Bora Mirković je bio opsesivan lik i moralno čist kao suza. On je organizator 27. marta 1941. Nažalost, ovakve ljude uvek prati tragična sudbina. Završio je kao invalid sa polomljene obe noge, ispričao je glumac o liku kojeg igra

Lazar Ristovski, jedan od onih koga ćemo gledati već u prvoj epizodi Ravna Gora, koja večeras kreće sa emitovanjem, igra generala Boru Mirkovića, kraljevog oficira, organizatora 27-martovskog puča.

"Volim da igram oficire. Što veći čin to bolje. Uniforma mi dobro stoji", rekao je kroz osmeh priča Ristovski, a onda nastavlja ozbiljnim glasom i s poštovanjem prema važnoj istorijskoj ličnosti koju tumači:

"Bora Mirković je bio opsesivan lik i moralno čist kao suza. On je organizator 27. marta 1941. Nažalost, ovakve ljude uvek prati tragična sudbina. Završio je kao invalid sa polomljene obe noge, a Englezi su ga čuvali u Egiptu za vreme rata".

Ristovski naglašava da je Radoš Bajić izvrsni scenarista i reditelj koji "čvrsto stoji i istinom i moralnošću brani događaje, vreme i likove koji se pojavljuju u seriji". A lepeza je velika, od Draže do Tita.

"Kada odgledaju seriju, zlonamerni će biti razočarani!", smatra Lazar Ristovski.

Na čelu tog naroda o kome je reč u serije bio je general Draža Mihailović. On se pojavljuje u četvrtoj epizodi, a igra ga Nebojša Glogovac.

"Josipa Broza smo dobro upoznali kroz milione slika, video-snimaka, podataka..., samo još ne znamo ko je on, da li je on taj iz Kumrovca; dok o Draži tačno znamo i ko je i odakle je, ali ne znamo gde je sahranjen", objašnjava Glogovac.

Dragan Bjelogrlić, koji u "Ravnoj gori" igra Josipa Broza, takođe smatra da je Titova biografija prilično misteriozna.
"Dominantne su mi dve njegove kontroverzne osobine. Prvo ta toplina koju je širio, a drugo, to što je bio izuzetno hladan i surov u svojim odlukama", rekao je Bjelogrlić.

Daleko od centara odlučivanja, u selu Planinica na Ravnoj gori živi Stanoje Taralić sa svojom porodicom. - Ta ljudska priča pokazuje koliko je užas rata uticao na jednog malog čoveka i raspad njegove porodice. Stanoje gubi decu, jedan sin odlazi u četnike, drugi u partizane, a ćerku, devojčicu od 16 godina mu odvodi nekakav učitelj, skojevac. Ali to je tragedija našeg naroda, a Stanoje je metafora za ono što se zove mali čovek ili antiheroj u ratnim vremenima - zaključuje Milenković.

U prvoj epizodi "Napad" videćemo šta se dešavalo 5. aprila uveče i 6. aprila ujutru 1941. godine uoči bombardovanja Beograda; o čemu se raspravljalo u Generalštabu, šta se dešavalo na Dvoru, u Skadarliji i fabrici u Rakovici, ali i u selu Planinica na obroncima Ravne gore gde živi porodica Taralić, kroz čiju ćemo sudbinu sagledati strašni bratoubilački rat...

http://www.youtube.com/watch?v=u5CcxAeWX4k