PAKLENO DETINJSTVO SUPERMODELA: Obrezali je sa 5, sa 13 udali za starca
Supermodel Varis Diri (48) je svetsku slavu stekla zahvaljujući ulozi u filmu o Džejmsu Bondu, ali i modnim kampanjama za "Šanel", ali je za ovu lepoticu svet čuo još 1997. kada je priznala da je kao devojčica obrezana. Ona je život, pored posla, posvetila borbi protiv ove prakse kojoj se devojčice trećeg sveta i dalje podvrgavaju.
Varis, koja danas živi u Poljskoj sa svoje četvoro dece, imala je samo pet godina kad su joj u rodnoj Somaliji osakaćene genitalije, a u 13. je primorana da se uda za čoveka koji je bio 47 godina stariji. To joj nije ostavilo izbora osim da pobegnde u Mogadiš, gde je imala rođake.
Varis se kasnije preselila u London i tu je neko vreme radila u Mekdonaldsovom restoranu, gde ju je devedesetih primetio jedan modni fotograf. To je bio početak njene karijere supermodela u toku koje je bila zaštitno lice "Šanela", ali i igrala u filmu o najčuvenijem filmskom agentu Džejmsu Bondu.
Međutim, svest o tome da hiljade devojčica i dalje proživljavaju isti pakao kroz koji je i sama prošla, naterala ju je da javno govori o svom iskustvu i počne da se bori protiv ove prakse. Tako je i imenovana za ambasadora Ujedinjenih nacija, a pokrenula je i sopstvenu humanitarnu fondaciju "Pustinjski cvet" koja radi na zaštiti devojčica.
"Da neki belac ili belkinja vide obrezano belo dete, oko toga bi se podigla čitava bura i stalo bi se na kraj takvom mučenju. Ovde se ne radi o rasi ili religiji, to što pripadaju zemljama trećeg sveta, ne znači da je u redu da budu tako okrutno sakaćene", ispričala je Varis.
Ona bi volela da se o ovoj tematici više govori, da to bude tema političara i aktivista, jer je to jedini način da se javnost osvesti i da se tome stane na put. Ona je u toku višedecenijske borbe otvorila bolnicu u Berlinu koja žrtvama genitalnog sakaćenja nudi rekostruktivne zahvate, a nada se da će u budućnosti uspeti da ovu inicijativu realizuje i u Keniji, Etiopiji, Holandiji i Švajcarskoj.
Sakate ih da bi bile čiste za brak
Ozloglašena praksa za koju se u zemljama gde je zastupljena smatra da je način da devojčica ostane "čista" za brak obično se primenjuje pre 15. godine, ali vrlo često i na bebama, pa i novorođenim devojčicama. Uzrokuje ogroman bol, rizik od infekcije, a može dovesti i do ozbiljnih problema kasnije prilikom porođaja.
Mada je u Britaniji zabranjeno zakonom, obrezivanje devojčica je poslednjih godina veliki problem s kojim se ova zemlja bori, a zastupljeno je mahom kod imigranata iz Afrike. Trenutno se oko 66.000 žena koje su kao male osakaćene bori sa posledicama, dok je više od 20.000 u riziku da ih stigne ista sudbina. U svetu je trenutno više od tri miliona žena obrezano, a većina ih dolazi iz istočnoafričkih zemalja kao što su Uganda, Kenija i Somalija. Praksa je široko zastupljena i u Saudijskoj Arabiji, Indoneziji, Jemenu...
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!