Sahranjen Dragoslav Lazić: Supruga Dragana grcala u suzama, govor ćerke Anite kida dušu: "Tatice moj...", bolne scene na Novom groblju(VIDEO)
Lazić je rođen 1936. godine u selu Ribare. Završio je gimnaziju u Jagodini, a Pravni fakultet i Višu filmsku školu u Beogradu. Ostaće upamćen po čuvenim televizijskim serijama "Ljubav na seoski način", "Građani sela Luga", "Muzikanti" i mnogih drugih.
Čuveni reditelj Dragoslav Lazić, koji je preminuo 23. oktobra u 87. godini, sahranjen je danas u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Porodica, prijatelji i kolege ispratili su umetnika na večni počinak.
Nešto posle 11 sati ispred kapele na Novom groblju u Beogradu počeli su da se okupljaju oni koji su došli da upute poslednje zbogom Dragoslavu Laziću, a njegova porodica je primala saučešće.
Nakon obraćanja ćerke Anite, puštena je pesma u čast Dragoslava Lazića, a potom je reditelj položen u večnu kuću. Porodica je skrhana ispratila Lazića, a svi su u ruci držali po crvenu ružu. Prvi je ružu položio najmlađi sin, dok je supruga Dragana je grcala u suzama. Nakon što su kovčeg s posmrtnim ostacima spustili u grob, članovi porodice su se grlili u suzama.
Posmrtni govor održao je i Draško Aćimović.
Anita Lazić, koju je reditelj dobio u braku s glumicom Snežanom Savić, kratko se s bolom obratila:
- Naučio nas je šta je ljubav. Tatice moj, tugujemo ponosno. Neka te gospod pomiluje i u večni zagrljaj primi. Neka ti je večna slava i hvala.
Katarina, jedna od ćerki Dragoslava Lazića takođe se obratila potresnim rečima:
- Kroz život ga je pratila ljubav. Zato ima petoro dece i suprugu Draganu. Naučio ih je šta je ljubav, bio je čovek izuzetne širine. Znao je u najtežim situacijama da humorom stvari okrene na bolje. Uprkos nagradama ostao je skroman. Smrt našeg voljenog tate, deke, supruga, ujaka, teško nam je pala - rekla je između ostalog.
Posmrtni govor održao je novinar Nenad Milenković, koji se obratio okupljenima i prisetio se života i rada čuvenog reditelja:
- Poštovani tužni skupe, pripala mi je čast da kao osnivač i direktor jedinog Festivala domaćih igranih serija u Srbiji i regionu kažem nekoliko reči o stvaralaštvu Dragoslava Lazića. Malo je televizijskih i filmskih autora koji se mogu pohvaliti tako velikim stvaralačkim opusom kao Dragoslav Lazić, doajen srpske televizijske i filmske režije. Više od pola veka aktivno je radio i stvarao 10 humorističkih serija, 10 igranih filmova, velikih broj tv drama i dokumentaraca.
Svoju karijeru počeo je radeći dokumentarne filmove i do kraja života ostao je zaljubljen u život čvrsto verujući da je i sam život - reditelj. Za film “Parničenje” 1964. godine dobio je prvu nagradu na uglednom svetskom Festivalu dokumentarnog filma u Manhajmu. Ovo je prva nagrada za srpski dokumentarni film dodeljena na nekom medjunarodnom festivalu u istoriji srpske kinematografije. Za film “Zadušnice” jedan od najuspešnijih dokumentarnih filmova crnog talasa osvojio je specijalnu nagradu na Festivalu u Firenci kao i na Beogradskom festivalu dokumentarnog filma.
Dragoslav Lazić je uz Živojina Pavlovića i Dušana Makavejeva začetnik crnog talasa u našoj kinematografiji. Njegov film “Tople godine” se sa velikim uspehom prikazivao širom sveta na festivalima u Pezaru, Manhajmu, Londonu i New Yorku…posle njujorške premijere, dobio je poziv da ostane u Americi, uči engleski i bira svoj sledeći projekat…ali on je ipak odlučio da se vrati u našu zemlju zbog porodice i pripreme za snimanje jednog od najlucidnijih filmova crnog talasa - “Sirota Marija” koji je te daleke 68-me godine proglašen za najgledaniji film u tadašnjoj velikoj Jugoslaviji.
Režirao je 10 igranih filmova medju kojima se izdvajaju ngrađeni filmovi “Ortaci” i“Ranjena zemlja”. Uz dokumentarne filmove, njegova specijalnost bile su humorističke serije kroz koje je pokazao da je humor često jedina uteha malom čoveku za svakojake životne nedaće.
Dragoslav Lazić ostaće upamćen kao reditelj antologijskih televizijskih serija koje traju u vremenu ne gubeći ništa od umetničke vrednosti i popularnosti i spadaju u red najboljih domaćih igranih serijala nacionalne televizije - “Ljubav na seoski način”, “Gradjani sela Luga”, “Muzikanti”, “Parničari” …U tom koloritnom opusu i danas žive Burduš, Lepi Cane, Milorad, Sekula, Jeremija, Razumenka, muzikanti, seljaci, gastarbajteri i drugi građani Lazićevih sela, verno oslikavajući naš mentalitet, i čuveni kvartet srpskih osobina: tugu, trpnju, mazohizam i inat ali i humor i inteligenciju našeg naroda.
Lazić je bio i jedan od osnivača i kreator festivala Dani komedije u rodnoj Jagodini, koji spada u red najznačajnijih kulturnih manifestacija u zemlji.
Dokumentaristička uverljivost i životnost, istinsko interesovanje za žilavog, prkosnog srpskog seljaka, sve one marginalizovane, nespokojne, ranjene likove - čine zavodljivi svet televizijskih serija velikog Dragoslava Lazića. Milorad Pavić je zapisao da su “dela naše drugo telo”. Ako je tako, Dragoslav Lazić je kroz svoja dela već dobio drugo telo, za zauvek! Slava mu i hvala - bile su reči Nenada Milenkovića
Sinovi Dragoslava Lazića iz prethodnog braka su na čelu posmrtne povorke nosili njegovu fotografiju i krst.
Oko 12.30 sati tužna povorka se uputila ka večnoj kući reditelja Dragoslava Lazića.
Na sahrani pojavio glumac, reditelj i producent Radoš Bajić, koji je došao da isprati na večni počinak čuvenog reditelja, s kojim je i sarađivao na filmovima "Sekula i njegove žene" i "Sekula se opet ženi". Bajić je u ruci simbolično nosio belu ružu.
Na sahrani se nije pojavila glumica Snežana Savić, inače bivša supruga Dragoslava Lazića, s kojom reditelj ima ćerku Anitu.
Oko 12 sati je počelo opelo.
GlumicaEva Ras došla je da uputi reditelju poslednje zbogom, a tu je i voditeljka Nina Radulović.
Anita Lazić, ćerka Dragoslava Lazića, koju je dobio u braku s glumicom Snežanom Savić, takođe je u kapeli, gde s bolom i tugom prima saučešće.
Među onima koji su došli da na večni počinak isprate Dragoslava Lazića našla se i glumica Nađa Rodić, koja je nosila buket crvenog cveća.
Lazić je rođen 1936. godine u selu Ribare. Završio je gimnaziju u Jagodini, a Pravni fakultet i Višu filmsku školu u Beogradu. Ostaće upamćen po čuvenim televizijskim serijama "Ljubav na seoski način", "Građani sela Luga", "Muzikanti" i mnogih drugih. Sve je počelo dokumentarnim ostvarenjem "Zadušnice", prvim zabranjenim filmom u SFRJ, za koji je na festivalu u Firenci dobio glavnu nagradu. Ovo delo smatra se začetkom crnog talasa
Dragoslav Lazić bio je u braku sa glumicom Snežanom Savić sa kojom ima ćerku Anitu, a nakon razvoda je u 76. godini dobio blizance. Nakon što su se Snežana i Dragoslav razveli, oženio se glumicom Draganom Turkalj.
Bonus video
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!