TOLKIN ZNAO ČAK I NAŠ JEZIK: Evo zašto je autor Gospodara prstenova voleo Srbiju!
Na Vikipediji, najpoznatijoj internet enciklopediji baš ovim rečima opisane su osobe koje se jednim imenom nazivaju – srbofili.
Ono što ih povezuje, razume se, zove se – srbofilija, a u daljem tekstu, na engleskom jeziku minuciozno je objašnjeno ne samo šta se sve srbofilima sviđa iz naše bogate tradicije i istorije, već i koji velikani su se našli u ovoj, složićete se - odabranoj grupi.
Pored brojnih značajnih istorijskih figura čije nas pominjanje u ovom kontekstu nije nimalo iznenadilo, našlo se i poneko ime na koje se, priznajemo, nismo nadali da ćemo naići.
Među “očekivanim srbofilima” naišli smo tako između ostalog i na nemačke književnike Johana Volfganga Getea i Jakoba Grima o čijoj se ljubavi prema srpskom narodu sve već zna, baš kao i švajcarskog publicistu i hemičara Arčibalda Rajsa.
Rajs je bio poznat po dobročinstvima koja je činio srpskom narodu nakon što je stigao u Srbiju 1914. godine kako bi istraživao zločine austrougarske, nemačke i bugarske vojske nad civilnim stanovništvom.
Dovoljno je napomenuti da je sa srpskom vojskom prešao Albaniju, kao i da je po njegovoj želji njegovo srce odneseno u urni na Kajmakčalan gde počiva sa ostalim solunskim borcima.
Nismo se iznenadili ni pri pomenu velikog glumca Roberta de Nira koji se prema sopstvenom svedočanstvu uverio u ljubaznost srpskog naroda boraveći u Srbiji kao siromašni student krajem 60-ih godina prošlog veka.
U znak poštovanja prema srpskom narodu, a oduševljen Andrićevim romanom “Na Drini ćuprija”, ćerki je nadenuo ime Drina. Treba li da pominjemo da je De Niro i jedan od najvatrenijih navijača Novaka Đokovića.
Na listi srbofila našli su se i holivudski zavodnik Džoni Dep koji se za našu kulturu posebno zainteresovao nakon saradnje i druženja sa Emirom Kusturicom, filmska gromada Orson Vels čiji su susreti s Josipom Brozom Titom ovekovečeni u nekoliko navrata, baš kao i austrijski književnik Peter Handke koji nam je pružio veliku podršku tokom bombardovanja i poplava.
Čast žena na listi, razume se, brani niko drugi do oficirka srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata i nosilac Karađorđeve zvezde – irska bolničarka Flora Sands.
A sad da se vratimo na početak priče… Dva imena koja su nas iznenadila su američka legenda horora, glumac Vinsent Prajs i veliki književnik Dž. R. R. Tolkin.
Malo je poznato da je slavni Prajs u vreme kada je Holivud slavio četnike kao pokretače otpora protiv nacista, zajedno s Orsonom Velsom u američkoj radio-drami “Četnici”, davne 1942. glumio četnika!
Što se, pak, slavnog autora “Gospodara prsenova” Džona Ronalda Ruela Tolkina tiče, ne samo da je znao srpski jezik, već je bio fasciniran i srpskom tradicijom pre svega kao neizostavnim delom slovenske mitologije.
Poznato je da je Tolkin učestvovao u Prvom svetskom ratu, međutim nedavno se pojavila prilično zanimljiva paralela prema kojoj je njegovo najpoznatije delo, epska fantastika “Gospodar prstenova” ništa drugo do transformacija burnih istorijskih dešavanja koja su zadesila Srbiju u svet legende.
Otud nije zgoreg napomenuto da postoji samo jedna zemlja iz perioda Velikog rata koja po svom neobičnom geografskom položaju i specifičnoj istoriji, krajnje bajkovito odgovara Okrugu. Za žitelje Evrope u tom periodu, ta zemlja je isto tako mala i nepoznata, a njeni žitelji takođe obrađuju zemlju i žive u selima kao i hobiti. Ta zemlja je Srbija.
(EPK)
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva