(FOTO) Evo gde je najteže otići
Ovaj svetski putnik kaže da je gotovo u svakoj zemlji prošao kroz nekakvu avanturu, ali ističe i da je sa nekim državama predstava počela i pre nego što je otišao. Kao Amerikanac Podel ima jedan od najmoćnijih pasoša sveta, međutim čak ni njemu nije bilo lako da uđe u neke zemlje, a Severna Koreja nije jedna od njih.
Za Podela, pustinjsko kraljevstvo bilo je jedno od najnejpristupačnijih destinacija. Od 2000. do 2009. godine nije mogao da dobije turističku vizu, iz prostog razloga što do tada Saudijska komisija za turizam i starine nije izdala ni jednu jedimu turističku vizu nemuslimanskoj osobi do tada.
Podel kaže da je mislio da će morati da se preobrati u Islam i da nauči Kuran kako bi mogao da dovrši svoju misiju.
Jednom prilikom mu je saudijski konzularni službenik čak rekao: "Slušaj, imamo dovoljno novca od nafte, ne treba nam tih par dolara od turista".
Na kraju, da bi ušao u zemlju, morao je da se švercuje kao deo ekspedicije predstavivši se kao profesor arheologije i stručnjak za grnčariju.
Kiribati je toliko mali i siromašan da nema nijednu ambasadu, već samo 8 konzulata raštrkanih po svetu. Zbog toga, najbliže mesto na kojem je Pedel mogao da dobije vizu bio je Fidži, do kojeg ka je put koštao više od 2000 dolara.
Čad
Ova zemlja za izdavanje vize traži pismo prepiruke ili potvrdu hotela u kojem odsedate ako idete u glavni grad N'Đamenu. Pored toga potrebno je temeljno opisati svrhu putovanja. Kako bi to dobio od hotela, morao je da plati sobu 300 dolara za noć.
Nauru
Nauru, maleno ostrvo na Pacifiku, bilo je 60ih i 70ih godina prošlog veka dom najbogatije nacije po glavi stanovnika, usled ogromnih zaliha vrednog ptičjeg đubriva koje su ptice taložile na ostrvo milionima godina.
Nauru je u međuvremenu postao sigurno mesto za izbeglice i kriminalce koji se bave pranjem para, zbog čega je sve do prošle godine bilo gotovo nemoguće dobiti turistički vizu.
Somalija je uništena decenijama rata i terorizma, zbog čega su joj neophodni turistički dolari. Međutim, vlada nije toliko srećna povodom posetilaca jer ne želi da neko bude kidnapovan ili ubijen. Ipak, neki hoteli i gostionice su otvoreni, mada najrađe primaju diplomatske zvaničnike i nevladine organizacije, pre nego turiste.
Da biste mogli da posetite Somaliju, potrebno je da plaćate obezveđenje 1.350 dolara dnevno, kako bi vas čuvali kada god izađete na ulicu. Za te pare u pratnji ćete imati terenca otpornog na metke i čitavu malu vojsku sa sve komandirom.
Sudan
Vlada u Kartumu vrlo je oprezna sa strancima koji ulaze u zemlju, pre svega zbog nestabilne politilčke situacije koju su izazvali masakri ne-arapskog stanovništva. Zbog toga, za turiste postoje stroga ograničenja i pravila gde mogu da idu i šta smeju da slikaju.
Angola je bila bila za Podela ubedljivo najnepristupačnija zemlja koju je posetio, što znači na svetu. Neobično komplikovan postupak za dobijanje vize povezan je sa uverenjem da stranci jedino dolaze u Angolu kako bi ukrali i prošvercovali dijamante.
Pored toga, Angola Amerikancima skoro da i ne izdaje vize, usled podrške SAD oružanim pobunjenicima protiv kojih je vlada 27 godina vodila građanski rat u kojem je stradalo više od 500.000 ljudi.
Za dobijanje vize, i ovde je Podelu bila potrebna veza, koju mu je obezbedio visoki državni zvaničnik.
(Newsweek.rs)
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs
Ovde lako krene po zlu: 10 najopasnijih gradova sveta (FOTO)
Ono što niste znali o Pablu Eskobaru: Ložio je vatru parama, a na gumice kojima je vezivao novac davao je 2.500 dolara mesečno
Ovo je 10 najzdravijih namirnica na svetu
Uhapsiće vas zbog poljupca ili žvakanja žvake: Ovo je 10 najčudnijih zakona sveta
Da li biste se usudili da se provozate: Top 5 najopasnijih puteva na svetu (FOTO) (VIDEO)
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)