Ako vam ikad čudovište bude u dometu, nadam se da se nećete dvoumiti da ga ubijete na mestu. Telo nam pošaljite u hladnom skladištu, stoji u jednom pismu

Članovi Prirodnjačko-istorijskog muzeja kovali su zaveru da ulove i ubiju čudovište iz Loh Nesa a da potom njegov leš odnesu u London, piše Raša tudej.

Do sada neobjavljeni dokumenti svedoče o tome da su se predstavnici muzeja tridesetih godina 20 veka obratili lovcima na glave kako bi ubili mistično stvorenje.

"Ako vam ikad čudovište bude u dometu, nadam se da se nećete dvoumiti da ga ubijete na mestu. Telo nam pošaljite u hladnom skladištu", stoji u pismu koje su poslali predstavnici Prirodnjačko-istorijskog muzeja.

Do 1934, godine i Istorijski muzej iz Londona i Kraljevski škotski muzej iz Edinburga su želeli čuvenu Nesi - živu ili mrtvu.

Kraljevski škostski muzej napisao je potom Godfriju Kolinsu, tvrdeći da čudovište iz Loh Nesa pripada Škotskoj.

"Muzej izričito naglašava da Kraljevski škotski muzej polaže pravo na čudovište, kad god njegovo mrtvo telo bude dostupno. Ne možemo da dozvolimo da poslednje prebivalište čudovišta iz Loh Nesa bude u Engleskoj. To bi sigurno rasplamsalo nacionalizam u Škotskoj", stoji u pismu.

Ovu zaveru je otkrio Devid Klark.

"Mnogi uticajni ljudi, pa čak i poslanici u parlamentu, verovali su da Nesi postoji pa je vršen veliki pritisak na Škotsku da ga zaštiti. Tokom tridesetih godina dvadesetog veka čudovište je postalo simbol Škotskih nacionalista koji su želeli da policija zaštiti Neis od lovaca na glave. Nesi je postala škotska ikona - simbol nacionalnog identiteta. Mnogi su bili besni zbog mogućnosti da leš čudovišta završi negde u Engleskoj", kaže Klark.