Orden Miloša Obrenovića pojavio se na aukciji u Beču: Poslednja šansa da vratimo istorijsko blago, od početne cene će vam se zavrteti u glavi
Mnogo srpskog kulturnog i istorijskog blaga našlo se van Srbije, a sve je počelo još za vreme turske vladavine ovim prostorima kada su srpski manastiri, dvorovi i kuće masovno pljačkani, pa su često naše dragocenosti završavale u rukama stranaca.
Srbija se trenutno nalazi pred istorijskom prilikom da povrati svoje davno izgubljeno blago i da „kući“ vrati Orden slave. U Beču će 1. decembra jedna ugledna aukcijska kuća ponuditi na prodaju orden kojim je sultan Abdulmedžit I odlikovao kneza Miloša Obrenovića, a koji je odavno za Srbiju bio izgubljen.
Mnogo srpskog kulturnog i istorijskog blaga našlo se van Srbije, a sve je počelo još za vreme turske vladavine ovim prostorima kada su srpski manastiri, dvorovi i kuće masovno pljačkani, pa su često naše dragocenosti završavale u rukama stranaca.
Ova praksa se nastavila i kasnije, pogotovo za vreme velikih ratova 20. veka. Srpski srednjovekovni novac, nakit, knjige, ordenje i druge dragocenosti završili su u rukama privatnih kolekcionara širom Evrope i sveta, a često i u nacionalnim muzejima, najčešće evropskim. Dokazi srpske bogate kulture i istorije su nelegalno iznošeni iz zemlje i prodavani na crnom tržištu, pa je devedesetih to postao i unosan biznis kojim su se bavili čak i državni funkcioneri.
Početna cena ordena je 150.000 evra, a procenjuje se da će dostići cenu između 250.000 i 350.000 evra.
Knez Miloš Obrenović, rodonačelnik dinastije Obrenović, 1835. godine odlikovan je ovim ordenom u Carigradu na prijemu kod sultana, a poseta je trajala 70 dana.
Reč je o unikatnom ordenu u obliku zlatnog medaljona dimenzija 82 puta 64 milimetra sa urezanim tigrom - sultanovim amblemom. Na ordenu se nalazi i grana s cvetovima u krugu od srebra koja je ukrašena dijamantima, a iznad je veliki brušeni dijamant iz koga vodi 13 zrakova bogato ukrašenih dragim kamenjem.
Sa donje strane ordena nalazi se lovorov venac takođe ukrašen dijamantima kog povezuje veliki dragulj.
Veruje se da je većina predmeta neprocenjive vrednosti koji su pripadali Obrenovićima ukradena posle Majskog prevrata i ubistva kralja Aleksandra Obrenovića i kraljice Drage Mašin 1903. godine, pa je moguće da je tada nestao i ovaj orden. Bitno je da država nastavi praksu povratka srpskog kulturnog i istorijskog blaga u zemlju, pa se nadamo da ćemo i ovu dragocenost uskoro moći da vidimo u srpskim muzejima.
(Kurir.rs/ M.F.)
Kolekcionari prave problem podizanjem cena na aukcijama:
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila