U sklopu projekta „Perun“ i uz podršku američke ambasade, 181 doktorska disertacija prebačena u elektronsku formu

Bibliotekari sa osam fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i iz Narodne biblioteke Srbije uspešno su završili osnovnu obuku iz digitalnog bibliotekarstva u sklopu projekta „Perun“, kojim rukovodi Kulturni centar u Novom Sadu u saradnji sa Centrom za nove medije i kulturu i Centralnom bibliotekom Univerziteta u Novom Sadu.

- Kad su osnovane, Resavska prepisivačka škola, Cetinjska štamparija i Biblioteka Matice srpske išle su u korak s vremenom u negovanju srpske kulture. Danas taj posao preuzimaju digitalni bibliotekari - rekao je pokretač projekta dr Andrej Fajgelj prilikom dodele sertifikata.

Pored obuke u radu na skenerima i sa softverom najnovije generacije, polaznici su digitalizovali 181 doktorsku disertaciju Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu. Naučni radovi biće dostupni javnosti na digitalnoj platformi CRIS Univerziteta u Novom Sadu, u skladu s novim zakonom o visokom obrazovanju.

Projekat je sproveden uz podršku Ambasade SAD u Beogradu i predstavlja nastavak saradnje u sklopu koje je izrađena platforma digitalne baštine Novog Sada i organizovana konferencija „Bibliteč“, na kojoj je učestvovao i dr Teri Plam, osnivač jednog od prvih univerzitetskih programa digitalnog bibliotekarstva na svetu.

U drugoj fazi projekta talentovani studenti će se obučavati za izradu aplikacija za efikasnije korišćenje digitalizovane kulturne i naučne baštine.

(Lj. R.)