Od projektila koje navode golubovi, preko delfina lovaca na mine, pa sve do slepih miševa opremljenih bombama, životinje su uvek imale primenu u ratu. Pitanje je bilo samo ko će imati luđu a ko korisniju ideju

Sve do trenutka kada je moderna mašinerija stupila na scenu, životinje su neretko igrale odlučujuću ulogu u bitkama i ratovima, piše Newsweek.

Džingis Kan je pomoću svoje vešte, izdržljive i brze konjice iskovao jedno od najvećih carstava u istoriji, ali mongolski vladar nije jedini koji je na genijalan način koristio potencijal životinja u borbi.

Od 200 kilograma teškog medveda do projektila koje navodi golub, ovo je devet najneverovatnijih upotreba životinja u svrhe rata:

zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 

1. Ratni slonovi

Slonovi se koriste u ratovanju od najdavnijih vremena. Njihovu zastrašujuću veličinu i pojavu prva je koristila drevna Indija, a sledili su je Aleksandar Makedonski, Hanibal i Pir.

Red slonova je obično bio raspoređen ispred pešadije kako bi na na čelu vojske pojurio ka neprijateljskim redovima brzinom od oko 30 kilometara na čas. Prednost ovih životinja u odnosu na konje jeste što se ne boje pešadije sa kopljima, već ih zbog svoje konstitucije lakše izbegavaju nego konji. Osim za bitku, slonovi su bili izuzetno pogodni za prenos ratne opreme i drugog tovara.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 

Psihološki uticaj slonova na neprijateljsku vojsku bio je možda najznačajniji faktor koji je često dovodio do toga da se redovi rasprše i vojska pobegne “prestravljena”.

Sa pojavom topova slonovi su postali nepraktični. Ove životinje bile su prilično otporne na muskete, ipak, za topove su bili laka meta.

I pored toga, slonovi se i dalje koriste u vojne svrhe u nekim delovima sveta, a poslednji put je zabeleženo da ih je za transport oružja koristila Iračka vojska 1987. godine.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 

2. Delfini lovci na mine

Tokom 60ih godina prošlog veka američka mornarica je pokrenula niz studija sa ciljem proučavanja delfina. U početku, istraživanja su bila ograničena na hidrodinamiku, odnosno primenu modela kretanja delfina na unapređivanje torpeda.

Krajem decenije, međutim, program američke mornarice prerastao je u veliki projekat koji i dalje traje. Mornarica je počeka da trenira delfine za lociranje mina i druge bezbednosne misije kao što je zaštita od neprijateljskih ronilaca. Kada bi pronašao minu, delgin bi puštao bovu sa lokatorom koji bi otkrio poziciju pretnje.

Tokom rata u Iraku 2003. godine delfini su uspešno locirali preko 100 mina u zalivu Um Kasr.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


3. Protiv-tenkovski psi

“Operacija Barbarosa”, odnosno invazija nacističke Nemačke na Sovjetski Savez uhvatila je Staljina prilično nespremnog. Kako bi zaustavili nadiruće trupe, Sovjeti su koristili sva moguća sredstva. Tada su prvi put iskorišćeni psi koji su bili trenirani da se bace pod tenk i tako izazovu eksploziju koja bi ga onesposobila ili uništila.

Sovjeti su tvrdili da je oko 300 tenkova uništeno na ovaj način.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


4. Borbene svinje

Svinje su u nekoliko drevnih tekstova opisane kao najefektivnije oružje protiv slonova. Ratni slonovi se navodno plaše skiče svinja, a u bici su ih koristili i Aleksandar Veliki i Rimljani.

Rat zbog rezultata u fudbalu: Ovo su najbizarniji sukobi u istoriji čovečanstva

Tokom opsade grčkog grada Megara 226. godine pre nove ere, stanovnici ovog mesta iskoristili su zapaljene svinje kako bi rasterali slonove koji su se razbežali u panici i pritom ubili veliki broj svojih vojnika.

5. Slepi miš bomba

Tokom Drugog svetskog rata SAD su u svrhe borbe protiv Japana razvile takozvanu “slepi miš bombu”. Bomba je sadržala 26 ćelija sa po 40 slepih miševa u svakoj. Nakon ispuštanja otvorio bi se padobran koji bi omogućio svim slepim miševima, opremljenim eksplozivom, da se razlete oko mete.

Kako su japanski gradovi tada bili pretežno izgrađeni od drveta, cilj je bio izazvati masovne požare. Projekat je na kraju obustavljen kada je razvijena atomska bomba.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


6. Odbrambeni morski lav

U okviru istog programa u kojem su trenirani delfini, nalazili su se i morski lavovi. Nekada su čak i zajedno učestvovali u misijama zaštite od ronilaca i drugih uljeza.

Američka mornarica je u misiji prvi put koristila morske lavove 1970. godine.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


7. Projektili koje navodi golub

Projekat “Golub” američke mornarice razvio je B.F. Skiner. Iako je ideja o projektilu kojeg bi navodio golub brzo odbačena, u početku je veoma obećavala. Golubi su bili trenirani da kljucaju metu na navigacionom ekranu i tako održavaju kurs projektila.

Projekat je otkazan 1944. godine, a ponovo je pokrenut 1948. Pet godina kasnije nastali su prvi sistemi za navođenje projektila i ideja o golubovima je odbačena.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


8. Medved vojnik

Posle poraza nacista, 22. poljska logistička brigada je oslobođena iz zarobljeništva u Sibiru i uputila se na dug put ka preko Persije ka Africi. Tada su vojnici sreli Vojteka, medveda koji je postao njihova maskota. Sa vojnicima je jeo, pio alkohol i čak pušio cigarete.

Nakon dugog puta preko Bliskog istoka, brigada je sa medvedom stigla u Egipat odakle je trebalo da plove u Italiju kako bi se pridružili ratnim dejstvima. Kako su vojna pravila o zabrani transfera životinja kroz ratnu zonu, poljska brigada je uradila jedino što je mogla - registrovala je Vojteka kao vojnika. Dvesta kilograma teška životinja prenosila je municiju mnogo brže od svih u četi. Brigada ga svog životinjskog prijatelja Vojteka ovekovečila tako što ga je unela u svoj zvanični grb.
zivotinje-rat.jpg
Wikipedia 


9. Mačke špijuni

“Akustična maca” bila je projekat američke obaveštajne agencije CIA koja je želela da uz pomoć mačaka špijunira Kremlj i sovjetske ambasade.

Mačkama su ugrađeni čipovi koji su se nalazili u ušnim kanalima, i radio predajnik u temenu lobanje. U teoriji, mačke je trebalo da budu mobilni i lukavi ali nepredvidivi agenti.

Prvu mačku koja je puštena u blizini sovjetske ambasade u Vašingtonu ubio je automobil. Očekivano, CIA je prekinula 20 miliona dolara vredan projekat zbog velikih teškoća u treniranju mačaka da urade bilo šta na komandu.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Osvajanje Sibira: Kako je Rusija postala najveća zemlja na svetu

Trka za dušu: Ovako su se religije širile svetom (VIDEO)

Kada je haos osvojio Evropu: Ratovi, glad i kuga u Malom ledenom dobu

Car protiv Sultana: Imperijalno nasleđe vreba iza sukoba Rusije i Turske

Samouništenje: Ova animirana mapa prikazuje sve nuklearne eksplozije u istoriji (VIDEO)