Pomozite svom ljubomorku da prihvati novog člana porodice!

Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama

Rođenje druge bebe podrazumeva veliku promenu za sve članove porodice. Tada roditeljska pažnja neminovno biva usmerena na bebu, što starije dete doživljava kao uskraćivanje njihove ljubavi i vremena.

Osnovni motiv za pojavu ljubomore

Sve do dolaska bebe, starije dete je bilo glavni izvor divljenja svih ukućana, (po sopstvenom shvatanju, sasvim zasluženo), upravo zato što je veliko i “odraslo”. A onda, odjednom, celokupnu pažnju roditelja zaokuplja biće koje ne zna ni delić toga što zna ono. To stvara zabunu u glavi starijeg deteta i osećanje odbačenosti. Neka deca na bebu reaguju napadima besa prema njoj, neka ignorisanjem, a neka vraćanjem u period kada su i sami bili bebe (ponovo piške u krevet, mnogo plaču, kenjkavi su…).

Ljubomora kao prirodna, očekivana pojava

Određene manifestacije ljubomore su očekivane, ukoliko je starije dete u uzrastu od 18 meseci pa sve do sedam godina. Zapravo, bilo bi neobično ukoliko u navedenom uzrastu dete ne pokaže ljubomoru prema bebi. Zato se ovakvo ponašanje može smatrati više pravilom nego izuzetkom. Takođe, tek ako je razlika između dece sedam godina i više, možete očekivati da će ljubomora izostati. U ovom uzrastu, smatra se da je starije dete toliko oformljeno i zrelo da se može tretirati kao jedinac.

Sukobi i konflikti

Period ljubomore između braće i sestara ne prestaje kada se starije dete konačno navikne na bebu, tj. na svog mlađeg brata (sestru). Njihovi sukobi, takmičenja, ljubomore mogu se nastaviti kroz celo njihovo odrastanje. Pokušajte da ih naučite da svoje konflikte, od samog početka rešavaju nenasilno, dogovorom i što je moguće više, samostalno, bez vaše pomoći. Tek ako svađa preraste u fizičko ili psihičko povređivanje jednog deteta od strane drugog umešajte se. Ipak, i tada, ne upuštajte se u diskusiju oko toga ko je prvi počeo, ko je kriv... već prosto zaustavite trenutnu svađu. Kada ih bes prođe možete, ukoliko je povod za svađu dovoljno važan da bi vi reagovali, razgovarajte smireno i autoritativno.

Vaša očekivanja

U našem narodu postoji predrasuda: "Svako svoje dete gajili smo na potpuno isti način a oni su toliko različiti". To, međutim, ne može biti tačno. Različit je rang među braćom i sestrama, različiti su uslovi (ekonomski, materijalni, možda i stambeni u kojima raste prvo i svako naredno dete,), ali ponajpre, različit je međusobni odnos roditelja kada gaje svoje prvo i svako sledeće dete. Konačno, sa svakim sledećim detetom, roditelji imaju sve više iskustva u roditeljskoj ulozi, što bitno utiče na atmosferu u kojoj će dete rasti.


Kako smanjiti ljubomoru starijeg deteta?

U mlađem uzrastu:
Pre rođenja bebe, pripremite starije dete što je moguće više. Od početka trudnoće, pustite ga da dodiruje vaš stomak, kako bi i ono osetilo bebine pokrete, zajedno smišljajte ime, dozvolite da ono bira sitnice koje kupujete…

Mnogo razgovarajte. Najpre mu opišite kakve su bebe. Objasnite da će beba u početku samo jesti, spavati, plakati, da će se sigurno dešavati da ponekad noću, plačem, probudi sve ukućane… Recite mu kako će vam ono biti od velike pomoći, kako računate na njega. I zaista, zadajte mu zadačiće koji će vama pomalo značiti (da vam nešto donese, prinese, podigne zvečke sa poda….) a njemu govoriti da ga niste zaboravili, i da na njega stvarno i računate.Nemojte odmah opisivati bebu kao budućeg druga za igu. Proći će godine dok to ne postane istina.

Kada se beba rodi, predstavite svoje starije dete u njegovom prisustvu, bebi: "Ovo je tvoj veliki, pametni, dobri stariji brat (sestra). Nadam se da ćeš i ti jednom biti tako veliki i pametan."

Pokušajte da više nego inače hvalite svoje starije dete jer mu je to sada veoma potrebno. Svaki put kada vam pomaže ili se igra sa bebom, ili je nezavisno od bebe dobro, vredno, kreativno… imate razlog da ga pohvalite.

U starijem uzrastu:
Izbegavajte da poredite svoju decu jer tako, ono dete koje više hvalite postaje superiornije u odnosu na ono koje ne hvalite. Radije ističite kako su oni različiti, ali da svako od njih ima neke svoje osobenosti, nešto šta ga čini posebnim i drugačijim, neke svoje vrline, talente i sklonosti.

Podstičite ih da se druže, da imaju zajedničke prijatelje (ako im to uzrast dozvoljava, tj. ako je mala razlika među decom).

Ne tražite od jednoga da vam "cinkari" onog drugog. Dozvolite im da se udružuju u jedan tim, makar to bilo i protiv vas. Oni tako jačaju svoju međusobnu vezu.

Starije dete nije nužno uvek u pravu, a čak i da jeste, i za mlađe dete je neophodno da do mnogih saznanja dođe samostalno. Ukoliko, mlađe dete stalno preuzima stavove starijeg od sebe, dobijaće površne, teorijske lekcije koje mu neće biti od suštinske koristi, jer ih nije samo doživelo. Podrazumeva se da ne treba svako vaše dete da se opeče na ringlu da bi znalo šta je “pec”, ali pokušajte što je moguće više da puštate mlađe dete da donosi svoje odluke i razvija se svojim tempom.

Takođe, ne dozvolite svom mlađem detetu da bude podređenosamo zato što se nije rodilo prvo. (“Pusti ga, on je stariji, on to bolje zna..”)

Vaše vreme

Konačno, i najvažnije, pronađite način da deo vremena provodite samo sa starijem detetom, i osmislite neke vaše rituale. Važno je da ovi rituali budu česti, da od njih ne odustajete, i da kroz ovo vaše, kvalitetno osmišljeno vreme dete uverite da mu beba nije pretnja za oduzimanje mesta u vašem srcu. Naime, što je dete više uvereno da ga vi i dalje beskrajno volite, utoliko više će njegova ljubomora biti prolazna pojava, a ne dugotrajno stanje. Odnosno, upravo od vas zavisi da li će ljubomora deteta prema bebi, u vašoj porodici, biti pravilo ili izuzetak.

SA SAJTA YUMAMA PREPORUČUJEMO JOŠ:

Kako da se dete raduje bebi

Kada primeniti pohvalu a kada kaznu

Idealna razlika između dece

Šta sve muči jednog trogodišnjaka

Razlike u vaspitanju prvog i drugog deteta