PISCI IZ SRBIJE NOVI ČLANOVI SLOVENSKE AKADEMIJE KNJIŽEVNOSTI I UMETNOSTI: Veliki uspeh za Milijana Despotovića i Željku Avrić

Printscreen/ Facebook/ Požega - oglasna tabla

Upravni odbor Slovenske Akademije književnosti i umetnosti, u Varni (Bugarska) na sednici od 14. juna 2024. godine, primio je u svoje članstvo pet novih književnika: Roza Bojanova (1953) iz Bugarske; Vladimir Skalski (1972) iz Slovačke; Milenko Stojić (1960) iz Hrvatske; Željka Avrić (1964), iz Sremske Mitrovice i Milijan Despotović (1952, iz Požege) iz Srbije.

Predsednica akademije Elka Nagolova, posle obrazlaganja i usvojenih predloga obratila se novim članovima rečima: „Zagrlimo srcem svih petoro članova i pozdravimo ih sa – Dobro došli među nas. Svaki od njih posvećen je ne samo svojoj ličnoj kreativnosti, već i društveno korisnim ciljevima i misijama.“

Željka Avrić je rođena u Banjaluci, živi i radi u Sremskoj Mitrovici. Piše poeziju i književne eseje i prikaze. Priloge objavljuje u časopisima za književnost, kulturu i umetnost. Objavila je šest zbirki pesama. Za sebe kaže da ima dva zavičaja. Pesme su joj prevođene na ruski i bugarski jezik. Više puta nagrađivana za pesme i cikluse pesama. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnika Republike Srpske.

Milijan Despotović je rođen u Subjelu, kod Kosjerića. Živi u Požegi, urednik je Književnih novina „Svitak“ i prvog časopisa za haiku poeziju na srpskom jeziku „Paun“. Ustanovio je književne nagrade koje se redovno dodeljuju u Požegi: "Mladi Momčilo" (2001); "Momčilo Tešić" (2005); "Hadži Dragan" (2009) i "Paunovo pismo" (2013) i "Mala paprika" (2017).

Printscreen/ Facebook/ Požega - oglasna tabla 
foto: Printscreen/ Facebook/ Požega - oglasna tabla

Piše poeziju za decu i odrasle, prozu, aforizme, književnu i likovnu kritiku, bavi se istraživačkom publicistikom. Objavio je 54 knjige.

Aforizmi, savremena i haiku poezija su mu prevođeni na: italijanski, francuski, španski, engleski, nemački, mađarski, slovenački, rumunski, rusinski, poljski, bugarski, makedonski, turski, ruski, japanski, arapski i grčki jezik. Zastupljen je u više antologija savremene i haiku poezije, kod nas i u svetu. Dobitnik je više književnih nagrada, kod nas i u inostranstvu. Nagrađivan je i za delatnost u kulturi.

Kanadski časopis „Levres urbaines“, koji finansira Ministarstvo kulture Kanade, posvetio je 1997. svoj 29. broj poeziji Milijana Despotovića (u prevodu Mirjane Mihajlović iz Niša) i kanadskog pesnika, akademika Adre Rua.

Član je Udruženja književnika Srbije. Za redovnog člana Matice Srpske (Novi Sad), primljen je 2009. godine. Počasni je član Kuće kulture Nadži Naman (Maison Naaman pour la Culture), iz Libana, od 2018.

(Kurir.rs)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

SAMO NJIH 29 PRIJAVLJENO ZA SRPSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST! Ivanović: Misle da moraju u nastavnike, a moguu se baviti i OVIM poslovima  kurir televizija