Slušaj vest

Druga sezona serije Squid Game izašla je sinoć, a scenarista i reditelj Hvang Dong-hjuk kaže da je postao ravnodušan prema ekstremnom nasilju prikazanom u seriji.

Prva sezona distopijske južnokorejske drame bila je fenomen tokom karantina za vreme korone i postala najgledanija nova serija u istoriji Netflixa. 53-godišnji reditelj ušao je u istoriju Emi nagrada kao prvi Azijat koji je osvojio nagradu za izuzetno režiranje dramske serije.

skvid-1.jpg
Foto: Profimedia

"I sam bih pokrio oči"

Hvang je za Sky News izjavio: "Za neke scene, poput onih u kojima vade organe, mislim da bih, da nisam ja taj koji ih stvara, verovatno i sam pokrio oči."

"Ali kao tvorac, moram vizualizovati ono što sam stvorio i napisao. Pretpostavljam da sam na neki način malo otupeo na to, ali mogu reći da nisam tip koji lako gleda takve eksplicitne scene", dodaje.

"Ne želim da deca gledaju seriju"

Izvorno napisan kao scenario za film 2008. godine, Squid Game su odbile brojne južnokorejske produkcijske kuće, pre nego što ga je Netflix preuzeo deset godina kasnije u sklopu svoje strategije širenja stranih programa. To se pokazalo kao mudra odluka za striming platformu, koja sada ima 120 korejskih serija i filmova u ponudi.

squid-game-profimedia0637384317.jpg
Foto: Pavlo Gonchar/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Hvang je već ranije jasno dao do znanja da Squid Game nije napravljen za decu (u Ujedinjenom Kraljevstvu obe sezone označene su za starije od 15, dok su u Koreji ocenjivane za uzrast od 19 godina i više) i rekao je da je protiv toga da deca gledaju seriju. Pretpostavlja se da će sledeća sezona, koja se dešava tri godine nakon pobede Igrača 456, uvesti brojne nove načine eliminacije takmičara.

"One koji izgube čeka život pun bola"

Hvang kaže: "Nasilje prikazano u ovoj seriji više je alegorijsko. Pokušavam da prikažem nasilne načine na koje društvo tretira gubitnike u takmičenju, ne toliko fizičko nasilje, već načine na koje ih guraju na dno društva, osuđujući ih na siromaštvo."

profimedia0639825787.jpg
Foto: Profimedia

"One koji su eliminisani, da tako kažemo, ili one koji izgube u takmičenju, čeka život pun bola i pokušao sam to da izrazim", navodi. Hvang dodaje da je serija manje nasilna od "true crime" sadržaja — žanra koji je takođe doživeo eksplozivnu popularnost tokom karantina, a u kojem Netflix posebno briljira.

"Stvorio sam ovu seriju želeći da je prikažem kao trenutnu smrt jer je u obliku igre. Čini mi se da je manje nasilna od nekih oblika nasilja prikazanih u drugim vrstama sadržaja, poput serija temeljenih na stvarnim zločinima", kaže.

S fokusom na bogatstvo i društveni status, serija precizno određuje vrednost ljudskog života — 100 miliona južnokorejskih wona (oko 65 miliona evra) dodaje se u nagradni fond nakon smrti svakog takmičara, dok potencijalna glavna nagrada iznosi 45.6 milijardi južnokorejskih wona (42.6 miliona evra) u finalu.

sq2.jpg
Foto: Printscreen YouTube

Najveći džekpot u istoriji televizije

U međuvremenu, Squid Game je donio Netflixu stotine miliona funti zarade, što je podstaklo direktora Netflixa Teda Sarandosa da spomene budući "svemir Squid Game-a".

Ranije ove godine, platforma je predstavila adaptaciju u obliku emisije takmičarskog tipa, Squid Game: The Challenge, koja nudi najveću pojedinačnu novčanu nagradu u istoriji televizije (džekpot od 4.56 miliona dolara), a šuška se i o TV seriji na engleskom jeziku koja je u pripremi.

"Nisam postao toliko bogat"

No, Hvang odbacuje sugestiju da mu je uspeh serije doneo bogatstvo poput onog koje imaju bogataši koje satirizuje. "Možda sam sada u boljoj situaciji nego pre, ali ne mislim da će me to dovesti na taj nivo uticaja ili bogatstva", kaže.

untitled1recovered.jpg
Foto: Netflix / Everett / Profimedia

Iako Hvang još uvek ne kupuje vlastite avione i jahte, nada se da će njegov prikaz onih koji zloupotrebljavaju svoju ekstremnu finansijsku ili političku moć odjeknuti i u budućnosti. Kako se njegov Squid Game nastavlja širiti, Hvang kaže: "Voleo bih da budem upamćen kao neko ko je dao povoda za razmišljanje, ko je otvorio priliku ljudima da vode smislenije razgovore o takvim temama."

Treća i poslednja sezona serije trebala bi da izađe iduće godine.

(Kurir.rs/ Index/ M.F.)

Serija Sila na Kurir televiziji:

00:07
Serija Sila Izvor: Kurir teleivizija