Kada su pre tri godine napravili prve horove u Čačku i Gornjem Milanovcu, Čačanin Nenad i Nemica Izabel Azanjac nisu ni slutili da će on dostići broj od 300 članova. Hor sa ovolikim brojem pevača jedini je u ovom delu Evrope, a specifičan je i po repertoaru koji izvodi, zbog čega nosi naziv Pop hor. Sastav ovog hora je posebna priča, jer većina članova ne zna note, već peva iz duše, a s takvim pevanjem se tonalitet ne maši.

Kako su nastali

Tvorci ove raspevane družine uskoro planiraju da iznenade domaću javnost tako što će hor prvi put nastupiti u punom sastavu u decembru, kada se obeležava Svetski dan horskog pevanja.

- Svi naši polaznici iz Gornjeg Milanovca, Čačka, Kragujevca, Novog Sada, Vrbasa, Beograda i Kruševca, njih oko 300, prvi put će nastupiti zajedno u jednom velikom tržnom centru. Otkriću da je u pitanju jedan veliki srpski grad, a prostor je zatvoren i akustičan. Ideja je da iznenadimo slučajne prolaznike i ulepšamo im dan - priča dirigent Nenad Azanjac, inače profesor klavira i horskog pevanja. Inače, slične muzičke performanse smo gledali na društvenim mrežama, kada operski ili drugi pevači, muzički virtuozi svojim spontanim nastupima oduševe slučajnu publiku po aerodromima, vozovima, stanicama metroa i slično. Performans sa 300 horista u ovom delu sveta nije zabeležen.

Hor1  foto D. Cekovic.jpeg
Kurir/Denis Čeković Dirigent Nenad Azanjac

Sličan hor u ovom delu Evrope postoji još jedino u Sloveniji, a oformio ga je Beograđanin Nikola Nikolić, Nenadov kolega s klase na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Beogradu. Probe tog hora se izvode u Ljubljani, s neuporedivo manje članova.

- Naš hor je zanimljiv i po tome što u njemu može svako da peva, prijem je bez audicije i predznanja o muzici. Jedini uslov je da se pevanje voli - kaže Nenad, srpskoj javnosti poznat kao Di Anđelo.

Članovi ovog hora su pretežno dame, a među njima su predstavnici gotovo svih profesija, počevši od kozmetičara i kasira, preko lekara, pravnika i inženjera, pa sve do onih u biznisu, IT i menadžmentu, čije mesečne zarade premašuju 10.000 evra.

Sve dame odaju utisak skladne pevačke ekipe, a u učionici Muzičke škole "Dr Vojislav Vučković", gde vežbaju Čačanke, razlikuju se samo po tome da li pevaju alt ili sopran.

Hor2   foto D. Cekovic.jpeg
Kurir/Denis Čeković Veselo na svakom času

Pop hor Di Anđelo vodi sa suprugom Izabelom, Nemicom koja je u svojoj domovini završila konzervatorijum za glumu i pevanje. Žive u jednom selu nadomak Gornjeg Milanovca, gde su nedavno dobili naslednika. Izabela je diplomirala na temu razvoja čoveka pod uticajem pevanja, tvrdeći da svako ko je naučio da govori, ume i da peva. Ovih dana probe Pop hora počinju u Šapcu, Smederevu, Požarevcu i Kraljevu.

Na probe sa osmehom

Polaznice hora u Čačku su redovne na probama, koje uvek počinju raspevavanjem i vežbama disanja, kao i pravi profesionalci.

- Mene je hor preporodio. Jedva čekam četvrtak, kada znam da ću raditi ono što najviše volim, a to je da pevam. Na probe dolazim sa osmehom, koji mi traje do sledeće probe, energija je neverovatna. Imam 65 godina, živim sama i hor mi je promenio život. Kao penzioner sam veoma aktivna, ali ovo je nešto sasvim drugačije - kaže kroz osmeh Čačanka Slavica Bogdanović, nekadašnji trgovac, dodajući da je hor mesto na kojem je ponovo obnovila davno zaboravljen rok i pop repertoar iz mladosti.

Kurir.rs Denis Čeković