Na osnovu toga kako je uređen vaš dom, da li koristite tamne ili svetle boje, moderne komade ili rustične, da li u njemu vlada red ili nered – dosta toga se može saznati o vašoj ličnosti...

Ovaj tekst preuzet je sa sajta Lisa.

Da li po izgledu enterijera možemo utvrditi ko tu živi i šta naši domovi govore o nama samima? Da li naprečac možemo doneti neke zaključke ili ćemo malo detaljnijom analizom doći do raznih odgovora?

Ulaskom u nečiji stambeni prostor sigurno je da ćemo pogoditi neke osnovne stvari vezane za tu osobu, da li je uredna ili ne, da li dovoljno čita, da li voli da sakuplja razne predmete.

Arhitekta Milena Obradović je svojom knjigom „Psihologija prostora” dokazala da svaki ambijent liči na svog vlasnika i da se njihovi karakteri podudaraju.

Svaka osoba ima specificne osobine koje se reflektuju na ambijent. Zavisno od karaktera, nečiji enterijer mora imati predimenzionirane komade nameštaja koji pokazuju njegovu moć, drugi opet zahtevaju prestižne marke nameštaja radi divljenja okoline, a neki opet prenatrpaju prostor čineći ga nefunkcionalnim.

Takođe, svaki karakter ima svoje boje i nije moguće nametnuti mu nešto što ne voli. Određene boje nemaju isto značenje za različite tipove karaktera. Tako bela kod jednih može predstavljati sterilnost i pedanteriju, a kod drugih jednostavnost koja je puna mogućnosti ili čak prazninu. Crvena opet za jedne znači radost i toplinu, a kod drugih budi agresiju i bes...

Kod određenih karaktera prostor može pozitivno uticati na ljude na duži rok i to naročito u pogledu njihovog temperamenta i ublažavanja određenih osobina, dok je kod drugih to kratkoročno. Najveće poboljšanje uočava se kod prisilnog i mazohističkog karaktera. Kod prisilnog karaktera temperament može biti više ili manje izražen, tj, ublažen na duže staze.

Kod kolerika dolazi do smirivanja žustrih reakcija i manje eksplozivnosti u nastupu, a kod flegmatika je izvesno poboljšanje u smislu većeg reagovanja i izražavanja pozitivnih emocija. Nepoverenje i sumnja, koji se javljaju prilikom oblikovanja enterijera, vremenom nestaju, a po završetku radova skloni su izlivima emocija zadovoljstva, suprotno njihovoj hladnokrvnoj prirodi i uzdržanosti. Kodmazohističkog karaktera nov ambijent može samo kratkoročno uticati pozitivno, ali ne na duži period, jer je preveliki nagon za patnjom i kažnjavanjem.

Nov ambijent će vremenom ublažiti žustre reakcije kod koleričnih osoba (smanjenje agresivnosti i sadizma) i usporiti promenu raspoloženja kod sangvinika. Kod flegmatika dolazi do poboljšanja u vidu snažnijih emocija i emotivnijeg doživljavanja nove sredine.

Kod melanholika će se smanjiti osećaj tuge i potištenost, kao i upotreba sedativa i pića. Nov ambijent kod narcisoidnog karaktera neće uticati na promenu reakcija niti njihovog intenziteta. Njihovo dotadašnje ponašanje i reagovanje ostaće isto, kao i nestabilno raspoloženje i emocije, koje se mogu javiti u istom ili čak jačem obliku kod kolerika i melanholika. Kod njih se emotivno stanje može i pogoršati po završetku rada na enterijeru (dolazi do nesuglasica, svađe, pa čak i razvoda).

Evo kako različite vrste karaktera uređuju svoj prostor:

Prisilni karakter: zatvorenost
Imaju stroge principe, visoko samopouzdanje, uzdržani su u osećanjima i celokupnom stavu; imaju veliku dozu sumnjičavosti i nepoverenja, i izuzetan smisao za red; oni su ambasadori, političari, bave se trgovinom na visokom nivou; rade enterijer za duži niz godina. Preciznost i simetrija u poziciji nameštaja, preovladavaju braon i bela, bez eksperimentisanja, sa izraženom strogošću i težinom, naginju klasici i nikada se ne opredeljuju za minimalizam.

Mazohistički karakter: haos
Žene u lošem braku sa sadističkim partnerom, razvedene žene, osobe neostvarene u poslu i emotivno, nezadovoljni poslom i sredinom koja ih okružuje skloni su čestim izmenama u svom domu u kratkim vremenskim razmacima.

Nov ambijent: kontrast prethodnom životnom prostoru
Pomešani su različiti stilovi i komadi nameštaja. Vole kitnjasto oblikovanje, ornamente, gipsane radove i tradicionalisticke tehnike. Često su samo pojedini delovi stana ili kuće kopija istorijskih stilova sa nameštajem epohe.

Narcisoidan karakter: konfuzija
Osobe pozerskog ponašanja i difuznog identiteta, zavisne od tuđe podrške i mišljenja; često potiču iz male sredine i siromaštva, neobrazovane i doškolovane vremenom, na lakši način dolaze do novca. Vole da se takmiče u pogledu kupljenih stvari i nameštaja, kao i da im drugi zavide na njihovom izboru. Skloni su čestim promenama u ambijentu.

Zdrav karakter: balans
Jednostavne osobe, zadovoljne svojim životom, uglavnom sa visokim samopouzdanjem, samouverene i optimisti; ispunjene iznutra, komunikativne i neposredne. Vole kreativnost, nove ideje i boje; to su urednici, obrazovane osobe, sportisti, umetnici, inženjeri.

Modifikovani narcizam: imitacija
Kod ovog karaktera crte ličnosti su identične kao kod narcisoidnog, samo oni drugačije sagledavaju sebe u prostoru. Kod njih je drugačiji pristup ambijentu, s najviše pozerske tačke. Uglavnom su to ljudi koji potiču iz provincije i koji su teško stekli imetak ili su nasledili bogatstvo, direktori firmi. Okupirani su fantazijama o lepoti i briljantnosti.

Tekst: arhitekta Milena Obradović

namestaj-shutterstock.jpg
Shutterstock 


Sa sajtaLisapročitajte još

Astro enterijer: koji stil uređenja doma odgovara vašem horoskopskom znaku

Mala feng šui tajna: uz pomoć samo jednog detalja promenite život na bolje

Da li početno slovo vašeg imena određuje i vaš karakter

Koliko sati dnevno provodimo u svom domu

6 razloga zašto vašim domom vlada negativna energija i kako da je se rešite