Kako su ruski naučnici izveli ovaj veliki podvig?

Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.

Najstarija biljka koja je ikada regenerisana izrasla je iz 32.000 starog semenja - čime je oboren rekord za "samo" 30.000 godina. Ruski tim otkrio je skup semenja biljke cvetnice Silene stenophylla, koja je domaća u Sibiru. Semenke je zakopala veverica iz ledenog doba nedaleko od obale reke Kolima. Radiokarbonskim datiranjem potvrđeno je da su one stare 32.000 godina.

Zrele i nezrele semenke, koje su bile u potpunosti okovane ledom, izvađene su sa dubine od 38 metara u permafrostu, koji okružuju slojevi sa kostima mamuta, bizona i vunastih nosoroga. Zrele semenke su bile oštećene - možda delovanjem veverice, kako bi se sprečilo da proklijaju zakopane. Međutim, neke nezrele su zadržale održiv biljni materijal.

Naučnici su izvadili to tkivo iz zamrznutog semenja, stavio ga u bočice i uspešno izazvao klijanje biljaka. Biljke - identične savremenoj S. stenophylla, ali različitog oblika cvetova - rasle su, cvetale i nakon godinu dana razvile sopstvene semenke.

"Ne vidim nikakvu suštinsku grešku u naučnom članku. Iako je to naravno izvanredan izveštaj koji želite da ponovite", rekao je botaničar Piter Rejven, predsednik emeritus Botaničke bašte Mizurija, koji nije bio uključen u istraživanje.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

ZDRAVIJE OD AUSTROUGARA: Kako su se srpski vojnici hranili u Prvom svetskom ratu?

Priča o beogradskoj mumiji

OD ZELENOG PLATNA DO ČUDESNOG SVETA: Pogledajte kako nastaje filmska magija

Ispod antarktičkog leda otkrivena providna riba

Zašto naš mozak ne može da se nosi sa 21. vekom?