KO ŽELI DA NAPREDUJE, MORA DA ZNA SVOJE KORENE! MAJA GOJKOVIĆ dobila priznanje na obeležavanju 120 godina MUZEJA GRADA BEOGRADA
Muzej grada Beograda svečanom ceremonijom obeležio je 120 godina postojanja, i tom prilikom dodeljene su nagrade i priznanja. Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković, koja je dobitnica Priznanja Muzeja grada Beograda za doprinos očuvanju i razvoju kulture, rekla je da je saradnja Ministarstva i Muzeja u poslednje tri godine na izuzetno visokom nivou, da značaj Muzeja premašuje okvire srpske prestonice i da je decenijama unazad na nacionalnom i regionalnom nivou prepoznat kao jedan od svetionika kulturnog života ističući da joj je posebna čast što je dobitnica vrednog priznanja za doprinos očuvanju i razvoju kulture.
- Ono je snažan podstrek da nastavimo zajedno da radimo na osnaživanju naše kulture i njenih institucija, kako bismo domaćoj i međunarodnoj javnosti uspeli da u što većoj meri prikažemo i približimo kulturno blago koje posedujemo - naglasila je Maja Gojković.
Prema njenim rečima, muzejsku scenu Beograda i Srbije, pa i našu kulturu generalno, teško je, gotovo i nemoguće zamisliti bez Muzeja grada Beograda između ostalog i zbog toga što na ovim prostorima nema mnogo ustanova kulture koje imaju postojanost trajanja dugu 120 godina. Ukazala je da ovaj Muzej čitavo to vreme čuva i izlaže naše dragoceno kulturno nasleđe i aktivno učestvuje u stvaranju i negovanju nacionalnog i kulturnog identiteta.
- Odolevajući brojnim ratnim i drugim izazovima sa kojima su se Beograd i Srbija suočavali tokom 20. i 21. veka, postao je i autentični pripovedač, koji materijalnim dokazima kazuje o istoriji, kulturi i tradiciji naše zemlje. Svedočeći o razvoju Beograda od praistorije do savremenog doba, ispisao je neke od najlepših stranica života srpske prestonice kroz različita razdoblja - napomenula je Gojković.
Podsećajući da je osnovan davne 1903. godine, Gojković je rekla da je Muzej Grada Beograda sve vreme rada ponosno i prkosno delio sudbinu svojih sugrađana i da se, uprkos hroničnom višedecenijskom nedostatku adekvatnih smeštajnih kapaciteta za sve bogatiju riznicu, razvio u muzej kompleksnog tipa koji u potpunosti ispunjava muzeološku i obrazovnu ulogu.
- O tome uverljivo svedoči i činjenica da Muzej poseduje oko 150.000 predmeta, među kojima su dela velikog umetničkog i istorijskog značaja. Zahvaljujući i tome, ova ustanova zauzima nezamenljivu poziciju u kulturnom životu Beograda i Srbije i jedno je od nezaobilaznih mesta dolaska brojnih gostiju koji posete naš glavni grad - dodala je Gojković.
Napomenula je da se neprocenjivo bogatstvo koje baštini Muzej grada Beograda ogleda i u brojnim legatima koje su slavni i poznati građani Beograda kroz istoriju poklonili ili poverili "svom muzeju" na upravljanje, a da su posebne muzejske zbirke posvećene Paji Jovanoviću, Ivi Andriću, Jovanu Cvijiću i drugim velikanima ovenčanih svetskom slavom, dodatno doprinele da Muzej postane jedan od simbola kulturne i umetničke scene naše zemlje. Ističući da je saradnja Ministarstva kulture i Muzeja grada Beograda na izuzetno visokom nivou, Gojković je podsetila da je u poslednje tri godine, Ministarstvo podržalo veći broj projekata i programskih sadržaja Muzeja.
- Naročito je bila važna podrška Ministarstva u revitalizaciji Zavičajnog muzeja Zemuna, smeštenog u čuvenoj Spirtinoj kući, kao i u delu programskih aktivnosti novog Salona Muzeja, reprezentativnog izložbenog prostora u srcu Beograda. Zbog značaja koji Muzej nesporno ima za kulturno nasleđe ne samo Beograda, već i čitave naše zemlje, uverena sam da će ova ustanova u bliskoj budućnosti dobiti prostor uređen i opremljen prema najsavremenijim muzejskim standardima - naglasila je Maja Gojković i dodala da će novi dom u Resavskoj ulici, gde se radovi na rekonstrukciji i prenameni Nove vojne akademije privode kraju, omogućiti novo poglavlje u očuvanju vredne baštine, na radost svih poštovalaca umetnosti i kulture.
Gojković je rekla da je od velike važnosti da najznačajnije institucije jednog naroda ne budu samo čuvari i negovatelji prošlosti, već i da sve ono što je ostalo kao neprolazni trag naše kulture i tradicije prenesu mladim generacijama, da privuku novu publiku i da je pohvalno što ovaj Muzej ide u korak s vremenom i što, kao jedan od najbitnijih segmenata u kulturnom životu glavnog grada, nastavlja da razvija i kreira sadržajne programe. Naglasila je da je samo tako moguće ostvariti jednu od ključnih uloga koje muzeji imaju - da predstavljanjem svojih fondova iznova podsete koliko smo kao narod, država i društvo bogati i koliko u tom bogatstvu možemo pronaći smernica za bolju budućnost.
- Svaki pojedinac i svako društvo koji žele da napreduju, moraju da znaju svoje korene i svoju istoriju. Zato je očuvanje bogatog nasleđa prioritetan zadatak svih nas koji se na bilo koji način bavimo kulturom. Rad Muzeja grada Beograda upravo je dobar primer kako se pristupa zaštiti kulturne baštine, njenoj afirmaciji i uspešnom predstavljanju - zaključila je Maja Gojković i direktorki Jeleni Medaković, zaposlenima i svim Beograđanima čestitala 120. godina postojanja Muzeja.
Na svečanosti povodom obeležavanja 120 godina Muzeja grada Beograda predstavljanja je i monografija priređena u tu čast. Svečanosti su, između ostalih prisustvovali i supruga predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, Tamara Vučić i potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji su takođe dobitnici priznanja.
(Kurir.rs)
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred