Predstavljamo 20 žena koje su menjale i sebe i društvo uprkos preprekama: U Domu Jevrema Grujića otvorena je izložba "Velikanke srpske kulture"
Izložbu su otvorili Nj.E. Edvard Ferguson, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković
U Domu Jevrema Grujića u Beogradu, otvorena je izložba „Velikanke srpske kulture“, kojom Dom Jevrema Grujića, Kancelarija za kulturnu diplomatiju i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, nastavljaju drugi ciklus posvećen otkrivanju i predstavljanju znamenitih žena iz srpske istorije i kulture.
Izložbu su otvorili Nj.E. Edvard Ferguson, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković je istakla:
„Žene - Velikanke srpske kulture i nauke, kojima je posvećena naša izložba, mnogi su osporavali, stajali na putu i svojski se trudili da ih obeshrabe, marginalizuju i gurnu u stranu - tamo gde je ženi po njihovom uverenju mesto. Ali one nisu na to pristajale, već su uprkos svim preprekama i osujećenjima, menjale i sebe i društvo. Izložbom ne želimo samo da podsetimo na ove izuzetne žene, već da mlade ljude kroz vođenje izložbe i prateće radionice i disksije, u mesecima koji slede, motivišemo na kritičko promišljanje, sticanje novih znanja, kreiranje antidiskriminatornog i antimizoginog kulturnog modela. Želimo da stvorimo takav kulturni milje koji svim dečacima i devojčicama omogućava da dostignu svoje ciljeve i ostvare snove bez obzira na pol, boju kože, veru, nacionalnu pripadnost, jezik, invaliditet“.
Nj.E. Edvard Ferguson, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji obratio se rečima:
„Hrabre žene iz srpske i britanske istorije su sledile svoje plemenite ideale, čak i kada im je društvo govorilo da to nije ispravno i prihvatljivo.
Žene poput Elsi Inglis, koja je napustila svoj udobni život u Škotskoj i došla u Srbiju, osnovala četrnaeast bolnica i spasila živote nebrojenih vojnika i civila. Često odajemo počast vojskovođama, naučnicima i industrijalcima, a ne spominjemo niti cenimo kako su Velikanke menjale društva u kojima su stvarale i radile“, istakao je Ferguson.
Pokrovitelji izložbe su Britanski savet (British Council) i Britanska ambasada u Beogradu.
Autorke izložbe su: Branka Conić, direktorka Doma Jevrema Grujića, dr Gordana Bekčić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju, Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Ružica Opačić, istoričarka umetnosti.
„Velikanke koje predstavljamo primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve“, istakla je Branka Conić, koautorka izložbe i direktorka Doma Jevrema Grujića.
Među ženama koje predstavljamo u novom ciklusu projekta: „Velikanke srpske kulture“ su: progresivne slikarke – nadrealistkinja Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica – Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra - Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka - Anka Gođevac Subbotić, humanitarke, dobrotvorke - Delfa Ivanić, Ljubica Luković, Mirka i Mejbl Grujić i Marija Trandafil, prva školovana kostimografkinja - Milica Babić Jovanović, prva lekarka - Draga Ljočić, najškolovanija Srpkinja i prva doktorka nauka - Ksenija Atanasijević, naučnica – Jelka Bojkić Makavejev, profesorka – Ileana Čura, svetska putnica – Jelena Dimitrijević, prva feministkinja – Draga Dejanović, ali i novovekovne kraljice Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević, koje su nas zadužile svojim kulturnim radom i iznad svega - dobročinstvom.
U društvu znamenitih Srpkinja su i „srpske Engleskinje“ Ledi Pedžet i Flora Sands.
Saradnici na izložbi su: Matica Srpska, Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), Galerija Milene Pavlović Barili, Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" Beograd, Muzej grada Beograda, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Muzej rudničko-takovskog kraja, Kolo srpskih sestara, “Kakva ženska”, Istorijski muzej Srbije, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Narodna biblioteka Srbije, Centar za kulturu Šamac, Narodna biblioteka Vuk Karadžić Kragujevac, Muzej narodnog pozorišta u Beogradu, Udruženje „Adligat“ i Institut Torlak.
U saradnji sa Galerijom „X Vitamin” na izložbi su biti predstavljene i nove velikanke savremene umetničke scene Srbije.
Izložba će biti otvorena od 14. novembra do 8. marta 2025. godine. Radno vreme Doma Jevrema Grujića je četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom od 11.00 do 16.00 časova.
Kurir.rs/ LJ. R.
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI BRISELU: Predsednik Srbije u utorak će imati niz važnih sastanaka