Porodice koje ručaju zajedno srećnije su od drugih!
Više od dve trećine porodica sa decom u Srbiji oseća se srećno, dok je procenat nesrećnih u tom segmentu stanovništva upola manji nego u ukupnoj populaciji Srbije, pokazalo je danas objavljeno istraživanje UNICEF-a.
Istraživanje UNICEF-a pod nazivom "Sreća i porodice sa decom u Srbiji" pokazalo je da je u toj populaciji srećno 67,7 odsto porodica a nesrećno je 11,7 odsto.
U ukupnoj populaciji Srbije, prema Galupovom istraživanju, udeo nesrećnog stanovništva povećan je u odnosu na prethodni period na 24 odsto.
Po podacima UNICEF-a, za sreću porodice je veoma važan međusoban odnos roditelja i roditelja i dece, a pre svega razumevanje, poštovanje, kvalitet zajedno provedenog vremena i način rešavanja nesuglasica.
"Prisustvo konflikta u porodici jedan je od najvećih rizika da porodica bude nesrećna", navodi se u rezultatima istraživanja i dodaje da su porodice koje skoro svakodnevno imaju zajedničke obroke, srećnije od drugih porodica.
Takođe je utvrđeno da su srećnije porodice koje ima jaču socijalnu mrežu i koje održavaju odnose sa rodbinom, prijateljima i komšijama.
"Visok materijalni status ne doprinosi sreći, iako se često misli suprotno... Materijalni status, ipak, može imati snažan negativan uticaj na sreću kada govorimo o mogućnosti zadovoljenja egzistencijalnih potreba članova porodice", navodi se u istraživanju.
Ukzuje se i da postoj sedam puta više šansi da bude nesrećna porodica koja ne može da obezbedi mesto za život, ogrev ili da pokrije osnovne finansijske obaveze.
"Ono što karakteriše srećne porodice više od svega ostalog su dobri odnosi, puni poštovanja među svim članovima porodice, partnersko roditeljstvo i kvalitetno provedeno vreme sa decom", rekao je on.
Direktorka Fondacije Hemofarm, Snežana Radočaj rekla je da je srećna porodica ona u kojoj postoje dobro zdravlje, razumevanje potreba dece i zajedničke aktivnosti roditelja i dece.
Snežana Radočaj je ocenila da ne treba dozvoliti da deca rastu sama, već da roditelji treba da provodi s decom kvalitetno vreme, bez obzira na to koliko je to vremena dnevno.
Predstavnica UNICEF-a Katlin Brašić rekla je da se srpske porodice smatraju otpornim (rezilijentnim) zbog velikog oslonca koje imaju u okviru socijalne mreže, ali da bi bilo dobro da se poveća oslanjanje i na profesionalne ustanove koje mogu da pruže pomoć u rešavanju problema.
Istraživanje UNICEF-a, uz podršku Fondacije Hemofarm, obuhvatilo je 600 domaćinstava iz 28 opština u Srbiji, a urađeno je u saradnji s Centrom za istraživanje javnih politika i agencijom Faktor plus.
Podaci su prikupljeni telefonskim intervjuom u trajanju od 12 minuta sa jednim od roditelja, odnosno staratelja dece.
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA