Srpska rediteljka potpisuje seriju godine u Hrvatskoj: Napravili smo priču koja tinejdžerima govori da nisu sami i da je sve to apstraktno sa čim se bore
Glumci iz serije su otprilike 16 godina mlađi od mene i jako mi je bilo zanimljivo da se vratim u taj period, posebno jer sam primetila da oni danas jako vole estetiku ranih dvehiljaditih, koja je obeležila i moje odrastanje, kaže Jelena Gavrilović
Rediteljka Jelena Gavrilović s pravom je jedan od najtraženijih mladih autora od Vardara do Triglava. Iza sebe već ima serije "Kljun" i "Tajkun 2", a nedavno je u biografiju upisala i seriju godine u Hrvatskoj "Sram". Reč je o adaptaciji originalne priče "Skam", revolucionarnog formata norveškog NRK, koja je dobila svoju novu verziju. Radnja je smeštena u Zagreb, a emitovanje je bilo na HRT. Jelena potpisuje režiju, scenaristi su Hana Jušić i Nikica Zdunić, producenti Ivan Lovreček i Bruno Mustić, što je bio povod za razgovor za Kurir.
Kako ste dobili poziv da radite seriju "Sram"?
- Pre tri godine sam zapravo dobila poziv od Ivana i Bruna s pitanjem da li bih režirala tinejdžersku seriju "The Outsiders", koju su u tom trenutku razvijali. Mi se tada nismo poznavali, jedina "preporuka" koju su imali je serija "#SamoKazem", koju sam ja režirala i čiji su oni bili veliki fanovi. Meni se dopalo to što su oni postavili kao jedan od svojih ciljeva da razvijaju tinejdžerske sadržaje za televiziju i internet, tu smo se prepoznali, i ubrzo je usledilo prijavljivanje na konkurs HRT za tinejdžersku seriju s hrvatskom adaptacijom uspešne norveške serije "Skam". Ta serija je svojevrstan fenomen zbog svog revolucionarnog načina distribucije, a naša adaptacija je osma po redu na svetskom nivou. Ja sam u proces bila uključena od samog početka, tako da su iza Bruna, Ivana i mene dve godine rada i razmišljanja o svemu.
Da li ste iznenađeni uspehom serije?
- Sa očekivanjima je uvek nezgodno, jer kao i u muzici ne postoji tačna formula da neka pesma bude hit. Čak ni to što je originalni "Skam" imao veliku popularnost u našem regionu nije moglo da bude nikakva garancija, tako da se mi time nismo bavili, sav fokus je išao na rad i razumevanje našeg zadatka. U trenutku kada sam počela montažu serije i kada mi je montažer rekao da misli da će serija biti veliki hit, prvi put sam osetila neko olakšanje. Najviše sam iznenađena fanovima iz celog sveta, koji svaku epizodu na Jutjubu detaljno komentarišu i podržavaju - i oni su jako zadovoljni. Mnogi komentarišu da je naša adaptacija najbolja od svih, a za jako kratko vreme smo dobili više od 10 miliona pregleda svih klipova na svim društvenim mrežama gde se emitujemo (Jutjub, Tiktok i Instagram).
Serija je doživela adaptacije u raznim zemljama. Šta je specifično za hrvatsku verziju?
- Svaka adaptacija donosi neku promenu u priči i prilagođavanju na lokalni kontekst. Hrvatsko društvo je drugačije od norveškog, pa će svako ko poznaje original primetiti promene u likovima, dijalozima, školi, porodici... Ono što takođe mislim da je velika promena jeste naš esetski pristup i poigravanje s nekim režijskim postupcima, jer smo hteli da govorimo savremenim jezikom današnjih tinejdžera koji su vizuelno vrlo osvešćeni i drugačije percipiraju istinitost i dokumentarizam koji je postojao u originalu.
Kritičari "Sram" nazivaju najvećom dramom o odrastanju našeg vremena. Šta je specifično kad radite seriju za mlade?
- Ključna stvar je razumevanje te usmerenosti na sebe, svoje ljubavne i prijateljske probleme koji su u tim godinama dominantni. Ti takozvani mali problemi jesu veliki u tim godinama, a svaka uspešna tinejdž serija nudi publici alate i načine kako da ih prevaziđu. "Skam" je dostojanstveno postavio tinejdžere kao nezavisne i odrasle ljude koji plivaju kroz tu melodramu života sami i uz pomoć prijatelja, uz mnogo topline i humora, i to je sigurno jedan od glavnih razloga uspeha. Naravno, bitnu ulogu igra i način emitovanja na društvenim mrežama i televiziji, ili tokom nedelje kroz klipove na društvenim mrežama.
Kako vi pamtite svoje odrastanje?
- Glumci iz serije su otprilike 16 godina mlađi od mene i jako mi je bilo zanimljivo da se vratim u taj period, posebno jer sam primetila da oni danas jako vole estetiku ranih dvehiljaditih, koja je obeležila i moje odrastanje. Taj period pamtim kao niz borbi sa samopouzdanjem, ali i kao period kada se stiču prave uspomene i pravi prijatelji, a to su upravo teme prve sezone. Zato sam uživala u svemu, jer smo napravili seriju koja tinejdžerima govori da nisu sami i da je sve to apstraktno sa čim se bore - potpuno normalno.
Da li pripremate nešto novo i u Srbiji?
- Trenutno ne, ali to je sigurno moj put čim izađem iz tekućih obaveza. Paralelno sa "Sramom" se emituje dečja emisija "Važne stvari" na RTS koju sam režirala, tako da čim splasne adrenalin, vraćam se u dalje planove.
"OVO SU MNOGO DOBRI RAZLOZI DA ME UBIJU" Vučić pokazao kakav je uspeh postigla Srbija, pa istakao: Uskoro će referendum ili izbori, tada olovkom menjajte vlast!