naroda nikšićkog kraja kroz vekove.
Pored toga, tu je bio centar pismenosti i prva osnovna škola, zatim prva bolnica u ovome kraju te mjesto u kom su živjeli i stvarali mnogi znameniti ljudi svoga vremena, od kojih je zasigurno najznamenitiji Sveti Vasilije Ostroški.
Tokom teškog perioda komunizma ova svetinja je pretvorena u motel, a prethodno je manastiru oduzeto preko 100 hektara zemlje, 5 mlinova i vodenica, i nekoliko drugih objekata, na teritoriji Župe bez ikakve nadoknade, o čemu postoji pisana dokumentacija.
Nakon zatvaranja motela, manastir je jedno vreme bio zapustio, da bi početkom 1997. godine blagoslovom blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija i dolaskom Igumanije Efimije sa sedam sestara iz Manastira Ćelija Piperska počela opsežna obnova manastira i monaškog života.
U manastiru danas živi 27 sestara koje se bave delatnošću iz oblasti starih zanata (ikonopis, kaligrafija, ručni vez, ručna izrada predmeta od keramike, šivenje, pletenje brojanica i ručna izrada nakita) i preradom lekovitog bilja.
Manastir je poslednjih 25 godina obnavljan i izgrađivan, uglavnom prodajom
rukodjelja sestara monahinja, sporadičnim prilozima vernika i prijatelja manastira.
Oslikavanje manastira podrazumeva troškove (preko 300 000 evra) za koje se sredstva ne mogu sakupiti samostalnom zaradom sestara, niti povremenim prilozima vernika.
Stoga je na predlog prijatelja Manastira započeta akcija prikupljanja sredstava "Ne gubi se dobro - kad se za dobro daje" da ova svetinja zablista lepotom fresaka te da visokom kulturom i duhovnošću bude na korist i nama i budućim pokoljenjima.
(Kurir.rs)
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!