Trenutak kad biste poželeli u svoj život da uključite i simpatiju ili dečka posebno je stresan za roditelje. Donosimo vam nekoliko saveta kako zrelo i odgovorno da popričate s njima o tom problemu zabrane izlazaka i "sastanaka"

Ako mislite da ste jedini toliko nesrećni da se rodite u porodici previše zaštitnički nastrojenih roditelja – varate se. Nije to tako neuobičajeno, pogotovo u ovo vreme kad opasnosti vrebaju sa svih strana: alkohol, droge, maloletnička prostitucija, manijaci koji vrebaju na internetu…pokušajte da shvate i svoje roditelje. Iako vam se možda ne čini da je tako, žele vam samo najbolje.

Trenutak kad biste poželeli u svoj život da uključite i simpatiju ili dečka posebno je stresan za roditelje. Donosimo vam nekoliko saveta kako zrelo i odgovorno da popričate s njima o tom problemu zabrane izlazaka i "sastanaka". Ako im pokažete da ste promislili o svemu i iz njihove perspektive – shvatiće da ste odgovorni i lakše popustiti.

Ako ste do sad problem zabrane izlazaka rešavali stavom – cvilenjem, plakanjem, vikanjem i protestovanjem, možda čak i laganjem i bežanjem iz kuće, verovatno niste postigli mnogo. Postoji način kako da to promenite.

1. Ne insistirajte na tome dok ne pronađete nekoga s kim biste zaista želeli da izađete na sastanak

Nemojte ulaziti u “fajt” sa roditeljima dok ne upoznate nekoga ko je toga vredan. Iako vas možda i same reči: “Ne smeš” dovode do ludila i buntovnog osećaja, pokušajte se suzdržati. Možda se spasite od nekog lošeg sastanka koji biste ionako želeli da zaboravite.

2. Iskreno popričajte s roditeljima

Kad odlučite da je to to, nemate drugog izbora! Iskreno popričajte s roditeljima, zrelo i mirno, po mogućnosti kad ste dobro raspoloženi. Roditelji žele da vas upoznaju, žele da znaju šta vam se u životu događa i ako im se otvorite imaćete osećaj da vam moraju vratiti istom merom.

3. Saznajte zašto ne žele da izlazite

Otvoreno ih upitajte zašto vam brane izlaske (na lep način). Možda žele da se posvetite školi ili isle da ste premladi ili jednostavno nisu spremni da vas izgube. Saznajte o čemu se radi i pokušajte to popraviti – budite bolji u školi, prisniji s roditeljima ili odgovorni u svom ponašanju. Pokažite im da su njihovi strahovi neosnovani.

4. Dokažite im i pokažite da ste dovoljno zreli za taj korak

Pokažite im da ste dovoljno zreli i odgovorni: poštujte dogovor oko sata kad se morate vratiti kući, pridržavajte se njihovih pravila, čistite za sobom i nemojte uvek zanovetati ako vam nešto zabrane. Ako vam kažu “ne” nemojte se svađati. Možete kroz suze i cvilenje sto puta reći da ste odrasli i zreli, ali dok to ne potkrepite ponašanjem – neće vam verovati.

5. Pristanite na kompromis

Ne ulazite u razgovor odlučni da će sve biti po vašem! Moraćete pristati na kompromis. Ako se radi o školi, dogovorite se da ćete održati ili postići određeni prosek pa će vam dozvoliti da idete na sastanak ili obećajte da ćete svak veče učiti 1 sat. Ako su nesigurni oko izlazaka, obećajte im da ćete više vremena provoditi kod kuće. Takve stvari! Ali, pazite da ne dajete obećanja koja ne možete održati! Ako jednom zaribate, napravili ste 3 koraka unatrag.

6. Ne cvilite, ne preklinjite, ne dramite…

Okej, svi znamo da su roditelji nekad toliko naporni da nam dođe da počupamo kosu s glave, a to su momenti kad nas sve uhvati ludilo. Pokušajte takve epizode maksimalno da izbegavate. Razmišljajte o dugoročnom cilju – malenim koracima slobode. Plakanje će učinit stvari još gorima, suzdržavajte se i vežbajte živce!

7. Dajte roditeljima vremena

Jednom kad se razgovor završi, vašim roditeljima će možda trebati neko vreme da se prilagode onome što ste rekli i obećali, a ako nastavite sedeti preko puta njih i buljiti u nadi da će odlučiti odmah – mogli biste ih uznemiriti. Dajte im vremena. Dajte im par dana da porazgovaraju međusobno. Ako je i dalje odluka ne, odaberite roditelja s kojim ste bliskiji i bolji i krenite iz tog smera. Porazgovarajte s majkom, ako ste bliži s njom, a onda dopustite da ona reši stvari s ocem.

8. Dopustite im da upoznaju vašeg dečka

Velike su šanse da će roditelji poželeti da upoznaju tog dečka pre nego vam dozvole da odete na sastanak. Stoga im udovoljite. Ako vam nije prijatno da ga dovedete kući, recite im tako. Ispričajte im čime se bavi, gde ste se upoznali, kakve ocene ima, sve što znate o njegovoj porodici. Bolje nego da oni fantaziraju i maštaju o svim ovim stvarima! Nije nikakvo čudovište, pokažite to i njima!

9. Malim koracima!

Ako vam se čini da su skoro popustili, ali se još uvek premišljaju, pokušajte da idete malenim koracima! Umesto da insistirate na sastanku 1 na 1, organizujte bupli sastanak ili grupni izlazak s prijateljima. Pozovite hrpu prijatelja i pogledajte film u bioskopu. Napravite ovo par puta da se roditelji priviknu na ideju da se družite s (dramatična pauza!) – dečkima!

10. Budite spremni da čujete "ne" kao odgovor

Iskreno, nekad neće biti važno išta od onoga što ćete reći. Roditelji će i dalje biti protiv. Dozvolite im tu odluku i pokušajte pričekati nekoliko nedelja ili mesec pa pokušajte ponovo. Ako budete navaljivali svaki dan izazvaćete suprotan učinak, a pogotovo ako krenete da se iskradate i bežite iz kuće. To možda pali u tv serijama, ali nemojte to pokušavati sa svojim roditeljima.

(teen385)