Nekada davno, primalac paketa ili pisma morao je da plati troškove poštarine po prijemu. Zbog ovog zakona, bilo je vrlo lako odbiti neželjenu prepisku.

Simon de Brien i Maria Žermen, upravnik pošte i njegova ljubavnica u 17. veku čuvali su sva pisma koja su bila vraćena, nadajući se da će jednog dana neko doći po njih. Niko ih nije tražio, ali reči sadržane u ovim drevnim pismima sada je dat novi život.

1926. godine, ogroman kovčeg pun sa hiljadama pisama doniran jemuzeju u Hagu, ali 2.600 pisama, koliko sadrži kovčeg, mnoga od njih su neotvorena, tek sada se izučavaju od strane tima akademika iz Lejdena, Oksforda i Jejla.

Jedno pismo je očajno izjašnjavanje o krivici od žene koja je saznala da je trudna. Prijemnik, bogati trgovac, odbio je pismo bez da ga je i pogledao, verovatno jer je znao da se u njemu nalaze vesti da će postati otac.

Još jedno pismo od druge žene napisano istom trgovcu u ime "zajedničkog prijatelja". Prijateljica je pevačica koja je otišla u Pariz gde je otkrila da je trudna. Trebao joj je novac od trgovca koji bi vratila. U odbijenom pismu, prijateljica moli za pomoć.

Postoje na stotine i hiljade ovakvih srceparajućih pisama poput gore spomenutog. Zbirka sadrži pisma aristokrata, špijuna, trgovaca, izdavača, glumaca, muzičara, jedva pismenih seljaka i visoko obrazovanih ljudi. Pisma su pisana na francuskom, španskom, italijanskom, holandskom i latinskom. Evropa je u to vreme bila u toku velikih političkih previranja, mnoga pisma otkrivaju kako je to bilo biti živ za vreme rata.

neotvorena-pisma.jpg
Foto: Firsttoknow


Jedan čovek iz Francuske 1702. godine piše svom bratu muzičaru da ne putuje kroz Pariz jer je njegov kolega muzičar nateran da se pridruži vojsci. On je dodao upozorenje: "Ako dolaziš ovde, ne donosi svoj instriment niti bilo šta drugo."

Jedna žena napisala je ljubavno pismo, prilažući odsečak papira sa golubom koji drži srce u plamenu. Ona piše: "vernost koju si mi obećao i koju sam ti ja dala svom svojom dušom." Njen ljubavnik je odbacio pismo koje je ostalo nepročitano do sada.

(First to Know)