Od prve dame Jugoslavije do udovice i zatočenice u kući bez grejanja: Jovanku Broz poredili su sa Džeki Kenedi, a bila je rođaka najvećeg našeg naučnika
Ime, koje znači „blagodet od boga” dobila je po babi sa majčine strane. Govorila je da voli svoje ime, koje će kasnije postati simbol elegancije, odvažnosti i hrabrosti čitave jedne epohe.
Jovanka Broz, poslednja supruga bivšeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita, rođena je na današnji dan, 7. decembra 1924. godine u selu Pećane kod Korenice, pre jednog veka.
Ime Jovanka, koje znači „blagodet od boga” dobila je po babi sa majčine strane. Govorila je da voli svoje ime, koje će kasnije postati simbol elegancije, odvažnosti i hrabrosti čitave jedne epohe.
Porodica Budisavljević, a i njeni roditelji Mihailo i Milica, ponosila se velikim broj oficira i sveštenika. Jovanka je imala dvojicu braće i dve sestre, a rođak joj je bio naučnik Nikola Tesla, kao i čuvena humanitarka Diana Budisavljević i njen suprug Julije.
– Volela sam da se sa braćom igram nekakvih borbi i sa pištoljima, a baba bi nas gledala, krstila se i komentarisala: Ne znam šta će ko od ove đece biti, ali ako neko treba da postane nekakav vojnik,onda će to sigurno biti Jovanka, prisećala se Jovanka u knjizi „Moj život, moja istina“.
Osnovnu školu završila je u Pećanima kao izuzetan đak. I sama je govorila da je volela školu, a posebno školske priredbe i recitacije. Kasnije započinje studije svetske književnosti, međutim, nije ih završila, a njenu mladost obeležili su rat i veliki gubici.
Jovanka Broz zajedno sa porodicom učestvovala je u Narodnooslobodilačkoj borbi od 1941. godine. Bilo joj je samo 17 godina kada je pristupila Savezu komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ). Partizanski komandanti Jovanki su često poveravali riskantne zadatke – održavala je veze između partizanskih komandi i partijskih rukovodstava prenoseći poverljiva pisma.
– Postala sam član SKOJ-a 1941. godine. U rat sam otišla sa 17 godina. Primili su me da budem borac Prve ženske partizanske čete, koju su Lici zvali „ženska vojska”. Izabrali su nas osamdesetak, među više od 600 onih koje su se prijavile. One koje nisu primljene plakale su i kukale na sav glas, piše u knjizi Žarka Jokanovića.
Mnoge priče ispričane su o jednoj od najlepših prvih dama koje je Jugoslavija ikada imala. Njen život je bio sklop neobičnih prilika od kada se u ratnim danima našla u prvoj ženskoj četi i NOB.
Prvi sustret sa Titom desio se 1944. godine neposredno pre Jovankinog Desanta na Drvar. Njena nesvakidašnja lepota privukla je pažnju predsednika Jugoslavije koji je u tom periodu živeo na Belom dvoru sa nevenčanom suprugom Davorjankom Paunović.
Titova tadašnja sekretarica i partnerka Davorjanka, umire od tuberkuloze 1946.godine. U tom periodu, Jovanka je prekomandovana u Beograd gde postaje lična sekretarica predsednika SFRJ. U Titovoj rezidenciji u Užičkoj 15 i Belom dvoru, mlada Jovanka je vodila brigu o poverljivoj arhivi kao i maršalovoj kući i domaćinstvu.
Ljubav između maršala i hrabre ratne heroine rađa se tih godina, a slučajni susreti i neposredna blizina vode do konačnog ozvaničenja veze 1947. godine. Tito i Jovanka venčali su se u tajnosti par godina kasnije kada je ona imala samo 28, dok je Titu bilo 60 godina.
Od tada počinje relativno idiličan život Jovanke kao prve dame Jugoslavije. Zajedno sa Titom, Jovanka obilazi ceo svet i upoznaje najveće svetske lidere, kraljeve i kraljice.
Titov i Jovankin brak postaje predmet oštrih političkih rasprava. Prema izveštaju iz 1988. godine napisanog za Predsedništvo SFRJ najviši jugoslovenski forumi su na 59 sastanaka raspravljali samo o Jovanki.
Interesantno je da je ovaj proces započeo sam maršal, 21. januara 1974. godine kada je naredio Savezu komunista Jugoslavije da osnuje specijalnu komisiju koja će proučavati „slučaj drugarice Jovanke“, piše Danas.
U vreme kada je sklopljen brak između Jovanke i Tita, Američka medijska kuća objavila je anketu prema kojoj se Jovanka Broz, pored Merilin Monro i Nefertiti, svrstava među tri najlepše žene u istoriji sveta, kako se navodi u monografiji Ivane Pantelić. Posle su je poredili s Džeki Kenedi.
Prefinjen stil prve dame Jugoslavije takođe je privlačio pažnju, a posebno su se isticale njene elegantne haljine izrađene od najraskošnijih materijala.
Sofisticirane toalete, prepoznatljiv blagi osmeh i uvek uredna visoka crna punđa i dan danas važe za simbol elegancije jednog prošlog vremena.
Poslednje tri godine Titovog života bila je rastavljena od njega, ali ne i razvedena.
Kada predsednik SFRJ umire u maju 1980. godine, njegova supruga se na kratko pojavljuje na sahrani. U svim državnim objavama i novinskim izveštajima Jovanka je bila pomenuta kao Titova udovica.
Tog leta, uhapšena je pod nerazjašnjenim okolnostima. Nije bilo zvaničnog objašnjenja za njeno privođenje, iako se govorilo da ga je naredio sam Tito.
Od 1985. godine udovica Josipa Broza živela je u potpunoj izolaciji bez priznate imovine i ličnih dokumenata. U tom periodu povučenog života Jovanka je poricala Titovu odgovornost za sve što joj se dogodilo, smatrajući da je on uradio sve da joj spase život. Neki joj to nikada nisu oprostili.
Od 2006. godine Jovanka je živela u relativnom siromaštvu kada je vladina komisija otkrila da njen stan u Beogradu nije održavan od 1980.
Jovanka je 23. avgusta primljena u Urgentni centar u Beogradu u teškom zdrastvenom stanju. Bila je u polusvesnom stanju, a ustanovljen je začetak sepse.
Preminula je 23. septembra 2013. u 89. godini života i po ličnoj želji sahranjena u Kući Cveća.
Kako Brena pamti Tita i Jugoslaviju
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti