ZAŠTO NAM JE LAJK TOLIKO VAŽAN? Devojka se ubila jer joj seksi selfi nije dobio 100 lajkova
"Ubila se jer joj seksi selfi nije dobio 100 lajkova!" Ova neverovatna rečenica mogla bi uskoro postati sve učestaliji naslov crnih hronika, u kojem će suština uviek biti ista, samo će uzrok varirati. Koliko smo danas opsednuti životom na društvenim mrežama, koliko težimo lajkovima i virtuelnom prihvaćanju i da li nas to odvaja od stvarnog života u kojem se sve slabije snalazimo?
Poljski sociolog Zigmun Bauman, jedan od najvažnijih i najuticajnijih sociologa današnjice, stručnjak za globalizaciju, modernizam, postmodernizam, konzumerizam i etiku, stvari vidi ovako:
"Internet zaglupljuje ljude jeftinom zabavom. Društvene mreže se nameću kao svojevrsna zamena za zajednicu. Ipak, razlika je sledeća: zajednici pripadate vi, a u slučaju društvene mreže situacija je obrnuta: ona pripada vama. Osećate kontrolu, brišete i dodajete prijatelje kao od šale i osećate se malo bolje živeći u ovom individualističkom dobu, gde je najveći strah - samoća. Ipak, istovremeno gubite društvene veštine, osećaj stvarne komunikacije sa ljudima. Komunkacije koja vam je potrebna čim izađete na ulicu, odete na posao", tvrdi Bauman.
Oni koji su rođeni u drugoj polovini prošlog veka, pa i oni koji su svetlo dana ugledali 2000. i danas se ne odvajaju od tableta, kompjutera, mobilnog? Stvari su se promenile. Dobar deo naših života, sviđalo se to kome ili ne, odvija se na - društvenim mrežama.
U poslednje vreme mnogo je pažnje posvećeno fenomenu adiktivnosti o društvenim mrežama. Psiholog iz BiH, Eldin Džanko precizira kako se i kojim postupcima konkretno razvija fenomen adiktivnosti o društvenim mrežama? Šta to društvene mreže pružaju korisnicima, a da oni postaju zavisni o njihovoj upotrebi?
"Kada surfujemo internetom, dopisujemo se putem društvenih mreža, šopingujemo onlajn, igramo igre ili posećujemo pornografske stranice, doživljavamo snažan ugođaj ili uzbuđenje u mozgu koju u tom intenzitetu retko možemo doživeti u realnom prostoru i vremenu. Na društvenim mrežama dobijamo lajkove i upoznajemo nove ljude. Redovito smo u prilici da vodimo razgovor sa više osoba paralelno ili u grupnom četu. To se pak u realnom životu ne dešava često, nego u posebnim prilikama kao što su rođendanske zabave, svadbe i slično", pojašnjava Džanko.
"Na društvenim mrežama svi želimo kao i u realnom svetu da se prikažemo na bolji i lepši način. Mi smo jednostavno takvi i to moramo prihvatiti kao deo realnosti u kojoj živimo. Društvene mreže s druge strane mogu pomoći razotkrivanju tog procesa prenesenog iz realnog svijeta.
Društvene mreže često otkriju nivo opšteg obrazovanja pojedinca, njegovu ili njenu pismenost, sposobnost prosuđivanja različitih društvenih i političkih situacija i često razotrkivaju skrivene političke stavove koji se kriju od očiju javnosti. Zbog toga trebamo društvene mreže koristiti pametno i mudro kako bi što brže i lakše razotkrili lažne stavove, prezentacije i maštarija kojima nas svakodnevno i sistematski zatrpavaju".
(Depo.ba)
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!