SRPSKA JOVANKA ORLEANKA: Milunka Savić u ediciji Žene u vrtlogu istorije
KRAGUJEVAC - Srpska heroina iz balkanskih ratova i Prvog svetskog rata i jedina žena na svetu koja nosi najviši francuski orden - Ratni krst sa palmom uskoro će "dobiti" knjigu posvećenu, pre svega, njenoj neizmernoj hrabrosti.
Autorka je književnica Vojislava Latković iz Kragujevca, koja je rekla da bi biografska knjiga, o srpskoj bombašici u tri rata, trebalo da bude promovisana u oktobru, na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu.
Milunka Savić, koju su francuzi zbog hrabrosti prozvali "srpskom Jovankom Orleankom", šest godina je provela u rovu, devet puta bila ranjavana i 12 puta bila odlikovana najvišim srpskim i stranim odlikovanjima. Posle ratova, radila je kao kuvarica, bolničarka, kontrolor... Iškolovala je 30 dece.
"Milunka je zaista neobična žena. Ona je, kao recimo i Ljubica Obrenović, bila nepismena, ali je bila mnogo mudra, sposobna, ambiciozna i napredna žena", kaže Latković. Ocenjujući da se država nije naročito dobro ponela prema Milunki Savić, Latković je rekla da misli, da je zbog toga što je bila podnarednik, pa narednik, a ne oficir ili podoficir.
Ukazuje i da joj taj čin nije dodeljen, uprkos tome što su je na svim frontovima, velike sile dodelile deset odlikovanja, a pre svega francuski generali.
"Milunka je sama iz rova izlazila, ode na osmtračnicu, posmatra neprijatelja i baca bombe. Bila je dosta puta ranjena, ali njena prijateljica Flora Sens, engleskinja, imala je više rana. Pa, eto, ima jedna epizoda u knjizi kada joj je ona izbrojala 22 ili 23 rane. Tada su se sprijateljile", navela je Latković.
Prema njenim rečima, velika nepravda je i to što je Engleskinja, takođe fina žena, a koja je bila bolničarka, dakle školovana, dobila čin oficira i konja odmah čim je došla da pomaže Srbima, a Milunka je imala, i posle tri rata, samo činove podnarednik i narednik.
Knjiga o Milunki Savić je deo edicije "Žene u vrtlogu istorije" književnice Latković, koja je do sada objavila 14 biografija o isto toliko žena koje su neizostavni deo istorije.To su kneginje Milica i Ljubica, zatim Jelena Savojska, Jelena Anžujska, Zorka i Marija Karađorđević, Draga Mašin, Natalija Obrenović, Mina Karadžić, Milena Pavlović Barili, Nadežda Petrović.
Knjiga o Milevi Ajnštajn je najprodavanija, a kako autorka kaže, uglavnom su je kupovali fizičari. Kroz osmeh dodaje, valjda iz želje da pročitaju da je Mileva napravila formulu o teoriji relativiteta, ali nažalost, nije.
Na pitanje šta je to zajedničko ženama, kojima je posvetila poslednjih petnaest godina, Latković odgovara da - ako imaju nešto, onda je to da su bile velike humanitarke, ozbiljne žene, supruge velikih ljudi."Ali nisu htele, možda nisu htele, po meni, da budu u senci svojih supruga", navela je Latković.Prema njenim rečima, među znamenitim ženama današnjice, sigurno je i nedavno preminula Svetlana Velmar Janković, nosilac ordena Legija časti.
"Svetlana Velmar Janković, književnica, za mene je jedna izuzetno dobra žena", rekla je Latković i navela da i glumica Milena Dravić zaslužuje da se nađe u ediciji o znamenitim ženama, kao i žene koje su u Drugom svetskom ratu imale veliku ulogu i bile heroji.
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija