Sam dan petak pa još i 13. imaju dugu istoriju simbola loše sreće, a kombinacija ta dva elementa čini petak, 13. u mesecu danom koga se mnogi najviše plaše.

Mnogi veruju da se broju 13 pripisuje da donosi nesreću još od biblijskih vremena. Za Judu, koji je izdao Isusa Hrista, tvrdi se da je bio 13. gost na poslednjoj večeri pa se čak i danas smatra da nije dobro biti trinaesti gost za stolom.

(VIDEO) DA VAM SE ZALEDI KRV U ŽILAMA: Ovo je 13 najjezivijih činjenica o Petku 13!

Na Zapadu, neki čak idu tako daleko da na mesto br. 13 posade lutku ili plišanog medu kako bi se razbila loša karma najnesrećnijeg broja. U skandinavskoj mitologiji, jednu važnu večeru za bogove pokvario je 13. gost, po imenu Loki i zbog toga je čitavim svetom zavladao mrak.

broj-13-baksuz-petak-13.jpg
Profimedia 

Praznoverje u vezi s brojem 13 vrlo su rasprostranjene i danas – u nekim hotelima ne postoji soba s tim brojem, mnoge visoke zgrade “nemaju” 13. sprat već “skačemo” direktno s 12. na 14. a u nekim aviokompanijama su rešili da izbace pločicu s nesrećnim brojem sa reda sedišta na kojem bi trebalo da stoji.

"Primio" se i kod Srba

Dok naučnici imaju podeljena mišljenja odakle potiče ovo verovanje, gubici svetske privrede zbog izostanka sa posla ili nedonošenja poslovnih odluka ovog dana mere se stotinama, pa čak i milijardama dolara.

- Strah od petka trinaestog je relativno novijeg datuma. Smatra se da je u evropsku tradiciju ušao tek u 19. veku. Naša zemlja bila je plodno tlo za ovo sujeverje jer su verovanja zasnovana na magiji deo naše tradicije - kaže etnolog Bojan Jovanović:

- Uvreženo je shvatanje da petak predstavlja loš dan jer simbolizuje kraj nečega, dok je ponedeljak početak. Sa druge strane, broj 13 je baksuzan jer dolazi posle broja 12, koji je u više tradicija opisan kao idealan broj.

Već stotinama godina se veruje da je petak najnesrećniji dan u godini. U slavnim “Kenterberijskim pričama” Džefrija Čosera, napisanim u XIV veku, piše “a u petak se sruči sva nesreća”. U Velikoj Britaniji, petak je dugo bio “dan za vešanje” jer se upravo na taj dan vršila egzekucija svih osuđenih na smrt.

broj-13-baksuz-petak-13.jpg
Profimedia 


Na Veliki petak razapet je Isus Hrist, ali se u mnogim zemljama veruje da rođene na taj dan prati velika sreća. Upravo zbog te svete veze s petkom, mornari će često krenuti na duga putovanja upravo na kraju nedelje.
Verovali ili ne, kombinacija petka i 13. dana u mesecu se od relativno skoro smatra simbolom velike nesreće. Ta vrsta praznoverice datira od pre stotinak godina, a postoji čak i naziv za tu vrstu fobije - paraskevidekatriafobia.

crna-macka-groblje-petak-13-sujeverje-baksuz.jpg
Dragan Kadić 

Koliko se broj 13 smatra baksuznim govori i činjenica da mnogi svetski aerodromi nemaju piste, izlaze, niti sedišta u avionu pod tim brojem. U mnogim bolnicama često ne postoji soba broj 13, a u Firenci kuće koje se nalaze između brojeva 12 i 14 označene su brojem 12 i po.

U holandskom gradu Utrehtu, na železničkoj stanici, ne postoji peron sa brojem 13, kao ni automobil sa tim brojem u Formuli 1. Uklonjen je pošto su dva vozača bolida broj 13 poginula u udesima.
Mnogi trideskafobi upiru prstom i u neuspelu misiju svemirske letilice Apolo 13. Više od 80 odsto svetskih nebodera nema 13. sprat, dok se u nekim zemljama kao što su Amerika i Kanada, sprat označava kao 12a.

Procenjuje se da svetska ekonomija svakog petka trinaestog izgubi više od 900 miliona dolara zbog toga što ljudi tog dana izbegavaju svoje uobičajene aktivnosti.

(Agencije)